Benicio Del Toro

Benicio Del Toro
  • Data urodzenia 19 lutego 1967
  • Miejsce urodzenia Santurce, Portoryko
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Benicio Monserrate Rafael Del Toro Sanchez ukończył University of California w San Diego, gdzie po pierwszym roku zmienił kierunek studiów, z ekonomicznego na teatralny. Występował w studenckich produkcjach, między innymi na festiwalu Lafayette Theatre w Nowym Jorku, gdzie zdecydował się pozostać, żeby studiować aktorstwo w Circle in The Square Acting School. Otrzymał też stypendium do Stella Adler Conservatory. Następnie przeniósł się do Los Angeles, żeby kontynuować naukę w Actors Circle Theater. Pierwszą rolę otrzymał w telewizyjnym serialu "Miami Vice" (1984). Jego debiutem filmowym była rola w komedii "Big Top Pee-Wee" (1988). Następnie aktor pojawiał się w niewielkich rolach w dużych produkcjach - "Licencja na zabijanie" (1989), "Indiańskim biegaczu" (1991), czy "Bez lęku" (1993). W thrillerze "China Moon" (1994) zagrał czarny charakter - amoralnego i skorumpowanego policjanta.

Kariera Benicia del Toro nabrała rozpędu w 1995 roku, po jego charakterystycznej kreacji Freda Fenstera we thrillerze kryminalnym "Podejrzani" Bryana Singera, za którą otrzymał Independent Spirit Award dla najlepszego aktora drugoplanowego. W 1997 roku ponownie go uhonorowano tą nagrodą, za rolę Benny'ego Dalmau w filmie biograficznym "Basquiat". W 1995 roku aktor także wyprodukował, wyreżyserował i napisał scenariusz do filmu "Submission" (1995).

Po tych sukcesach Benicio Del Toro zaczął pojawiać się w filmach bardziej komercyjnych. W "Fanie" (1996) zagrał baseballistę Juana Primo, którego morduje tytułowy fan, Robert De Niro, żeby "wspomóc" w grze swojego faworyta, Wesleya Snipesa. Nietypową rolę złodzieja samochodów, który przypadkiem porywa nastolatkę, powierzono aktorowi w komedii "Nadbagaż" (1997). W kultowym dziele Terry Gilliama "Las Vegas Parano" (1998) Del Toro wystąpił obok Johnny Deppa jako lubujący się we wszelkiego rodzaju narkotykach "Dr. Gonzo". W komedii gangsterskiej "Przekręt" (2000) Guy'a Ritchie, aktor zagrał hazardzistę Franky'ego Four Fingers. Za rolę gliniarza w "Traffic" (2000) Stevena Soderbergha, opowiadającym o mechanizmach handlu narkotykami, aktor otrzymał Złoty Glob, Oscara i nagrodę National Society of Film Critics. W 2001 roku wystąpił w filmie "The Pledge" (2001). W 2003 roku zagrał w filmie reżyserii Alejandro Gonzalez Inarritu "21 gram" jako Jack Jordan . W 2005 roku ukazał się film w reżyserii Roberta Rodriguez'a - "Sin City - Miasto grzechu", gdzie Benicio zagrał skorumpowanego gliniarza - Jacka Rafferty'ego.

Aktor

Avengers: Wojna bez granic (2018) jako Kolekcjoner
Strażnicy Galaktyki (2014) jako Kolekcjoner
Thor: Mroczny świat (2013) jako Kolekcjoner
Wilkołak (2010) jako Lawrence Talbot
Sin City - Miasto grzechu (2005) jako Jack Rafferty
Wczytywanie...