outpost2

Nick Nolte

Nick Nolte
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Omaha, Nebraska, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Nicholas King Nolte urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej jako jedyny syn i młodsze dziecko podróżującego handlarza pół Niemca Franka Nolte i Helen King. Ma starszą siostrę Nancy. Po ukończeniu Kingsley Elementary School w Waterloo, w stanie Iowa, kontynuował naukę w Benson High School i Westside High Schoo w Omaha, w stanie Nebraska. Następnie uczęszczał do Pasadena City College w Pasadena, Eastern Arizona College w Thatcher w stanie Arizona i Phoenix College w Phoenix w stanie Arizona. Dzięki stypendium sportowemu za grę, w uniwersyteckim zespole futbolu amerykańskiego, studiował na Arizona State University w Tempe, w stanie Arizona. W 1961 roku uczył się aktorstwa pod kierunkiem Bryana O'Byrne w Stella Adler Studio, w Los Angeles. W latach 60. pracował jako model, m.in. dla firmy Clairol i od 1962 roku przez czternaście lat występował m.in. na scenie Pasadena Playhouse (1963), Old Log Theatre w Minneapolis, w stanie Minnesota (1968), nowojorskiej Café La Mama (1971) oraz w Los Angeles i Actors Inner Circle Theatre w Phoenix (1972) ze sztuką Williama Inge "Ostatnia podkładka".

Po udziale w jednym z odcinków familijnego serialu ABC "Cudowny świat Walta Disneya" (1969), zadebiutował na kinowym ekranie w westernie "Brudny mały Billy" (1972). Pojawiał się później gościnnie m.in. w serialach ABC: "Griff" (1973), "Ulice San Francisco" (1974) i "Rekruci" (1974). Ogromny sukces przyniosła mu nominowana do nagrody Złotego Globu i Emmy kreacja zbuntowanego Toma Jordache, młodszego brata senatora Rudy'ego Jordache'a (Peter Strauss), w telewizyjnej adaptacji powieści Irwina Shaw, miniserialu ABC "Pogoda dla bogaczy" (1976).

Zbierał pochlebne recenzje za kolejne role; nowojorskiego nurka-odkrywcy ładunku morfiny i zatopionego hiszpańskiego statku z legendarnym skarbem, w thrillerze przygodowym "Głębia" (1977) jako zajmujący się przemytem narkotyków weteran wojny wietnamskiej, w kryminalnym dramacie wojennym "Psi żołd" (1978), rozczarowywany starzejący się zawodowy piłkarz, w komedii sportowej Teda Kotcheffa "Czterdziestka z Dallas" (1979), morski biolog w ekranizacji powieści Johna Steinbecka "Ulica Nadbrzeżna" (1982) jedyny policjant, który ocalał ze strzelaniny z poszukiwanym mordercą w komedii sensacyjnej "48 godzin" (1982) i jej sequelu "Następne 48 godzin" (1990), ceniony fotograf relacjonujący przebieg wojny domowej przeciwko prezydentowi, w dramacie wojennym Rogera Spottiswoode, "Pod ostrzałem" (1983).

Rola skazanego na dożywocie więźnia, który z wielką pasją realizuje spektakl w dramacie "Chwasty" (1987) przyniosła mu kolejną nominację do nagrody Złotego Globu. Zachwycił publiczność i krytykę rolą poczciwego adwokata w remakeu Martina Scorsese "Przylądek strachu" (1991). Za kreację poranionego psychicznie w dzieciństwie nauczyciela romansującego, z psychoterapeutką jego siostry, w melodramacie Barbry Streisand "Książę przypływów" (1991) otrzymał nagrodę krytyków w Los Angeles i Bostonie, nagrodę Złotego Globu oraz nominację do Oscara dla najlepszego aktora. Jeszcze jedną nominację do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę krytyków nowojorskich, nagrodę Sant Jordi w Barcelonie, nagrodę w Valladolid zdobył za postać mającego problemy życiowe szeryfa w małym miasteczku w dramacie "Prywatne piekło" (1998).

Aktor

Noe: Wybrany przez Boga (2014) jako Szemjazah
Hulk (2003) jako Ojciec Bruce'a Bannera
Wczytywanie...