Konrad T. Lewandowski

Konrad T. Lewandowski
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Warszawa, Polska
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Od początku lat 90. współpracował z kilkudziesięcioma czasopismami, najdłużej z "Nową Fantastyką", "Przeglądem Technicznym", "Cogito", "Sprawami Nauki", a także "Skandalami". Z wykształcenia inżynier chemik i doktor filozofii. Z wyznania luteranin, sympatyzuje z neopogańskim Rodzimym Kościołem Polskim, czemu daje wyraz w swoich ostatnich powieściach – "Anioły muszą odejść" i "Sensownik matki Polki".

Największe uznanie czytelników zdobył cyklem opowiadań science-fiction o perypetiach dziennikarza Radosława Tomaszewskiego z brukowej gazety "Obleśne Nowinki" oraz cyklem fantasy o kotołaku Ksinie. Jest także autorem pięciu powieści kryminalnych z udziałem nadkomisarza Jerzego Drwęckiego, których akcja rozgrywa się w międzywojennej Polsce, oraz trylogii historyczno-przygodowej z przełomu XIX i XX wieku "Bursztynowe Królestwo" z udziałem starszego lejtnanta Sergiusza Lawendowskiego, carskiego lojalisty.

Obecnie współpracuje z czasopismem kulturalnym "Lampa", "Czas Fantastyki" oraz Narodowym Centrum Kultury przy projekcie upamiętnienia 150 rocznicy powstania styczniowego – powstaje powieść steampunkowa "Orzeł bielszy niż Gołębica" wraz z filmem krótkometrażowym.

W 1995 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie "Noteka 2015". Był też sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Obecnie jest w złych stosunkach z niektórymi przedstawicielami polskiego fandomu i organizatorami Nagrody Zajdla. W roku 1992 Śląski Klub Fantastyki przyznał mu antynagrodę Złoty Meteor. W 2004 Lewandowski wystosował list otwarty do Jadwigi Zajdel, wdowy po pisarzu, apelując o rozważenie wycofania honorowego patronatu oraz imienia Janusza A. Zajdla z nazwy nagrody. Lewandowski znany jest również z kontrowersyjnych (często aroganckich) wypowiedzi na temat fandomu w Usenecie (w szczególności na grupie pl.rec.fantastyka.sf-f).

Konrad T. Lewandowski także jest autorem systemu filozoficznego, luźno nawiązującego do metafizyki tomistycznej, w którym zaproponował ontologiczną teorię rzeczywistości w oparciu o tzw. Zasadę Zachowania Wolnej Woli. Kwintesencję tego zagadnienia zawiera książka "Pochwała herezji", dyskutowana 31.05.2012 na Uniwersytecie Jagielońskim. Często wypowiadał się o metafizyce w internetowych grupach dyskusyjnych. W Internecie i w życiu prywatnym posługuje się pseudonimem Przewodas.

Źródło: wikipedia.pl

Pisarz

Wczytywanie...