wampir_maskarada

Tangerine Dream

Tangerine Dream
  • Miejsce urodzenia Berlin, Niemcy
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Niemiecki zespół rockowy grający muzykę elektroniczną, założony w 1967 roku przez Edgara Froese. W ciągu swego istnienia zespół wielokrotnie zmieniał skład, z wyjątkiem samego Froese, który w zespole pozostaje do dziś. We wczesnym okresie członkiem Tangerine Dream był perkusista i kompozytor Klaus Schulze, ale najtrwalsza była formacja z połowy lat 70. – klawiszowe trio w składzie: Froese, Christopher Franke, Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił Johannes Schmoelling; także ten skład utrzymał się dość długo i był bardzo twórczy.

Albumy Tangerine Dream z wczesnego "okresu różowego" miały kluczowe znaczenie dla rozwoju tzw. Krautrocka. Albumy z "okresu virginowskiego" i późniejsze dały podwaliny dla gatunku new age.

Obok licznych nagrań studyjnych i koncertowych, zespół stworzył oprawę muzyczną dla blisko trzydziestu filmów, w tym "Cena strachu", "Złodziej", "Twierdza", "Ryzykowny interes", "Podpalaczka", "Legenda", "Cudowna mila". Wielu późniejszych fanów poznało Tangerine Dream właśnie dzięki tym filmom.

Muzyk

Legenda (1985)
Wczytywanie...