wampir_maskarada

Roddy McDowall

Roddy McDowall
  • Data urodzenia
  • Data śmierci
  • Miejsce urodzenia Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Roderick Andrew Anthony Jude McDowall – syn urodzonej w Irlandii Winsfriede L. (z domu Corcoran), która marzyła o zawodzie aktorki i Andrew Thomasa McDowalla, handlowca portowego Mariner szkockiego pochodzenia, dorastał wraz z siostrą Virginią (1927–2006).

Mając dziesięć lat zadebiutował na ekranie, w filmie kryminalnym "Morderstwo w rodzinie" (1938) i komedii "Widzę lód" (1938). W wieku dwunastu lat wraz z rodziną przybył do USA, z powodu trwającego bombardowania Wielkiej Brytanii przez nazistowskie Niemcy. Zagrał postać Huw Morgana, w dramacie familijnym "Zielona dolina" (1941) i Francisa Chisholma w dzieciństwie, w dramacie "Klucze królestwa" (1944). W 1946 roku ukończył szkołę średnią University High School, w Zachodnim Los Angeles.

Trzykrotnie spotkał się na planie ze swoją przyjaciółką Elizabeth Taylor; w "Lassie wróć" (1943), melodramacie wojennym "Białe urwiska Dover" (1944) oraz "Kleopatra" (1963) w roli późniejszego cezara Oktawiana Augusta, za którą był nominowany do nagrody Złotego Globu.

W 1960 roku jego sceniczna rola Tarquina Edwarda Mendigalesa, w broadwayowskiej sztuce "Walka kogutów" została uhonorowana nagrodą Tony.

Za postać Philipa Hamiltona, w serialu muzycznym NBC "Niedzielny przypadek" (1960) odebrał nagrodę Emmy. Sławę zawdzięcza roli szympansa Galena, w serialu CBS "Planeta Małp" (1974). Kreacja Petera Vincenta, prezentera telewizyjnych horrorów zwanego pogromcą wampirów, w horrorze "Postrach nocy" (1985) przyniosła mu nagrodę Saturna.

Był gejem.

W dniu 3 października 1998 roku, w wieku 70. lat, zmarł w swoim domu w Studio City, dzielnicy Los Angeles na nowotwór złośliwy – raka płuc.

Aktor

Bitwa o Planetę Małp (1973) jako Caesar
Podbój Planety Małp (1972) jako Caesar
Ucieczka z Planety Małp (1971) jako Kornelius
Planeta Małp (1968) jako Kornelius
Wczytywanie...