Uwe Boll

Uwe Boll
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Wermelskirchen, RFN (obecnie Niemcy)
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

W młodości kręcił na taśmach filmowych super 8 mm oraz kasetach video. Studiował reżyserię filmową w Monachium i Wiedniu, a później literaturę, film oraz marketing i zarządzanie w Kolonii oraz Siegen. W 1995 roku zdobył doktorat z literatury na Uniwersytecie Kolońskim. Jego pierwszymi pracami, które trafiły do szerszej publiczności, są filmy "German Fried Movie" (1991), "Amoklauf" (1992) i "Barschel – Mord in Genf?" (1993).

Wspólnie ze swoim przyjacielem oraz partnerem w interesach, Frankiem Lustigiem, stworzyli w 1991 roku spółkę BOLU GmbH. Od 1998 roku jest właścicielem i menedżerem przedsiębiorstwa. W latach 1994-2000 był reżyserem i producentem filmów TaunusFilm. Od 1991 roku Boll jest aktywnym reżyserem i producentem filmowym. Oprócz produkcji niemieckich reklam e-plusu, lucky strike, porsche i pall malli, kręci także filmy. Od 2000 roku sam reżyseruje i produkuje swoje filmy. Jego produkcje często powstają w Vancouver (Kanada), jednak spora ich część tworzona jest w Niemczech.

Swoją firmę Boll KG firmuje sloganem "Światowy lider w adaptacjach gier komputerowych". Dotychczas na swoim koncie ma adaptacje gier "House of the Dead", "Alone in the Dark", "BloodRayne", "Dungeon Siege", "Postal" i "Far Cry". W planach znajduje się także ekranizacja przeznaczonej na konsole Wii gry "Zombie Massacre".

W Polsce wydano dotychczas sześć filmów Bolla – "Dom śmierci", "Alone in the Dark: Wyspa cienia", "BloodRayne", "Dungeon Siege: W imię króla", "Postal" i "Seed: Skazany na śmierć". Wszystkie trafiły bezpośrednio na nośniki DVD, wydawcą czterech z nich jest Monolith, "Seed" zaś Vision.

Boll regularnie komunikuje się ze swoimi fanami za pośrednictwem różnych internetowych grup dyskusyjnych lub forów, m.in. IGN, SomethingAwful i The Digital Bits. W dodatkach wersji DVD filmu "Alone in the Dark: Wyspa cienia" przyznał, że czyta także komentarze na forum IMDb.

Tworząc filmową adaptację gry komputerowej, Boll zmienia jej zarys fabularny, środowisko i wszystko inne, co w jego mniemaniu jest niezbędne, przez co zdobył sobie przydomek „mistrza błędów”. Dla przykładu, "Alone in the Dark: Wyspa cienia" skrytykowany został za odejście od survival-horrorowego klimatu gry – w filmie nacisk położono przede wszystkim na tempo i żwawą akcję. Akcja gry pierwotnie rozgrywa się w Nowej Anglii w początkach XX wieku, a jej bohaterem jest detektyw, który został uwięziony w nawiedzonym wiktoriańskim domu. Film osadzony jest w nowoczesnym megalopolis, dużo w nim elementów science-fiction, film luźno nawiązuje jedynie do czwartej części gry. Takie odchylenia bardzo irytują fanów gier, na bazie których filmy powstają.

Przez większość maniaków gier komputerowych oraz osób lubiących kino, Boll uważany jest za najgorszego reżysera wszech czasów. Jego filmy zawsze odnoszą spektakularne porażki w box-office’ach, niewiele mają wspólnego z grą.

Ciekawostki
  • Boll porównał siebie do reżyserów w stylu Sergia Leonego i Davida Lyncha.
  • Filmy Bolla, zwłaszcza jego adaptacje gier komputerowych, zazwyczaj są mieszane z błotem przez krytyków filmowych. 24 stycznia 2006 roku wszystkie trzy jego ekranizacje gier znalazły się na liście stu najgorszych filmów w rankingu IMDb.
  • Boll próbował uzyskać prawa na zekranizowanie kultowej gry "Metal Gear Solid". Jednakże, twórca gry, Hideo Kojima nawet nie zgodził się na rozmowy z nim.
  • Reżyser próbował również uzyskać prawa do zekranizowania popularnej gry World of Warcraft, w efekcie czego uzyskał odpowiedź "Tobie nie damy praw autorskich. Na pewno nie tobie".

  • Boll napisał dwie książki – "Wie man in Deutschland einen Film drehen muss" (Jak zrobić film w Niemczech) i "Die Gattung Serie und ihre Genres" (Seriale i ich gatunki).
  • W czerwcu 2006 roku reżyser wyzwał krytyków swoich filmów... na pojedynek. Boll, zdenerwowany tym, że ludzie oczerniają jego filmy jeszcze przed premierą, zaproponował tym, którzy wypowiadają się o nich krytycznie, pojedynek, mający odbyć się pod koniec zdjęć do filmu na podstawie gry "Postal".

    Źródło: Wikipedia.

Reżyser

Wczytywanie...