Jean-Claude Van Damme
- Data urodzenia
- Miejsce urodzenia Berchem-Sainte-Agathe, Belgia
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocenTwoja ocena
Jean-Claude Camille François Van Varenberg jedyny syn mającego żydowskie korzenie, Eugene'a Van Varenberga i Eliany Van Varenberg; ma siostrę Veronique. Mając jedenaście lat trenował wschodnie sztuki walki, taekwondo, boks tajski i kulturystykę; jego ojciec zapisał go do szkoły shotokan. Zdobył czarny pas w karate, a następnie tytuł Mistrza Belgii w kulturystyce. W 1976 roku walczył na Belgium Open Championships w Brukseli, a w 1978 znalazł się w Beginner's Division przy All-Belgium Open-Class Championship w Antwerpii. W wieku szesnastu lat rozpoczął pięcioletnie studia baletowe. Zaproponowano mu wstąpienie do zespołu baletowego. Ofertę jednak odrzucił i w 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował jako kierowca limuzyny, taksówkarz, instalator dywanów, barman, ochroniarz i doręczyciel pizzy. W międzyczasie uczył się poprawnej wymowy języka angielskiego.
W 1983 roku pod pseudonimem "Jean-Claude Van Damme" znalazł się na planie thrillera "Cujo" (1983), jednak ostatecznie zdjęcia z jego udziałem zostały wycięte. Rok później pojawił się w 48-minutowej niezależnej komedii o homoseksualistach, "Monako na zawsze" (1984) jako czarny charakter, gej-karateka, francuskim dramacie "Ulica barbarzyńców" (1984) i komedii muzycznej "Breakdance" (1984). Był także koordynatorem kaskaderów w wojennym filmie akcji "Zaginiony w akcji" (1984).
W 1986 roku w restauracji w Beverly Hills, spotkał izraelskiego reżysera i producenta filmowego Menahema Golana. Zademonstrował mu swoje umiejętności wschodnich sztuk walki. W dramacie sensacyjnym "Bez odwrotu" (1986) zagrał postać Iwana – nowo kreowanego mistrza karate. Przełomem w jego karierze filmowej stała się rola znakomitego wojownika Franka Duksa, założyciela pierwszej w Stanach Zjednoczonych szkoły ninjutsu, w opartym na prawdziwych zdarzeniach sportowym filmie akcji "Krwawy sport" (1988), za którą jednak zdobył nominację do Złotej Maliny jako najgorszy nowy gwiazdor. W dramacie sensacyjnym "Czarny orzeł" (1988) pojawił się jako czarny charakter – zimny i zdeterminowany agent KGB. Był samotnym wojownikiem walczącym z armią futurystycznych piratów, w filmie akcji sci-fi "Cyborg" (1989). W 1990 roku spróbował swoich sił jako scenarzysta niezależnego filmu "Lwie Serce", gdzie zagrał postać żołnierza legii cudzoziemskiej.
Kolejne produkcje z jego udziałem to "Uniwersalny żołnierz" (1992), sequel filmu – "Uniwersalny żołnierz: Powrót" (1999), melodramat "Uciec, ale dokąd?" (1993), thriller "Nieuchwytny cel" (1993) i thriller sci-fi "Strażnik czasu" (1994).
W 1996 roku zadebiutował jako reżyser thrillera przygodowego "Quest". Za ekranowy duet z Dennisem Rodmanem w thrillerze "Ryzykanci" (1997), otrzymał anty-nagrodę Złotej Maliny. Podwójna rola brutalnego seryjnego mordercy i jego sklonowanej repliki w thrillerze sensacyjnym sci-fi "Replikant" (2001) przyniosła mu nominację do nagrody Video Premiere.