Arnold Vosloo

  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Pretoria, RPA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Syn pary wędrownych aktorów, dorastał wraz z siostrą Nadią w Port Elizabeth, gdzie jego ojciec prowadził kino samochodowe i Alberton, w prowincji Gauteng.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, uczęszczał przez dwa lata do Performing Arts Council of the Transvaal. Swoją karierę aktorską rozpoczął na scenach RPA stanowego teatru w Pretoria. Został uhonorowany kilkoma prestiżowymi nagrodami Dalro za role teatralne w sztukach takich jak "Don Juan" (także otrzymał nagrodę Vita), "Hamlet", "Jutro to długi dzień", "Trylogia Miłosna" Harveya Fiersteina, "Wieczór Trzech Króli" oraz występ w programie telewizyjnym "Dziewczyna z Południowo-Zachodniej Afryki". Nagrodę Dalro odebrał także za debiutancką kreację filmową brata w komedii wojennej "Mały brat do brzegu" (1984) oraz postać w "Koła w lesie" (Circles in a Forest, 1990). Zdobył nagrodę RSA i nominację do nagrody Dalro za rolę w filmowej adaptacji sztuki "More Is ‘n Lang Dag", w której wcielił się ponownie w postać, którą odtwarzał wcześniej na scenie. Występował w teatrach na całym świecie, w tym w nowojorskim Circle In The Square Uptown's w przedstawieniu "Salomé" (1992) jako Jokanaan u boku Ala Pacino i Sheryl Lee, North Light Theatre w Chicago w spektaklu "Urodzony w R.S.A. oraz londyńskim "West Endzie".

W 1988 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Jego pierwszym pierwszym amerykańskim filmem pełnometrażowym był obraz sci-fi "Stalowy świt" (1987) z Patrickiem Swayze, a następnie fantasy "Gor" (1988) u boku Jacka Palance, ekranizacja powieści Edgar Allan Poe "Pogrzebani żywcem" (1990), dramat sensacyjno-przygodowy Ridleya Scotta "1492: Wyprawa do raju" (1992) z Gérardem Depardieu i Sigourney Weaver, film sensacyjno-przygodowy Johna Woo "Nieuchwytny cel" (1993) z Jeanem-Claude Van Damme, sci-fi "Człowiek ciemności II: Durant powraca" (1994) i sequelu "Człowiek ciemności III: Walka ze śmiercią" (1996) z Jeffem Faheyem i Liamem Neesonem jako tytułowy Darkman i komedia "Agent Cody Banks" (2003) z Hilary Duff.

Pojawił się na małym ekranie w teledramacie "Pamiętnik Czerwonego Pantofelka 2" (1993) z Joan Severance oraz serialach – CBS "Nash Bridges" (1996), "Czarodziejki" (2000) i "24 godziny" (2005) jako przywódca terrorystów Habib Marwan.

W latach 1988-91 był żonaty z Nancy Mulford. W dniu 16 października 1998 roku poślubił Silvię Ahí, meksykańsko-amerykańską reżyser marketingu.

Źródło: Wikipedia.

Aktor

Mumia Powraca (2001) jako Imhotep
Mumia (1999) jako Kapłan Imhotep
Wczytywanie...