outpost2

Christopher Nolan

Christopher Nolan
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
9.5 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Nolan pochodzi z mieszanej rodziny – jego ojciec jest Brytyjczykiem, matka Amerykanką, a on sam posiada także amerykańskie obywatelstwo. Dorastał w Chicago, jednak studiował na uczelniach brytyjskich. Już jako dziecko kręcił 8 milimetrową kamerą, a pierwszy krótkometrażowy film, "Tarantella", zrealizował w 1989.

W długim metrażu debiutował w 1998 kryminałem "Śledząc". Dwa lata później nakręcił "Memento", eksperymentalny thriller psychologiczny, dzięki któremu stał się znany w filmowym świecie. Scenariusz "Memento", napisany przez Nolana i jego brata Jonathana, został nominowany do Oscara. Kolejny jego film, thriller "Bezsenność" (remake norweskiej "Insomnii" z 1997) – rozgrywający się na Alasce w czasie lata polarnego i zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie (Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank) – także zebrał sporo pochwał.

W 2005 wyreżyserował film z cyklu o Batmanie. Powstał "Batman: Początek" z Christianem Balem w roli tytułowej. W 2008 odbyła się premiera następnego filmu Nolana o człowieku-nietoperzu, "Mroczny rycerz".

Od 1997 jest żonaty z Emmą Thomas, producentką większości jego projektów.

Reżyser

Scenarzysta

Wczytywanie...