Peter Jackson

Peter Jackson
  • Data urodzenia 31 października 1961
  • Miejsce urodzenia Pukerua Bay, Nowa Zelandia
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Swoje pierwsze filmy zaczął robić już w wieku 8 lat, gdy rodzice kupili mu kamerę Super-8. Wtedy też zobaczył po raz pierwszy "King Konga", film który zainspirował go do podjęcia kariery reżyserskiej i którego ponowne nakręcenie stało się marzeniem jego życia.

Pierwszymi filmami Jacksona były między innymi: "Dwarf Patrol", "World War II", "The Valley", "Coldfinger", "Curse of the Gravewalker" i "Roast of the Day", który przekształcił się w "Zły smak".

Miłość do horroru przerodziła się następnie w słynną "Martwicę mózgu" i dziwaczny, pokręcony komedio-musical , nazwany przez krytyków "Muppety na kwasie". Kolejnymi projektami były "Niebiańskie stworzenia" (Srebrny Lew na Festiwalu Filmowym w Wenecji i nominacja do Oscara) oraz "Przerażacze".

Peter Jackson znany jest przede wszystkim jako reżyser adaptacji słynnej powieści Tolkiena. Za filmową adaptację "Władcy Pierścieni", otrzymał łącznie siedemnaście Oscarów.

Kolejne części tego trzytomowego eposu ukazały się w kinach, w około rocznych odstępach, w 2001, 2002 i 2003 roku, bijąc rekordy oglądalności. W 2001 roku (w Polsce w lutym 2002) na ekrany wszedł wyreżyserowany przez Petera Jacksona film "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia". Kolejna część – "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" – ukazała się w 2002 (w Polsce w styczniu 2003). Ostatnia – "Władca Pierścieni: Powrót Króla" – weszła na ekrany 16 grudnia 2003 (w Polsce 1 stycznia 2004).

W 2005 weszła na ekrany inna superprodukcja Jacksona – remake filmu "King Kong" (2005), który kosztował ponad 200 milionów dolarów.

Kariera Petera Jacksona nierozerwalnie związana jest z Fran Walsh, z którą pisze scenariusze do wszystkich swoich filmów. Mieszka wraz z nią i dwójką dzieci w Seatoun (obrzeża Wellington, Nowa Zelandia).

Reżyser

Scenarzysta

Aktor

Hobbit: Pustkowie Smauga (2013) jako Albert Dreary
Hobbit: Niezwykła podróż (2012) jako Krasnolud w Ereborze
King Kong (2005) jako Strzelec
Władca Pierścieni: Powrót Króla (2003) jako Kapitan piratów
Władca Pierścieni: Dwie Wieże (2002) jako Wojownik Eorlingów
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001) jako Pijak koło gospody "Pod Rozbrykanym Kucykiem" / Albert Dreary
Wczytywanie...