wampir_maskarada

Steven Spielberg

Steven Spielberg
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Od wczesnego dzieciństwa fascynowała go sztuka filmowa. Swój pierwszy pełnometrażowy film – "Firelight" – nakręcił w wieku 18 lat. W 1966 rozpoczął studia na wydziale anglistyki na Stanowym Uniwersytecie w Kalifornii w Long Beach. W wieku 21 lat nakręcił 24-minutowy film "Amblin", który w 1969 roku zdobył nagrodę na festiwalu w Wenecji. Dzięki temu filmowi podpisał siedmioletni kontrakt ze studiem Universal, przerywając jednocześnie naukę w college'u.

Początkowo kręcił filmy telewizyjne i seriale, aby w 1971 nakręcić swój pierwszy znaczący duży film – "Pojedynek na szosie". W 1974 roku do kin wszedł "Sugarland Express", będący jego debiutem na dużym ekranie. Następnym filmem Spielberga były "Szczęki", które kosztowały 10 milionów dolarów, a osiągnęły wpływy przekraczające 470 mln dolarów. W 1977 roku na ekrany wszedł pierwszy film science fiction w dorobku reżysera – "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". Zdobył on osiem nominacji i dwa Oscary.

W 1984 roku założył niezależną wytwórnię "Amblin Entertainment", a w 1994 roku wraz z Davidem Geffenem i Jeffreyem Katzenbergiem "DreamWorks" – firmę zajmującą się produkcją filmów i programów multimedialnych.

Został dwukrotnie nagrodzony Oscarem za reżyserię "Listy Schindlera" (1993) i "Szeregowca Ryana" (1998). W 1987 roku otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.

Często współpracuje z operatorem polskiego pochodzenia – Januszem Kamińskim. W 2007 roku amerykańska policja znalazła w zbiorach Spielberga, skradziony w 1973 roku, obraz popularnego współczesnego amerykańskiego malarza Normana Rockwella "Rosyjska klasa szkolna", wart dziś 700 tys. dolarów. Spielberg nabył go w 1991 roku.

Na wniosek polskich dzieci, Międzynarodowa Kapituła nadała mu godność Kawalera Orderu Uśmiechu. Odznaczenie odebrał w krakowskim studiu TVP.

7 maja 2008 roku Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Jego nazwisko pochodzi od nazwy miasta w Austrii, gdzie w XVII wieku mieszkali jego przodkowie – węgierscy Żydzi.

Ma trzy młodsze siostry – Annie, Sue i Nancy. Jest żonaty z aktorką Kate Capshaw, ma z nią pięcioro dzieci (trzech synów i dwie córki).

Reżyser

Scenarzysta

Aktor

Faceci w czerni (1997) jako Obcy w monitorze telewizyjnym
Zaginiony Świat: Park Jurajski (1997) jako Człowiek jedzący popcorn
Wczytywanie...