szczury_wroclawia_szpital

Richard Harris

Data urodzenia: 1 października 1930
Data śmierci: 25 października 2002
Miejsce urodzenia: Limerick, Irlandia
Ocena użytkowników -- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Richard St. John Harris - jeden z dziewięciu synów irlandzkich farmerów Ivana Harrisa i Mildred Harty. Ukończył prestiżową The London Academy of Music and Dramatic Art. Dzięki roli w "Sportowym życiu" (1963) Lindsaya Andersona, sztandarowym filmie brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych, stał się gwiazdą światowego formatu. Za rolę zgorzkniałego górnika, który pragnął stać się profesjonalnym rugbistą został nominowany do Oscara, nagrody BAFTA, zdobył też nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes w 1963 roku. Następna znacząca rola, to western "Człowiek zwany koniem", zrealizowany w 1970 r., w którym zagrał angielskiego arystokratę Johna Morgana, schwytanego i torturowanego przez Indian.

W swojej karierze wystąpił w 72 produkcjach filmowych. Ostatnio do najbardziej udanych filmów, w których wystąpił, można zaliczyć: "Cyrulika syberyjskiego", "Gladiatora", "Czas patriotów", "Bez przebaczenia", czy "Biały labirynt".

Ukoronowaniem jego kariery były role w dwóch pierwszych częściach przygód "Harry'ego Pottera", w których Harris zagrał dyrektora Hogwartu profesora Albusa Dumbledora. Rola w tej niezwykle popularnej produkcji, przysporzyła mu wielbicieli, szczególnie wśród młodej widowni.

W 1985 roku został przyjęty do Rycerzy Maltańskich i uhonorowany tytułem szlacheckim królestwa Danii.

Miał 185 cm wzrostu. Zmarł na chorobę Hodgkina 10 dni po amerykańskiej premierze filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic".

Aktor
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) jako Albus Dumbledore
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) jako Albus Dumbledore
Wczytywanie...