dziki_lad

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Nowy Jork, Nowy Jork, USA
Ocena użytkowników
9,67 Średnia z 3 ocen
Twoja ocena

Robert John Elias Downey Jr. - ma żydowskie, niemieckie, szkockie i irlandzkie korzenie. Jest młodszym dzieckiem i jedynym synem awangardowego reżysera filmowego i aktora Roberta Downeya Seniora oraz tancerki i piosenkarki Elsie Ford. Ma starszą siostrę Allyson Lee (ur. 1963).

Wychowany w rodzinie artystów już jako dziecko poznał pracę na planie filmowym. Mając 5 lat stawiał pierwsze kroki przed kamerą, w filmie fantasy swojego ojca "Funt" (1970) jako zarozumialec i dwa lata później w komediowym westernie "Pałac Greasera" (1972). W 1975 roku uczęszczał do Perry House School w Chelsea i uczył się klasycznego baletu w Londynie. Jako nastolatek zaczął komponować, a jego pasją stała się gra na fortepianie. W 1982 roku przerwał naukę w Santa Monica High School w Santa Monica, powrócił do Nowym Jorku, gdzie w wieku dwudziestu lat rozbawiał publiczność, wcielając się w rozmaite role w programie NBC, "Saturday Night Live" (1985-'86).

Na dużym ekranie zaczynał od ról młodych buntowników i wesołych nastolatków; jako kobieciarz, zadurzony w nieczułej na jego wdzięk córce szefa miejscowej mafii, w komedii romantycznej "Podrywacz artysta" (1987) czy w roli bogatego chłopaka, uzależnionego od narkotyków, w dramacie "Mniej niż zero" (1987). Największym sukcesem okazała się sugestywna kreacja Charlie'ego Chaplina, człowieka ze wszystkimi słabostkami i dziwactwami w dramacie biograficznym Richarda Attenborough "Chaplin" (1992), za którą przyznano mu nominację do Oscara. Specjalnością stały się romantyczne role komediowe, które gra w sposób brawurowy ze swadą i autoironią. Za rolę biznesmena w komedii fantasy "Serce i dusze" (1993) odebrał nagrodę Saturna. Postać adwokata Larry'ego Paula, w serialu Fox "Ally McBeal" (2000-2001) została uhonorowana nagrodą Złotego Globu i nominacją do nagrody Emmy. W 2001 roku wystąpił w teledysku Eltona Johna do piosenki "I Want Love".

23 listopada 2004 roku wydał pierwszy solowy album "The Futurist". Ta płyta była najlepiej sprzedającym się debiutem w Stanach, w owym roku. Na płycie znalazł się cover piosenki "Smile", który w oryginale wykonywał Charlie Chaplin.

W serialu "Ally McBeal" wykonał piosenki: "River" z repertuaru Joni Mitchell, "Chances Are" w duecie z Vondą Shepard, "Every Breath You Take" w duecie ze Stingiem. A na płycie "For Once in My Life, ze ścieżką dźwiękową do serialu wykonał własną kompozycję "Snakes".

Aktor

Avengers: Koniec gry (2019) jako Tony Stark / Iron Man
Avengers: Wojna bez granic (2018) jako Tony Stark / Iron Man
Spider-Man: Homecoming (2017) jako Tony Stark / Iron Man
Avengers: Czas Ultrona (2015) jako Tony Stark / Iron Man
Iron Man 3 (2013) jako Tony Stark / Iron Man
Avengers 3D (2012) jako Tony Stark / Iron Man
Iron Man 2 (2010) jako Tony Stark / Iron Man
Incredible Hulk (2008) jako Tony Stark
Iron Man (2008) jako Tony Stark / Iron Man
Wczytywanie...