Tim Curry

Tim Curry
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Grappenhall, Warrington, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
10 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Timothy James Curry przyszedł na świat w rodzinie Jamesa Curry – metodystycznego kapelana Marynarki Królewskiej (zm. 1958 na zapalenie płuc) i szkolnej sekretarki Patricii, ma siostrę urodzoną w Egipcie. Po jego narodzinach rodzina wyjechała do Hongkongu. Dorastał w Warrington, gdzie w 1956 roku występował w amatorskich sztukach szekspirowskich. Po ukończeniu Lymm High School, przeniósł się do południowego Londynu. W szkole średniej Kingswood w Bath, śpiewał swoim chłopięcym sopranem metodystyczne pieśni religijne i ujawnił talent wokalny. Studiował dramat i język angielski na Uniwersytecie Cambridge oraz ukończył Uniwersytet Birmingham w Birmingham, z dołączonymi honorami. Był jednym ze śpiewaków w chórze w musicalu "Hair" (1968), na londyńskiej scenie West End, gdzie dwa lata potem wystąpił w przedstawieniu "Połóż się, chyba cię kocham" (1970). Debiutował na małym ekranie jako kelner w pociągu w telewizyjnym, dramacie BBC "Tonąca ryba porusza się boczną drogą" (1968).

Odniósł sceniczny sukces kreacją doktora Franka-N-Furtera, kosmicznego transwestyty z Transseksualnej Transylwanii, w londyńskim musicalu "The Rocky Horror Show" (1973) oraz kinowej wersji "The Rocky Horror Picture Show"(1975). W 1976 roku nagrał swój pierwszy singel "Baby Love", a dwa lata później ukazał się jego pierwszy album "Read My Lips" (1978).

Był trzykrotnie nominowany do nagrody Tony za występy w produkcjach broadwayowskich; za tytułową rolę Wolfganga Amadeusza Mozarta w przedstawieniu "Amadeusz" (od 17 grudnia 1980 do 16 października 1983), za postać Alana Swanna w musicalu "Mój ulubiony rok" (od 10 grudnia 1992 do 10 stycznia 1993) oraz jako król Artur w musicalu "Spamalot" (od 14 lutego do 18 grudnia 2005).

Powrócił na ekran w miniserialu "William Shakespeare – jego życie i czasy" (1978) w roli Williama Szekspira. W filmie fantasy Ridleya Scotta "Legenda" (1985) zagrał szatana. W serialu CBS "Cwaniak" (1989) pojawił się jako organizator muzyczny Winston Newquay. W kolejnej ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa, "Trzej muszkieterowie" (1993), wcielił się w postać kardynała Richelieu.

Zajmuje się także dubbingiem. Za użyczenie głosu kapitanowi Jamesowi T. Hook, w serialu animowanym "Piotruś Pan i Piraci" (1990) otrzymał nagrodę Emmy. Brał też udział w cut-scenkach gry komputerowej "C&C: Red Alert 3" jako Pierwszy Sekretarz ZSRR.

Aktor

Legenda (1985) jako Darkness

Dubbing w grach

Dragon Age: Początek (2009) jako Arl Rendon Howe
Wczytywanie...