Cate Blanchett

Cate Blanchett
  • Data urodzenia 14 maja 1969
  • Miejsce urodzenia Melbourne, Australia
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Urodziła się w Ivanhoe na przedmieściach Melbourne. Jest córką June - australijskiej nauczycielki, i Roberta - amerykańskiego oficera U.S. Navy, który zmarł na atak serca, kiedy Cate miała 10 lat. Ma starszego brata Boba i młodszą siostrę Genevieve. Studiowała ekonomię i sztukę na uniwersytecie w Melbourne.

W wieku 18 lat wyjechała do Egiptu, gdzie po raz pierwszy pojawiła się jako statystka w filmie "Kaboria". Po powrocie do Australii przeniosła się do Sydney, gdzie ukończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym. Początkowo grała w teatrze, jej pierwszą ważną rolę zagrała w 1993 roku, u boku Geoffreya Rusha, w sztuce "Oleanna" Davida Mameta.

Jej pierwszą ważną rolą filmową była rola Elżbiety I w filmie "Elizabeth" (1998), za którą zdobyła Złoty Glob, BAFTĘ oraz nominację do Oscara. W 1999 roku była nominowana do BAFTY za rolę w filmie "Utalentowany pan Ripley". W trylogii filmowej Petera Jacksona "Władca Pierścieni" zagrała Galadrielę. W 2005 roku zdobyła Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, za rolę Katharine Hepburn w filmie "Aviator". Uczyniło ją to pierwszą w historii laureatką Oscara, która zagrała osobę nagrodzoną tą samą nagrodą. Za rolę u boku Judi Dench, w filmie "Notatki o skandalu" (2006), zdobyła kolejną nominację do Oscara. W 2007 roku zagrała w filmach "I'm Not There" i "Elizabeth: Złoty wiek" zdobywając kolejne nominacje do Nagrody Akademii Filmowej. 5 grudnia 2008 aktorka otrzymała gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

Jej mężem jest scenarzysta Andrew Upton. Mają trzech synów: Dashiela urodzonego 3 grudnia 2001 roku, Romana urodzonego 23 kwietnia 2004 roku oraz Ignatusa Martina, urodzonego 13 kwietnia 2008 roku w Sydney, gdzie aktorka mieszka na stałe.

W 2009 poczta australijska wydała serię znaczków "2009 Australian Legends of the Screen" z podobiznami Cate Blanchett, Nicole Kidman, Russella Crowe'a oraz Geoffreya Rusha. Cate Blanchett oświadczyła, że "Będę lizana przez miliony Australijczyków i nie mogę się tego doczekać".

Aktor

Thor: Ragnarok (2017) jako Hela
Kopciuszek (2015) jako Macocha
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014) jako Galadriela
Hobbit: Pustkowie Smauga (2013) jako Galadriela
Hobbit: Niezwykła podróż (2012) jako Galadriela
Władca Pierścieni: Powrót Króla (2003) jako Galadriela
Władca Pierścieni: Dwie Wieże (2002) jako Galadriela
Wczytywanie...