dziki_lad

Brad Pitt

Brad Pitt
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Shawnee, Oklahoma, USA
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Przyszedł na świat w rodzinie baptystów jako najstarszy syn kierownika firmy transportu ciężarowego Williama A. Pitta i szkolnej pedagog Jane Etty Hillhouse. Ma rodzeństwo – brata Douga i siostrę Julie Neal. Dzieciństwo spędził w Springfield w Missouri. W 1982 roku ukończył szkołę średnią Kickapoo High School w Springfield. W latach 1982-'86 studiował dziennikarstwo ze specjalizacją w reklamie w Missouri School of Journalism przy University of Missouri-Columbia, lecz w 1986 roku tuż przed zakończeniem studiów zdecydował się wyjechać do Hollywood.

Miał studiować reklamę i grafikę w Art Center College of Design w Pasadenie, jednak ostatecznie przez sześć lat uczył się aktorstwa pod opieką Roya Londona. W międzyczasie podjął pracę jako kierowca, a także ubrany w kostium wielkiego, grubego i brzydkiego kurczaka reklamował sieć restauracji El Pollo Loco. Pojawiał się na srebrnym ekranie, m.in. w operach mydlanych: NBC "Inny świat" (1987) i CBS "Dallas" (1987-'88), sitcomie ABC "Dzieciaki, kłopoty i my" (1987-'89) oraz serialach: Fox 21 "Jump Street" (1988) i "Dni Chwały" (1990). Na kinowym ekranie zadebiutował rolą uczestnika party w ekranizacji powieści Breta Eastona Ellisa, o zblazowanych bogatych nastolatkach z Los Angeles, "Mniej niż zero" (1987).

Był modelem w reklamowym spocie marki Levi's. Przełomem w karierze stała się postać zadziornego i uwodzicielskiego autostopowicza J.D. w filmie "Thelma i Louise" (1991). W ekranizacji autobiograficznej powieści Normana Macleana, reżyserowanej przez Roberta Redforda, "Rzeka życia" (1992) zagrał zbuntowanego i lekkomyślnego młodszego syna fanatycznego kaznodziei kościoła metodystów.

Dzięki kolejnej roli psychopatycznego seryjnego mordercy, prostaka i cynika oczekującego od życia mocnych wrażeń, w dramacie kryminalnym "Kalifornia" (1993), odebrał w 1993 roku nagrodę ShoWest jako Gwiazdor Jutra. Za postać wampira Louisa de Pointe du Laca, w kasowym horrorze "Wywiad z wampirem" (1994) Neila Jordana, otrzymał dwie nagrody MTV Movie Awards i nominację do nagrody Saturna, ale jednocześnie dostał wraz z Tomem Cruise anty-nagrodę Złotej Maliny. Rola nieokrzesanego buntownika i niespokojnego duchem Tristana, pełnego pasji jednego z braci Ludlow, w melodramacie wojennym "Wichry namiętności" (1994) przyniosła mu nagrodę Brązowego Kowboja i nominację do nagrody Złotego Globu. Znakomite recenzje, nagrodę Złotego Globu, Saturna, Blockbuster Entertainment, Universe Reader's Choice Award i nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył za kreację obłąkanego syna znanego naukowca i znawcy wirusów w dramacie sci-fi "12 małp" (1995). Natomiast za rolę aroganckiego detektywa w thrillerze "Siedem" (1995), został uhonorowany nagrodą MTV Movie Award.

W 2001 roku w filmie "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" wcielił się w postać Rusty'ego Ryana; swoją rolę powtórzył sequelach filmu: "Ocean's Twelve: Dogrywka" (Ocean's Twelve, 2004)) i "Ocean's Thirteen" (2007). Za postać Willa Colberta w sitcomie NBC "Przyjaciele" (2001) nominowany był do nagrody Emmy. Użyczył swojego głosu Patchowi Boomhauerowi, bohaterowi animowanego sitcomu Fox "Bobby kontra wapniaki" (2003). Jako producent filmowy dramatu kryminalnego Martina Scorsese "Infiltracja" (2006), otrzymał nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Rola turysty na pustyni w Maroko – męża kobiety postrzelonej w autokarze (z którą wybrał się w podróż, mającą poprawić ich małżeńskie relacje po stracie dziecka) w dramacie Alejandro Gonzáleza Iñárritu "Babel" (2006) przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu. W 2008 roku został obsadzony w roli Chada Feldheimera w filmie Joela i Ethana Coen "Tajne przez poufne". Rok później na ekrany kin trafił film Quentina Tarantino "Bękarty Wojny", gdzie aktor wcielił się w rolę Porucznika Aldo Raine'a.

Jest znany ze swojego społecznego zaangażowania. We wrześniu 2008, wraz ze swoją partnerką Angeliną Jolie, przeznaczył dwanaście milionów dolarów na rzecz walki z wirusem HIV i epidemią AIDS oraz gruźlicą w Etiopii. Przekazał też sto tysięcy dolarów na fundusz walczący z inicjatywą legislacyjną Proposition 8, której celem jest zablokowanie możliwości zawierania małżeństw homoseksualnych w Kalifornii.

Pitt i Jolie znaleźli się na liście "Stu najbardziej wpływowych ludzi świata" magazynu Time. Aktorska para dostała wyróżnienia w kategorii "Bohaterowie i pionierzy". Tygodnik Time docenił fakt, że nie tylko mówią o wspieraniu biednych krajów, ale aktywnie angażują się w pomoc ich mieszkańcom.

W 2005 magazyn "People" umieścił go na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.

Aktor

Deadpool 2 (2018) jako Vanisher
World War Z (2013) jako Gerry Lane
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (2008) jako Benjamin Button
Joe Black (1998) jako Joe Black
12 małp (1995) jako Jeffrey Goines
Wywiad z wampirem (1994) jako Louis de Pointe du Lac
Wczytywanie...