Wendy Carlos

Wendy Carlos
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Pawtucket, Rhode Island, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Walter Carlos rozpoczął grę na fortepianie już w wieku 6 lat. Studiował fizykę i muzykę w Brown University w Providence, a potem kompozycję w Centrum Muzyki Elektronicznej w Columbia University, w Nowym Jorku u Otto Lueninga i Vladimira Ussachevskiego. Po ukończeniu studiów zetknął się z Robertem Moogiem. Okazać się miało wkrótce, że będzie to bardzo owocne spotkanie.

Walter Carlos był jednym z pierwszych słynnych interpretatorów muzyki elektronicznej, której zwiastunem była jego płyta, "Switched-On Bach" (1968), zawierająca przeróbkę tematów Johanna Sebastiana Bacha. W nagraniu płyty muzyk wykorzystał syntezatory, które zastąpiły prawdziwą orkiestrę. Jako asystent Roberta Mooga, wniósł zarazem istotny wkład w rozwój syntezatora jako samodzielnego instrumentu muzycznego. Album "Switched-On Bach" pozostał najlepiej sprzedawanym albumem wszech czasów w kategorii muzyki elektronicznej.

W 1971 Walter Carlos skomponował ścieżkę dźwiękową do głośnego filmu Stanley’a Kubricka, "Mechaniczna pomarańcza".

W 1972 Walter Carlos, który był transseksualistą, poddał się operacji zmiany płci przyjmując przy tym żeńskie imię, Wendy. Nagrywane płyty ukazywały się jednak pod dotychczasowym imieniem i nazwiskiem. Pierwsza płyta pod nowym imieniem i nazwiskiem ukazała się w dopiero w 1979 pt. "Switched-on Brandenburgs".

Na płycie "Beauty In the Beast" z 1986 Wendy Carlos eksperymentowała z głosem muzycznym, wprowadzając nowe podziały tonalne w obrębie oktawy.

W 2005 Wendy Carlos otrzymała nagrodę Lifetime Achievement Award organizacji muzycznej SEAMUS.

Muzyk

Wczytywanie...