James Franco

Data urodzenia: 19 kwietnia 1978
Miejsce urodzenia: Palo Alto, Kalifornia, USA
Ocena użytkowników -- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

James Edward Franco - syn mającego korzenie portugalsko-szwedzkie Douga Franco oraz żydowskiej imigrantki z Rosji poetki, autorki i edytorki - Betsy Verne. Dorastał wraz z dwójką młodszych braci – Tomem i Dave'em. W 1996 roku ukończył szkołę średnią Palo Alto High School w Palo Alto, w stanie Kalifornia. Studiował język angielski na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA) w Los Angeles. Pobierał lekcje aktorstwa pod kierunkiem Roberta Carnegie, w Playhouse West. W wieku dziewiętnastu lat pracował na nocnej zmianie, w sieci restauracji McDonald's. Uczęszczał do prywatnej szkoły malarskiej, a jego prace były wystawiane w galeriach w Los Angeles, obrazy przedstawiające Złe postacie z kreskówek kupił między innymi Tom DeLonge i Sharon Stone.

Po raz pierwszy trafił na mały ekran, w jednym z odcinków seriali "Niebieski Pacyfik" (1997) i "Portret zabójcy" (1999) oraz telewizyjnym filmie kryminalnym NBC "Policyjna odznaka" (1999). Zadebiutował na kinowym ekranie, w melodramacie "Ten pierwszy raz" (1999). Popularność zdobył rolą nihilistycznego Daniela Desario, w serialu NBC "Luzaki i kujony" (1999–2000). W telewizyjnym dramacie VH1 "Sukces za wszelką cenę" (2000), zagrał postać uzależnionego od narkotyków muzyka. Sukcesem stała się telewizyjna kreacja Jamesa Deana, legendy światowego kina oraz ikony nonkonformistycznej postawy życiowej, w biograficznym dramacie telewizyjnym TNT "James Dean - buntownik?" (2001), za którą został uhonorowany nagrodą Złotego Globu i Critics Choice Award oraz był nominowany do nagrody Emmy i Screen Actors Guild.

Zwrócił na siebie uwagę rolą głównego podejrzanego w sprawie morderstwa, którego śledztwo prowadzi jego ojciec (Robert De Niro), w thrillerze "Dochodzenie" (2002). Sławę przyniosła mu postać Harry'ego Osborna, jedynego przyjaciela głównego bohatera Petera Parkera (Tobey Maguire), w filmie sci-fi Sama Raimi "Spider-Man" (2002) i dwóch sequelach – "Spider-Man 2" (2004) i "Spider-Man 3" (2007). W 2005 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta komedii "Gorączka złota". Zagrał Tristana, w melodramacie Kevina Reynoldsa - "Tristan i Izolda" (2006).

Aktor
Obcy: Przymierze (2017) jako Branson
To już jest koniec (2013) jako James Franco
Oz Wielki i Potężny (2013) jako Oz
Spider-Man 3 (2007) jako Harry Osborn / Nowy Goblin
Spider-Man 2 (2004) jako Harry Osborne
Spider-Man (2002) jako Harry Osborn
Z archiwum X (serial) (1993) jako Oficer (gościnnie)
Wczytywanie...