Salma Hayek

  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Coatzacoalcos, Meksyk
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Salma Hayek-Jimenez – jedyna pochodząca z Meksyku aktorka, która zrobiła karierę w Hollywood. Ze strony ojca ma korzenie libańskie. Mówi płynnie czterema językami: angielskim, hiszpańskim, portugalskim i arabskim.

Początkowo grała w meksykańskich telenowelach, dzięki czemu zyskała ogromną popularność w swym kraju. W 1993 wyjechała do Kalifornii, gdzie grała podrzędne role. W 1995 zagrała Carolinę u boku Antonio Banderasa w filmie "Desperado", dzięki czemu zaistniała w Stanach. Potem posypały się kolejne role, m.in. w "Dogmie", "Polubić czy poślubić", czy "Bardzo dzikim Zachodzie". Jej życiowa rola to "Frida" z 2002. W filmie tym zagrała znakomicie meksykańską malarkę Fridę Kahlo. Potem zagrała jeszcze w drugiej części Desperado oraz w komedii kryminalnej "Po zachodzie słońca" (2004).

W lutym 2004 roku Salma została międzynarodową twarzą firmy kosmetycznej Avon. Produktami reklamowanymi przez Hayek jest głównie seria zapachowa Today Tomorrow Always.

Salma Hayek była związana m.in. z Edwardem Nortonem i Joshem Lucasem. 14 lutego 2009 zawarła związek małżeński z Francois Henri Pinault'em – prezesem firmy PPR, synem miliardera Francois Pinault'a.

21 września 2007 roku przyszła na świat jej córka – Valentina Paloma.

Aktor

Eternals (2021) jako Ajak
Pentameron (2015) jako Królowa Longtrellis
Bardzo dziki Zachód (1999) jako Rita Escobar
Dogma (1999) jako Serendipity
Od zmierzchu do świtu (1996) jako Santanico Pandemonium
Wczytywanie...