Mel Gibson

Mel Gibson
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Peekskill, Nowy Jork, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Mel Columcille Gerard Gibson jest australijsko-amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem filmowym.

Gibson jest obywatelem amerykańskim, ale większość dzieciństwa i młodości spędził w Australii. Ojciec Mela, Hutton Gibson podjął decyzję o przeprowadzeniu się wraz z całą rodziną do Australii ze Stanów Zjednoczonych w 1968 r. protestując tym przeciwko, niemoralnej jego zdaniem, wojnie w Wietnamie. Mel Gibson jest osobą bardzo religijną, nie kryjącą sympatii dla katolickiego tradycjonalizmu (ojciec Mela jest sedewakantystą). 7 czerwca 1980 wziął ślub z Robyn Gibson, z którą ma siedmioro dzieci (sześciu synów i jedną córkę). Po 28 latach małżeństwa aktor postanowił się rozwieść, przyczyną tej decyzji jest rosyjska piosenkarka Oksana Grigorieva.

W 1977 Gibson ukończył "National Institute of Dramatic Arts" (najbardziej prestiżową szkołę aktorską w Australii). Na małym ekranie zadebiutował w serialu telewizyjnym "The Sullivans". Jego pierwsza rola filmowa to postać "Mad Maksa" w filmie o tym samym tytule. "Mad Max" przyniósł Gibsonowi sporą popularność wśród widzów (wystąpił w kolejnych częściach tego filmu), ale krytykom bardziej spodobał się jego następny film, reżyserowany przez Petera Weira "Gallipoli". W 1984 wystąpił po raz pierwszy w filmie amerykańskim – zagrał postać Fletchera Christiana w filmie "Bunt na Bounty".

Kolejne filmy Gibsona to seria "Zabójcza broń". Wcielił się w postać Hamleta w filmie Franca Zeffirelliego. Ma na swoim koncie role w filmach komediowych "Maverick" i "Czego pragną kobiety".

W 1996 r. Gibson otrzymał dwa Oscary dla najlepszego reżysera i za najlepszy film roku przyznane "Walecznemu sercu", filmowi opartemu na historii życia Sir Williama Wallace'a.

W 2004 r. Gibson wyprodukował i wyreżyserował film "Pasja", który został uznany za bardzo kontrowersyjny, w niektórych środowiskach religijnych. Pasja opowiada o ostatnich 12 godzinach z życia Jezusa Chrystusa. Pomimo wielu kontrowersji film ten został bardzo ciepło przyjęty przez większość chrześcijan i wielu konserwatywnych przedstawicieli społeczeństwa żydowskiego. W 2006 roku Mel Gibson wyreżyserował film "Apocalypto" osadzony w realiach cywilizacji Majów przed przybyciem konkwistadorów do Ameryki.

Aktor

Znaki (2002) jako Graham Hess
Elfy z ogrodu czarów (1997) jako Ojciec Frances
Wiecznie młody (1992) jako Kapitan Daniel McCormick
Mad Max pod Kopułą Gromu (1985) jako Max
Mad Max 2 - Wojownik szos (1982) jako Max Rockatansky
Mad Max (1979) jako Max Rockatansky
Wczytywanie...