Dolph Lundgren

Dolph Lundgren
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Spånga, Szwecja
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Dorastał w rodzinie luterańskiej wraz ze starszym bratem Johanem w Sztokholmie. Pomimo wczesnego zainteresowania muzyką i sztuką, podobnie jak jego ojciec chciał zostać inżynierem. W wieku czternastu lat rozpoczął regularne treningi karate. Podczas służby wojskowej poznał sztuki walki. Studiował matematykę, fizykę i chemię w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie, a za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał stypendium z Washington State University i Clemson University w Południowej Karolinie. W 1975 roku był posiadaczem czarnego pasa w karate, był kapitanem szwedzkiej drużyny kumite-karate, a w 1980 roku zdobył tytuł mistrza Europy w wadze ciężkiej w karate kyokushin. Rok później powtórzył ten sukces, a w 1982 roku uzyskał mistrzostwo karate w Australii, gdzie odebrał dyplom magistra chemii na University of Sydney. Otrzymał stypendium naukowe i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, w stanie Massachusetts.

Dorabiał jako model, reklamował odzież i sprzęt sportowy oraz pracował jako bramkarz i wykidajło w nocnych klubach. Na dużym ekranie zadebiutował w niewielkiej roli oficera KGB, w czternastym z kolei oficjalnym filmie z cyklu o Jamesie Bondzie, zatytułowanym "Zabójczy widok" (1985). Zwrócił na siebie uwagę kreacją radzieckiego boksera Iwana Drago, w sensacyjnym dramacie sportowym Sylvestera Stallone, "Rocky IV" (1985), za którą otrzymał francuską nagrodę Marshall Trophy na festiwalu filmowym w Napierville. Uczył się aktorstwa pod kierunkiem Warrena Robertsona w Nowym Jorku.

Wkrótce zagrał komiksowego muskularnego He-Mana, który zręcznie posługuje się ciężkim mieczem, w widowiskowym filmie fantasy "Władcy Wszechświata" (1987); wcielił się w rosyjskiego agenta KGB Nikolaja Raczenko, przebywającego w Afryce, w sensacyjnym filmie wojennym, "Czerwony skorpion" (1989); był także policjantem-weteranem wojennym, samotnie walczącym z przedstawicielami przestępczego świata, w sensacyjnym obrazie "Punisher" (1989), gdzie wykonał większość popisów kaskaderskich. W thrillerze sci-fi "Mroczny anioł" (1990) jako policjant walczy z tytułowym przybyszem z kosmosu, który mieszając krew ludzką z narkotykami, otrzymuje cenną na własnej planecie mieszankę narkotykową. W czarnej komedii sensacyjnej "Ostry poker w Małym Tokio" (1991) pojawił się jako detektyw Chris Kenner, tropiący lokalnego szefa mafii. W dramacie sensacyjnym sci-fi Rolanda Emmericha, "Uniwersalny żołnierz" (1992) zagrał czarny charakter – sierżanta Andrew Scotta, prototypowego, nieczułego na ból żołnierza-cyborga GR13. W 1994 roku zawiązał się z nowojorskim Ensemble Studio Theater i występował z Group of Eight.

W thrillerze sci-fi "Johnny Mnemonic" (1995), wystąpił w roli ulicznego kaznodziei. Kolejne filmy z jego udziałem nie przykuwały zbyt dużej uwagi. W dramacie przygodowym o rzymskim żołnierzu, który został wysłany do Palestyny, w celu zbadania twierdzenia, że Jezus Chrystus powstał z martwych, "Nowe imperium" (2006), wcielił się w postać Briksosa, nordyckiego niewolnika, który jest osobistym strażnikiem rzymskiego trybuna.

Aktor

Aquaman (2018) jako Król Nereus
Johnny Mnemonic (1995) jako Uliczny kaznodzieja
Punisher (1989) jako Frank Castle / Punisher
Wczytywanie...