outpost2

Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut
  • Data urodzenia
  • Data śmierci
  • Miejsce urodzenia Indianapolis, Indiana, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Amerykański pisarz i publicysta, kojarzony z literaturą postmodernistyczną i science-fiction.

Wyznawał poglądy lewicowe, był przeciwny wojnie i łamaniu praw obywatelskich. Sam siebie określał jako humanistę i socjalistę.

Vonnegut był pisarzem prowokującym. Bezustannie bawił się formą, prowokował czytelnika, wciągał go w literackie pułapki i kpił z niego. Swoje powieści ozdabiał czasem własnoręcznie wykonanymi, prymitywnymi rysunkami, np. słynną „dziurą w zadku” (prostą gwiazdką zbudowaną z czterech przecinających się kresek). Wiele z jego powieści (m.in. "Kocia kołyska" i "Śniadanie mistrzów") składa się z licznych, krótkich rozdziałów, podobnie jak u Julio Cortázara. Forma i styl "Kociej kołyski" nawiązuje do Biblii, a autor opisuje w niej nawet zasady fikcyjnej religii, zwanej bokononizmem.

Istotnym nurtem w twórczości Vonneguta był surrealizm. Powieści jego były pełne dziwacznych postaci, groteskowych, makabrycznych i onirycznych wydarzeń. Pisarz fascynował się science fiction, co najwyraźniej zaznaczył w powieści "Syreny z Tytana" i pisarskiej kreacji swojego alter ego – Kilgore'a Trouta.

Za wikipedia.pl

Pisarz

Wczytywanie...