outpost2

Nicolas Cage

Nicolas Cage
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Long Beach, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Nicholas Kim Coppola – urodzony w rodzinie rzymskokatolickiej Amerykanina włoskiego pochodzenia Augusta Floyda Coppoli, scenarzysty profesora komparatystyki, pioniera studiów dla niewidomych, i pochodzącej z Niemiec Joy Vogelsang, choreografa i tancerki baletowej, która chorowała na chroniczną depresję. Ma dwóch braci – Christophera i Marca. Jego dziadek Carmine Coppola był kompozytorem, a babka Italia Pennino była aktorką.

Jego rodzice rozwiedli się w 1976. Uczęszczał do Beverly Hills High School, gdzie wystąpił w przedstawieniu Clifforda Odetsa "Złoty chłopak". Mając 15 lat podjął naukę w American Conservatory Theatre w San Francisco. Później studiował aktorstwo u renomowanej nauczycielki Peggy Feury. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w telewizyjnym filmie "Najlepsze czasy" (1981), a rok potem trafił na kinowy ekran w melodramacie komediowym "Beztroskie lata w Ridgemont High" (1982). Następnie dostał rolę zbuntowanego punka Randy'ego w komedii romantycznej "Dziewczyna z Doliny" (1983) oraz pojawił się w dramacie kryminalnym swojego wujka Francisa Forda Coppoli "Rumble Fish" (1983).

Dorabiał także jako sprzedawca popcornu w Fairfax Theater, zanim zrobił furorę u krytyki i publiczności w roli opiekuńczego i przedsiębiorczego sierżanta Ala Columbato, syna włoskich emigrantów, skrywającego wrażliwość pod maskę cynizmu, w dramacie wojennym Alana Parkera, na podstawie książki Williama Whartona, "Ptasiek" (1984). Rola nieokrzesanego kochanka, romantycznego jednorękiego piekarza w komedii romantycznej "Wpływ Księżyca" (1987), przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu, ustalając jego charakterystyczny "typ" – nieobliczalnego, zamkniętego w sobie, o lekko makabrycznym poczuciu humoru, często gwałtownego buntownika. Sławę zawdzięcza roli niezależnego Sailora Ripleya, w przygodowej komedii kryminalnej Davida Lyncha, "Dzikość serca" (1990), gdzie śpiewa przebój Elvisa Presleya "Love Me Tender". Za kreację scenarzysty-alkoholika Bena, który stracił pracę w studiu Hollywood w melodramacie "Zostawić Las Vegas" (1995) otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę Silver Seashell w San Sebastian, Złoty Glob i Oscara. Kolejną nominację do Oscara i Złotego Globu otrzymał za podwójną rolę niezwykle utalentowanego, ale zakompleksionego i neurotycznego scenarzysty filmowego/żywiołowego i nieco ekscentrycznego jego brata bliźniaka w komedii "Adaptacja" (2002). Jednak postać szeryfa w horrorze "Kult" (2006) doczekała się dwóch nominacji do anty-nagrody Złotej Maliny.

Otrzymał honorowy doktorat Sztuk Pięknych Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego Fullerton w maju 2001. Jego złota gwiazda na słynny Walk of Fame została odsłonięta 31 lipca 1998.

Aktor

Kolor z innego wszechświata (2020) jako Nathan Gardner
Spider-Man Uniwersum (2018) jako Spider-Man Noir (głos)
Ghost Rider 2 (2011) jako Johnny Blaze / Ghost Rider
Polowanie na czarownice (2011) jako Behmen von Bleibruck
Uczeń czarnoksiężnika (2010) jako Balthazar Blake
Kick-Ass (2010) jako Damon Macready / Big Daddy
Zapowiedź (2009) jako John Koestler
Next (2007) jako Cris Johnson - "Frank Cadillac"
Ghost Rider (2007) jako Johnny Blaze / Ghost Rider
Miasto Aniołów (1998) jako Seth
Wczytywanie...