wampir_maskarada

Aaliyah

Aaliyah
  • Data urodzenia
  • Data śmierci
  • Miejsce urodzenia Nowy Jork, Nowy Jork, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Aaliyah Dana Haughton urodziła się na Brooklynie w Nowym Jorku, lecz dorastała w Detroit w stanie Michigan. Jej imię w językach arabskim i hebrajskim oznacza najwyższa, najbardziej egzaltowana, najlepsza. Drugie imię "Dana" zostało nadane artystce przez babcię ze strony matki Mintis L. Hicks Hankerson. Aaliyah wraz ze swoim starszym bratem Rashadem Haughton została wychowana jako katoliczka. Wspomniana w tekście babcia gwiazdy R&B była z pochodzenia Afroamerykanką i zarazem rodowitą mieszkanką Stanów Zjednoczonych. Matka Aaliyah, Diane Haughton (także piosenkarka), była wielką zwolenniczką talentu wokalnego swojej córki i entuzjastką jej kariery.

Początki kariery muzycznej Aaliyah sięgają 1989 roku, kiedy to dziesięcioletnia wówczas artystka pojawiła się w telewizyjnym show "Star Search" (na kanwie którego powstały popularne muzyczne show typu Idol), wykonując ulubioną piosenkę swojej mamy "My Funny Valentine". Pomimo, iż Aaliyah nie wygrała programu, to pozostawiła po sobie dobre wrażenie i dalej szlifowała umiejętności wokalne. Kolejnym etapem w jej karierze było kilka koncertów na scenie w Las Vegas u boku swojej ciotki, znanej wokalistki soulowej i popowej Gladys Knight. Mężem Gladys był Barry Hankerson − menedżer, producent muzyczny oraz założyciel i szef wytwórni Blackground Records, z którą później związała się Aaliyah. Jako młoda nastolatka Aaliyah uczęszczała do szkoły Detroit High School for the Fine and Performing Arts, którą ukończyła na kierunku 'taniec' mając średnią ważoną (GPA) 4.0.

Debiut aktorski Aaliyah przypadł na 1994 r. Wówczas Liyah pojawiła się na ekranach telewizorów w serialu "Ulice Nowego Jorku", gdzie zagrała samą siebie. Serial kręcono w latach 1994-1998. Kolejnym aktorskim doświadczeniem Aaliyah był gościnny występ w serialu "Behind the Music", emitowanym na kanale VH1. Podobnie jak w przypadku "Ulic Nowego Jorku", także i tutaj Aali zagrała samą siebie. 60-minutowe odcinki tego serialu kręcono od października 1997 do czerwca 2006.

Artystka dostała propozycję roli Brendy Meeks w komedii "Straszny film", jednak odmówiła i ostatecznie jej rolę objęła aktorka Regina Hall. W 2000 roku miał miejsce debiut Aaliyah na wielkim ekranie. Artystka zagrała jedną z głównych ról w filmie "Romeo musi umrzeć". Tym razem Baby Girl wcieliła się w rolę Trishy O'Day, córki bossa jednego z gangów. Na soundtracku do tego obrazu znalazły się 4 piosenki autorstwa Aaliyah. Mowa u utworach "Try Again", "Come Back in One Piece", "Are You Feelin' Me" oraz "I Don't Wanna".

Drugi i zarazem ostatni kinowy występ Aaliyah miał miejsce w horrorze "Królowa potępionych". Zagrała w tym filmie główną rolę wcielając się w postać Akashy, królowej wampirów. Wspomniany film trafił do kin 6 miesięcy po śmierci Aaliyah i został zadedykowany Jej pamięci. Aaliyah miała również zagrać w drugiej i trzeciej części "Matriksa" postać Zee, przed śmiercią zdążyła nakręcić część scen. Producenci filmu stwierdzili jednak, że materiału jest za mało i, mimo ostrego sprzeciwu fanów, ostatecznie rolę Zee powierzono Nonie Gaye.

Latem 2001 roku ukazała się jej trzecia płyta Aaliyah. Teledysk do piosenki "Rock the Boat" był kręcony na Bahamach. Aaliyah nie powróciła już jednak nigdy z tej wyprawy. Samolot, w którym leciała piosenkarka (Cessna 402B), rozbił się 200 stóp od pasa startowego. Pilot Luis Morales III i jego siedmiu pasażerów (w tym Aaliyah) zginęli w tym wypadku. Według dochodzeń biura koronera na Bahamach, Aaliyah doznała poważnych oparzeń ciała oraz głowy. Koroner stwierdził, że jeżeli nawet przeżyłaby wypadek, poprawa stanu jej zdrowia byłaby praktycznie niemożliwa, biorąc pod uwagę obrażenia ciała. Dalsze śledztwo prowadzone przez NTSB wskazuje na to, że pilot Luis Morales III nie miał kwalifikacji do pilotażu takiego samolotu, jakim wtedy leciał. Miał sfałszowaną licencję FAA, gdyż aby ją zdobyć, potrzeba dużego doświadczenia i wielu godzin lotu, których Morales nigdy nie odbył. Dodatkowo wykryto kokainę oraz alkohol w jego krwi. Następne dochodzenia dowiodły, że samolot piosenkarki został przeładowany o 100 funtów. Chociaż świadkowie stwierdzili fakt, iż pasażerowie zostali poproszeni o pozostawienie bagażu, potem odkryto, że pasażerowie nie wiedzieli nic o ładowności Cessny. Co więcej, dalsze dochodzenie dowiodło, że pilot został zatrudniony cztery godziny przed startem samolotu.

Muzyk

Aktor

Królowa potępionych (2002) jako Akasha
Wczytywanie...