riese

Emily Blunt

Data urodzenia: 23 lutego 1983
Miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników -- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Emily Olivia L. Blunt - urodziła się w Londynie, jako jedna z czwórki dzieci adwokata Olivera Blunta i jego żony, nauczycielki. Jej wujem jest Crispin Blunt, poseł na sejm Partii Konserwatywnej z okręgu Reigate. Obecnie Emily Blunt jest związana z aktorem Johnem Krasinskim.

Debiutowała rolą Maddy w musicalu "Bliss" w 2000 roku, granym podczas Edinburgh Festival Fringe. Blunt była jeszcze wtedy studentką aktorstwa w Londynie. Aktorstwo pomogło jej przezwyciężyć wadę wymowy i jąkanie się. W 2001 roku wystąpiła w sztuce "The Royal Family" wystawianej w West Endzie; u boku Emily grała Judi Dench. W kinie debiutowała rolą w filmie "Boudica". Następnie wystąpiła w filmie telewizyjnym "Krwawy tyran - Henryk VIII", gdzie wcieliła się postać Katarzyny Howard.

W 2004 roku wystąpiła w filmie w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, "Lato miłości wraz z aktorką" Natalie Press; film opowiada historię oszustwa i miłości lesbijskiej na angielskiej wsi. Blunt za rolę otrzymała nominację do nagrody BIFA.

W roku 2005 zagrała w filmie telewizyjnym "Gideon's Daughter" u boku Billa Nighy i Mirandy Richardson. Za rolę w tym filmie Blunt otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym.

W roku 2006 Emily wystąpiła w ekranizacji książki Lauren Weisberger − filmie "Diabeł ubiera się u Prady". Rola Emily Charlton, pierwszej asystentki bezwzględnej Mirandy Priestly, przyniosła Blunt popularność wśród widzów i uznanie krytyki. Blunt została nominowana do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Anne Hathaway i Emily Blunt wręczały nagrodę za najlepsze kostiumy podczas 79. ceremonii wręczenia Oscarów w 2007 roku.

Rolę w filmie "Modliszka" otrzymała po tym, jak Susan Sarandon obejrzała film "Lato miłości" i zachwyciła się grą Blunt. Sarandon wymusiła obsadzenie Blunt w filmie u swojego boku. W 2007 roku Blunt zagrała w filmie "Wojna Charliego Wilsona" u boku Toma Hanksa, Julii Roberts i Philipa Seymoura Hoffmana.

W 2009 roku wystąpiła w roli Królowej Wiktorii, w filmie "Młoda Wiktoria", u boku Ruperta Frienda i Mirandy Richardson. W 2009 wystąpiła również w niezależnym filmie "Sunshine Cleaning" u boku Amy Adams i Alana Arkina. Za rolę w tych dwóch filmach Blunt była nominowana do nagrody Satelita w dwóch kategoriach.

Za rolę w filmie "Młoda Wiktoria" otrzymała nominację dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym do Złotego Globu za rok 2009.

Aktor
Łowca i Królowa Lodu (2016) jako Freya
Tajemnice lasu (2014) jako Żona Piekarza
Na skraju jutra (2014) jako Rita
Looper - Pętla czasu (2012) jako Sara
Wilkołak (2010) jako Gwen Conliffe
Wczytywanie...