Colin Farrell

Colin Farrell
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Castleknock, Dublin, Irlandia
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Jest najmłodszym synem Rity i Eamona Farrella, irlandzkiego piłkarza grającego w latach 60. w irlandzkim klubie Shamrock Rovers. Ma jednego brata Eamona Farrella Jr. i dwie siostry – Catherine (ur. 1971) oraz Claudine (ur. 1973). Dorastał w Castleknock. Studiował aktorstwo w Gaiety School of Drama w Dublinie. Brał udział w przesłuchaniu dla kandydatów do irlandzkiego zespołu "Boyzone", ale jego kandydatura została odrzucona, gdyż pozostali członkowie grupy bali się, że Farrell zdominuje cały boysband. Przez rok źródłem jego utrzymania był taniec w stylu westernowym. Potem wyjechał do Australii i został aktorem.

Po raz pierwszy pojawił się na srebrnym ekranie w serialu BBC "Ballykissangel" (1996). Po roli w dramacie wojennym "Kraina tygrysów" (2000), zdobył opinię jednego z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia oraz nagrodę krytyków filmowych w Bostonie i Londynie.

Zwrócił na siebie uwagę krytyków w kolejnych filmach. Swój talent aktorski potwierdził rolą oficera zaopatrzeniowego uwięzionego przez Niemców, w dramacie wojennym "Wojna Harta" (2002), otrzymując Złoty Puchar na festiwalu filmowym w Szanghaju. Za rolę w tym filmie zainkasował 2,5 mln dolarów. Następnie został zaangażowany przez Stevena Spielberga w filmie "Raport mniejszości" (2002), gdzie u boku Toma Cruise'a zagrał postać detektywa. Rok 2003 przyniósł mu udział w pięciu produkcjach: "Rekrut", "Intermission", "S.W.A.T. Jednostka Specjalna", "Veronica Guerin" czy w ekranizacji słynnego komiksu, "Daredevil".

Kiedy Oliver Stone obsadził go w nominowanej do anty-nagrody Złotej Maliny, tytułowej roli króla Macedonii, w historycznej epopei "Aleksander" (2004), Farrell dostał za główną rolę 15 milionów dolarów, po czym stwierdził, że dziwnie się czuje, gdy na jego konto wpływają takie sumy. Ale nie przeszkodziło mu to narazić producentów filmu na jeszcze większe koszty, gdy musieli pokryć jego rachunek za alkohol i zdemolowanie hotelu Le Meridien w Marrakeszu. Po tym wybryku zażądano od Farrella poddania się kuracji odwykowej. Całkowita abstynencja była też warunkiem jego zaangażowania do roli detektywa Jamesa 'Sonny'ego' Crocketta, w filmie sensacyjnym "Policjanci z Miami" (2006).

Aktor

The Batman (2021) jako Pingwin (Oswald Cobblepot)
Voyagers (2021) jako Richard
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016) jako Percival Graves
Pamięć absolutna (2012) jako Douglas Quaid / Carl Hauser
Ondine (2009) jako Syraceuse
Parnassus (2009) jako Tony (trzecia przemiana)
Daredevil (2003) jako Bullseye
Raport mniejszości (2002) jako Ed Witwer
Wczytywanie...