Nicolas Cage

Data urodzenia: 7 stycznia 1964
Miejsce urodzenia: Long Beach, Kalifornia, USA
Ocena użytkowników -- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Nicholas Kim Coppola - urodzony w rodzinie rzymskokatolickiej Amerykanina włoskiego pochodzenia Augusta Floyda Coppoli, scenarzysty profesora komparatystyki, pioniera studiów dla niewidomych, i pochodzącej z Niemiec Joy Vogelsang, choreografa i tancerki baletowej, która chorowała na chroniczną depresję. Ma dwóch braci – Christophera i Marca. Jego dziadek Carmine Coppola był kompozytorem, a babka Italia Pennino była aktorką.

Jego rodzice rozwiedli się w 1976. Uczęszczał do Beverly Hills High School, gdzie wystąpił w przedstawieniu Clifforda Odetsa "Złoty chłopak". Mając 15 lat podjął naukę w American Conservatory Theatre w San Francisco. Później studiował aktorstwo u renomowanej nauczycielki Peggy Feury. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w telewizyjnym filmie "Najlepsze czasy" (1981), a rok potem trafił na kinowy ekran w melodramacie komediowym "Beztroskie lata w Ridgemont High" (1982). Następnie dostał rolę zbuntowanego punka Randy'ego w komedii romantycznej "Dziewczyna z Doliny" (1983) oraz pojawił się w dramacie kryminalnym swojego wujka Francisa Forda Coppoli "Rumble Fish" (1983).

Dorabiał także jako sprzedawca popcornu w Fairfax Theater, zanim zrobił furorę u krytyki i publiczności w roli opiekuńczego i przedsiębiorczego sierżanta Ala Columbato, syna włoskich emigrantów, skrywającego wrażliwość pod maskę cynizmu, w dramacie wojennym Alana Parkera, na podstawie książki Williama Whartona, "Ptasiek" (1984). Rola nieokrzesanego kochanka, romantycznego jednorękiego piekarza w komedii romantycznej "Wpływ Księżyca" (1987), przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu, ustalając jego charakterystyczny "typ" – nieobliczalnego, zamkniętego w sobie, o lekko makabrycznym poczuciu humoru, często gwałtownego buntownika. Sławę zawdzięcza roli niezależnego Sailora Ripleya, w przygodowej komedii kryminalnej Davida Lyncha, "Dzikość serca" (1990), gdzie śpiewa przebój Elvisa Presleya "Love Me Tender". Za kreację scenarzysty-alkoholika Bena, który stracił pracę w studiu Hollywood w melodramacie "Zostawić Las Vegas" (1995) otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę Silver Seashell w San Sebastian, Złoty Glob i Oscara. Kolejną nominację do Oscara i Złotego Globu otrzymał za podwójną rolę niezwykle utalentowanego, ale zakompleksionego i neurotycznego scenarzysty filmowego/żywiołowego i nieco ekscentrycznego jego brata bliźniaka w komedii "Adaptacja" (2002). Jednak postać szeryfa w horrorze "Kult" (2006) doczekała się dwóch nominacji do anty-nagrody Złotej Maliny.

Otrzymał honorowy doktorat Sztuk Pięknych Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego Fullerton w maju 2001. Jego złota gwiazda na słynny Walk of Fame została odsłonięta 31 lipca 1998.

Aktor
Polowanie na czarownice (2011) jako Behmen von Bleibruck
Uczeń czarnoksiężnika (2010) jako Balthazar Blake
Zapowiedź (2009) jako John Koestler
Next (2007) jako Cris Johnson - "Frank Cadillac"
Ghost Rider (2007) jako Johnny Blaze / Ghost Rider
Miasto Aniołów (1998) jako Seth
Wczytywanie...