szczury_wroclawia_szpital

Jeff Goldblum

Data urodzenia: 22 października 1952
Miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA
Ocena użytkowników -- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Jeffery Lynn Goldblum urodził się w Pittsburghu, na przedmieściu Whitaker, w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. Jest jednym z pięciorga dzieci moderatora radiowego, dr-a Harolda Goldbluma. Ma dwie siostry – Shirley i Pamelę – i dwóch braci – Lee i Ricka (zm. 1971). Jego dziadek pochodził z Rosji. Po ukończeniu Carnegie-Mellon University w Pittsburghu, mając siedemnaście lat, przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiował aktorstwo w renomowanej szkole Neighborhood Playhouse pod kierunkiem Sanforda Meisnera. W wieku dziewiętnastu lat występował na jednej z off-broadwayowskich scen w spektaklu Williama Szekspira "Dwaj panowie z Werony" (1971-1973). Stał się świetnym wokalistą jazzowym grającym na pianinie. Zadebiutował niewielką rolą przestępcy w dramacie sensacyjnym "Życzenie śmierci" (1974). Grał potem w dramacie muzycznym Roberta Altmana "Nashville" (1975), melodramacie komediowym "Następny przystanek Greenwich Village" (1976), komedii Woody'ego Allena "Annie Hall" (1977), komedii muzycznej "Dzięki Bogu już piątek" (1978), błyskotliwej psychodramie filmowej – opowieści o rozczarowaniach kontestatorów i zagubionych byłych buntowników z końca lat 60. "Wielki chłód" (1983), przygodowej komedii romantycznej sci-fi "Przygody Buckaroo Banzai. Przez ósmy wymiar" (1984), dramacie sensacyjnym "Ucieczka w noc" (1985) oraz westernie "Silverado" (1985).

Jego bezpośredni sposób bycia zdobył sympatię najmłodszej publiczności jako wilk, w baśniowym serialu CBS, "Trzy małe świnki" (1985). Do lepszych ról zalicza się uhonorowana nagrodą Saturna postać szalonego naukowca, który pada ofiarą własnego eksperymentu teleportacyjnego i ulega straszliwej transformacji w monstrum w filmie Davida Cronenberga "Mucha" (1986). Wysoki, szczupły, z wytrzeszczem oczu i ostrymi rysami twarzy, ujawnił swój ogromny talent komiczny w komediach – Roberta Altmana "Poza terapią" (1987) w roli poszukiwacza miłości z pomocą odpowiednich psychiatrów i "Wysoki facet" (1989) jako bezrobotny aktor. Za kreację magicznego i cynicznego psychopaty, który okazuje się być szatanem w thrillerze "Mister Frost" (1990) otrzymał hiszpańską nagrodę na festiwalu filmowym w Sitges, w Katalonii.

Po roli ekscentrycznego matematyka, doktora Iana Malcolma, w thrillerze sensacyjnym sci-fi Stevena Spielberga "Park Jurajski" (1993) i sequelu "Zaginiony Świat: Park Jurajski" (1997) oraz kreacji odkrywcy planów kosmitów w thrillerze Rolanda Emmericha "Dzień niepodległości" (1996), stał się jednym z najbardziej profesjonalnych aktorów Hollywoodu. Starannie wybiera propozycje. Za reżyserię krótkometrażowej 36-minutowej komedii "Najlepsza noc" (1995) zdobył nominację do nagrody Oscara. W 2005 roku był nominowany do nagrody Emmy za gościnny występ w serialu komediowym "Will & Grace". Zajmuje się także dubbingiem. Użyczył swojego głosu Aaronowi w biblijnym filmie animowanym "Książę Egiptu" (1998).

Aktor
Thor: Ragnarok (2017) jako Arcymistrz
Zaginiony Świat: Park Jurajski (1997) jako Doktor Ian Malcolm
Dzień Niepodległości (1996) jako David Levinson
Park Jurajski (1993) jako Doktor Ian Malcolm
Mucha (1986) jako Seth Brundle
Wczytywanie...