walizka

Ioan Gruffudd

Ioan Gruffudd
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Cardiff, Walia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Jest najstarszym dzieckiem i pierworodnym synem pary nauczycieli – Petera i Gillian Gruffuddów. Ma młodsze rodzeństwo: brata Alun (ur. 1975) i siostrę Siwan (ur. 1980). Mając 12 lat pojawił się w telewizyjnym filmie "Austin", a dwa lata później w walijskiej operze mydlanej BBC "Ludzie Valley" (1987). Oprócz aktorstwa zainteresował się muzyką. Przez siedem lat grał na oboju w South Glamorgan Youth Orchestra.

W latach 1992-95 studiował w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Art (RADA) w Londynie. Pierwszą rolę na angielskim srebrnym ekranie otrzymał w remake'u telewizyjnym "Poldark" (1996). Zadebiutował na kinowym ekranie rolą kochanka Oscara Wilde'a, w dramacie biograficznym "Wilde" (1997). Pierwszą rolą hollywoodzką była postać piątego oficera Harolda Lowe, w światowej sławy melodramacie Jamesa Camerona, "Titanic" (1997).

Znaczną popularność i uznanie wśród telewidzów i krytyków zdobył jako inteligentny i wrażliwy komandor Horatio Hornblower, który musi podejmować bardzo trudne decyzje, bohater serii książkowych C.S. Forestera, w telefilmach A&E "Hornblower" (1998, 1999, 2001, 2003), za którą w 1999 roku na festiwalu programów audiowizualnych w Biarritz, otrzymał nagrodę Złota FIPA (Festival International de Programmes Audiovisuels). Krytyka oceniła wysoko jego występ w roli Pipa, który początkowo żyje w stabilnym środowisku, lecz wkrótce doświadcza pewnego rodzaju niezadowolenia, które motywuje ją do działania, w telewizyjnym dramacie BBC opartym na książce Charlesa Dickensa, "Wielkie nadzieje" (1999).

W 2001 roku wystąpił w teledysku do covera "Uptown Girl" zespołu Westlife z udziałem Claudii Schiffer. W 2005 roku pojawił się jako Reed Richards, w filmie science-fiction "Fantastyczna Czwórka".

Aktor

Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera (2007) jako Reed Richards / Pan Fantastic
Fantastyczna Czwórka (2005) jako Reed Richards / Pan Fantastic

Dubbing w grach

Diablo III: Przebudzenie Nekromantów (2017) jako Nekromanta
Wczytywanie...