walizka

Tom Cruise

Tom Cruise
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Syracuse, Nowy Jork, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Thomas Cruise Mapother IV – urodzony jako trzecie dziecko, jedyny syn z czworga dzieci (ma trzy siostry: Lee Anne De Vette – ur. 1959, Marian – ur. 1961 i Cass – ur. 1963) inżyniera elektronika Thomasa Mapothera III (ur. 15 października 1934, zm. w styczniu 1984), wędrującego ze stanu do stanu. Ojciec rozszedł się z matką Mary Lee Mapother, gdy Tom miał dwanaście lat. Kiedy Tom był już sławnym aktorem, wynajął detektywa, by ten odnalazł jego ojca. Znalazł go w szpitalu chorego na raka.

Tom w ciągu kilku lat zaliczył piętnaście szkół w USA i Kanadzie. Ostatecznie osiedlił się w Glen Ridge, w stanie New Jersey, wraz ze swoją matką i ojczymem Joe South. Uczęszczał do Packanack School w Wayne, w New Jersey, krótko był uczniem St. Xavier High School w Louisville, w stanie Kentucky i dorabiał jako roznosiciel dziennika "Kurier Louisville". Miał problemy z nauką i z kontaktami z rówieśnikami. Poczucie alienacji pogłębiła dysleksja, na którą cierpiał jeszcze na początku swojej kariery. Myślał o karierze w sporcie, lecz kontuzja kolana w drużynie zapaśników przekreśliła plany. Prosto z ulicy zgłosił się na aktorskie przesłuchanie i otrzymał rolę w musicalu "Faceci i lalki". Po ukończeniu w czerwcu 1980 roku Glen Ridge High School i rezygnacji z planów zostania księdzem (przez rok był w seminarium franciszkańskim), studiował aktorstwo pod kierunkiem Phila Gushee, w renomowanej szkole Neighborhood Playhouse, przy teatrze w Nowym Jorku.

Swoją karierę filmową rozpoczął od udziału w melodramacie Franco Zeffirelliego "Niekończąca się miłość" (1981). Wystąpił potem w dramacie kryminalnym Francisa Forda Coppoli "Outsiderzy" (1983). Sławę zdobył jako zdemoralizowany Joel Goodsen, który topi samochód porsche – własność swojego ojca – w jeziorze, podrywa dziewczęta, ale dostaje się na ekskluzywny Uniwersytet Princeton, w komedii kryminalnej "Ryzykowny interes" (1983).

Kariera Cruise'a rosła, a apogeum osiągnęła przy okazji premiery melodramatu sensacyjnego Tony'ego Scotta "Top Gun" (1986). Przed realizacją filmu, choć cierpiał na chorobę komunikacyjną, odbył jako pasażer, serię lotów myśliwcem, a w roku 1994 w Toronto otrzymał licencję pilota. Na planie dramatu sportowego Martina Scorsese "Kolor pieniędzy" (1986) jego partnerem filmowym był Paul Newman. Przez kilka lat grywał amantów, aż w roku 1988 wcielił się w postać egoisty, który opiekując się chorym bratem, uczy się bezinteresowności, w przygodowym komediodramacie "Rain Man". Rok później, 1989 roku, został nominowany do nagrody Oscara, za rolę weterana wojny w Wietnamie, w biograficznym dramacie wojennym "Urodzony 4 lipca" Olivera Stone'a. Kolejne filmy: 'Wywiad z wampirem" (1994), "Mission: Impossible" (1996), "Jerry Maguire" (druga nominacja do Oscara, 1996) i "Magnolia" (trzecia nominacja do Oscara, 1999), ugruntowały jego pozycję jako aktora o dużych możliwościach. Dołączył do najbardziej zapracowanych ludzi show-biznesu.

Aktor

Mumia (2017) jako Tyler Colt
Na skraju jutra (2014) jako Cage
Niepamięć (2013) jako Jack Harper
Wojna światów (2005) jako Ray Ferrier
Raport mniejszości (2002) jako John Anderton
Wywiad z wampirem (1994) jako Lestat de Lioncourt
Legenda (1985) jako Jack
Wczytywanie...