outpost2

Robin Williams

Robin Williams
  • Data urodzenia
  • Data śmierci
  • Miejsce urodzenia Chicago, Illinois, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Robin McLaurim Williams urodził się w dobrze sytuowanej rodzinie, jego ojciec, Robert Fitzgerald Williams (ur. 1901, zm. 1987), był menedżerem wysokiego szczebla w Ford Motor Company; matka, Laurie McLaurin Smith (ur. 1922, zm. 2001), była ex-modelką. Po ukończeniu w 1969 roku szkoły średniej Redwood High School w Larkspur, w stanie Kalifornia, podjął studia Political Science w męskiej uczelni Claremont Men's College w Claremont, Kalifornia, gdzie m.in. grał w piłkę nożną. Aktorstwa uczył się w Marin College i Juilliard School w Nowym Jorku. Z kabaretu i estrady jako komik, stand-upper, trafił do telewizji, gdzie w roli poczciwego Marsjanina Morka, w serialu telewizyjnym ABC "Mork i Mindy" (1978-82) bawił publiczność.

W swojej karierze kinowej ma trzy nominacje do nagrody Oscara; za "Good Morning, Vietnam" (1987) jako żywiołowy spiker rozgłośni wojskowej (nagroda Złotego Globu), "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" (1989) w roli niekonwencjonalnego nauczyciela, 'Przebudzenia" (1990) jako wrażliwy lekarz neurolog. Poetycka kreacja szalonego i wzruszającego Perry'ego w komedii "Fisher King" (1991), przyniosła mu nagrodę Złotego Globu. Za rolę najzdolniejszego psychoanalityka z Bostonu, który słynie z niekonwencjonalnych metod działania w dramacie "Buntownik z wyboru" (1997), otrzymał Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa.

Mimo, że najbardziej znany był ze swoich ról komicznych (np. "Klatka dla ptaków", "Pani Doubtfire"), zagrał również w poważnych filmach – lekarza w "Awakenings", ojca w "Między piekłem a niebem", ale także mordercę w "Bezsenności" czy psychopatycznego fotografa w "Zdjęcie w godzinę". Melancholijne i refleksyjne oblicze pokazał w "Hooku" (1991), gdzie zagrał postać Piotrusia Pana, samotnego chłopca, który nigdy nie chce być dorosłym.

Znany był ze zdolności do improwizowania oraz parodiowania innych osób. Był utalentowany pod względem mimicznym i potrafi szybko zmieniać postaci, w które się wciela.

Robin Williams wraz z żoną, Marshą Garces Williams założył Windfall Foundation, organizacje charytatywną, zbierającą fundusze na różne cele. Poświęcał wiele swojej energii na pracę charytatywną, w tym zbiórki pieniędzy Comic Relief.

Aktor

Czego dusza zapragnie (2015) jako Pies Dennis (głos)
Noc w muzeum 2 (2009) jako Teddy Roosevelt
Noc w muzeum (2006) jako Teddy Roosevelt
A.I. Sztuczna inteligencja (2001) jako Doktor Wiem
Człowiek przyszłości (1999) jako Andrew Martin
Między piekłem a niebem (1998) jako Chris Nielsen
Jumanji (1995) jako Alan Parrish
Hook (1991) jako Peter Banning / Piotruś Pan
Przygody barona Munchausena (1988) jako Król Księżyca
Wczytywanie...