droga_stali_i_nadziei

Peter Stormare

Peter Stormare
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Arbrå, Szwecja
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Peter Stormare – szwedzki aktor. Dzięki biegłej znajomości języka angielskiego i umiejętności naśladowania akcentów, cieszy się powodzeniem w produkcjach hollywoodzkich, gdzie gra najczęściej europejczyków różnych narodowości, wysoce ekscentrycznych, mających coś na sumieniu.

Stormare rozpoczął karierę w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Teatralnej, do której należał 11 lat. W 1990 otrzymał stanowisko dyrektora artystycznego w teatrze Tokyo Globe, gdzie występował w rolach szekspirowskich, m.in. jako Hamlet. 3 lata później wyjechał do Nowego Jorku i zajął się głównie produkcjami anglojęzycznymi. W Szwecji pracował z Ingmarem Bergmanem, który odkrył jego talent. Grał także rolę Carla Hamiltona, fikcyjnego szwedzkiego szpiega, podobnego do Jamesa Bonda.

Zebrał pochwały za rolę cichego i bezwzględnego łajdaka w Fargo, ze Stevem Buscemim (1996), oraz później za rolę "doktora od oczu" w Raporcie mniejszości (ang. Minority report). W 1998 pojawił się w filmie Big Lebowski, jako Uli Kunkel, oraz w Armageddon, jako rosyjski kosmonauta, natomiast w 2003 wystąpił w wielkim hicie Bad Boys II. W Constantine z 2005, Stormare grał lucyfera. Jego pierwszą główną postacią była rola Johna Abruzziego w serialu Skazany na śmierć.

Podłożył głos do gier wideo: Quake 4, Mercenaries: Playground of Destruction oraz Icewind Dale 2.

W lutym 2006 zagrał niemieckiego inżyniera w serii reklam telewizyjnych VDub koncernu Volkswagen, będącej parodią programu Pimp My Ride, nadawanego na MTV.

Aktor

Pingwiny z Madagaskaru (2014) jako Kapral (głos)
Arrow (serial) (2012) jako Werner Zytle / Hrabia Vertigo (gościnnie)
Lockout (2012) jako Scott Langral
Parnassus (2009) jako Prezydent
Nieustraszeni bracia Grimm (2005) jako Cavaldi
Constantine (2005) jako Lucyfer
Raport mniejszości (2002) jako Doktor Solomon
Armageddon (1998) jako Lew Andropov
Zaginiony Świat: Park Jurajski (1997) jako Dieter Stark

Dubbing w grach

The Elder Scrolls Online: Morrowind (2017) jako Król Skaldów Jorunn
The Elder Scrolls Online (2014) jako Król Skaldów Jorunn
Icewind Dale II (2003) jako Isair
Wczytywanie...