Rupert Grint

Data urodzenia: 24 sierpnia 1988
Miejsce urodzenia: Stevenage, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników 10 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Rupert Alexander Lloyd Grint - brytyjski aktor filmowy, znany z roli Rona Weasleya, w ekranizacji serii o Harrym Potterze. Mimo że jest to jego pierwsza rola filmowa, szybko zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Przed obsadzeniem go w roli Rona grywał w szkolnych przedstawieniach i w sztukach wystawianych przez miejscowe kółko teatralne.

Rupert jest najstarszym z pięciorga rodzeństwa (ma brata Jamesa i trzy siostry: Georginę, Samanthę i Charlottę). Jego ojciec, Nigel sprzedaje pamiątki po samochodach wyścigowych, a matka, Jo, zajmuje się domem. Rupert uczęszczał do męskiej szkoły podstawowej. To właśnie tam związał się kółkiem dramatycznym i miał okazję pojawić się między innymi w roli gangstera Roostera w przedstawieniu pt. "Annie" oraz Titeliturego w "Baśniach Braci Grimm". Młody aktor zagrał także w "Piotrusiu Panie".

Kiedy usłyszał o przesłuchaniach do filmowej adaptacji pierwszego tomu bestsellerowej powieści Joanne K. Rowling, nie wahał się ani chwilę. Ponoć na zdjęciach próbnych Rupert pojawił się przebrany za kobietę. Rudowłosy nastolatek, który gra najlepszego przyjaciela młodego czarodzieja, chciał mieć pewność, że będzie się wyróżniać na tle tysięcy dzieci walczących o rolę Rona Weasleya, więc przebrał się za swoją nauczycielkę aktorstwa. Producenci byli bardzo zadowoleni z jego występu i wkrótce Rupert dołączył do Daniela Radcliffe'a i Emmy Watson.

Po udziale w pierwszej części filmowej adaptacji przygód Harry'ego Pottera Rupert pojawił się w komedii dla dzieci "Marzenia do spełnienia" (2002). Produkcja opowiada o dziesięcioletnim chłopcu o imieniu Patrick, który marzy o tym, żeby zostać astronautą.

Tak jak odgrywany przez niego bohater w serii o Harrym Potterze, Rupert boi się pająków. W wolnych chwilach gra na gitarze. Lubi różne rodzaje muzyki, ale najbardziej rock. Ze szkolnych przedmiotów najbardziej podoba mu się chemia. Chętnie także rysuje i gra w piłkę nożną. Wśród jego ulubionych aktorów znalazł się Jim Carrey. Jeśli chodzi o filmy, to najbardziej podobają mu się: "Shrek", "Ace Ventura - Psi detektyw", "Grinch - Świąt nie będzie" i "Głupi i głupszy". Ze wszystkich do tej pory wydanych tomów opowieści o małym czarodzieju Rupertowi najbardziej podobał się "Harry Potter i więzień Azkabanu". Alfonso Cuarón, reżyser trzeciej części Harry'ego Pottera stwierdził, że z hogwardzkiego trio to właśnie Grint ma największą szansę zostać filmową gwiazdą i zrobić wielką karierę.

W 2009 roku u aktora wykryto wirus świńskiej grypy, z której na szczęście udało mu się wyleczyć.

Aktor
Harry Potter i Książę Półkrwi (2009) jako Ronald Weasley
Harry Potter i Zakon Feniksa (2007) jako Ronald Weasley
Harry Potter i Czara Ognia (2005) jako Ronald Weasley
Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004) jako Ronald Weasley
Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) jako Ronald Weasley
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) jako Ronald Weasley
Wczytywanie...