Stephen Fry

Stephen Fry
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
6,5 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Pochodzi z rodziny o żydowskich korzeniach. Jako nastolatek spędził trzy miesiące za kratkami, za posługiwanie się skradzioną kartą kredytową. Udało mu się jednak wrócić na dobrą drogę i ostatecznie skończył anglistykę na Uniwersytecie w Cambridge. Tam też poznał swojego wieloletniego współpracownika i przyjaciela Hugh Lauriego. Obaj panowie byli członkami Cambridge Footlights - jednego z najbardziej znanych brytyjskich teatrów studenckich - gdzie stawiali pierwsze kroki na scenie.

Występ w "Czarnej Żmii" był jego pierwszą dużą rolą telewizyjną. Po zamknięciu serialu on i Laurie otrzymali szansę na samodzielne zaistnienie na małym ekranie. Program "A Bit of Fry and Laurie", w którym odgrywali napisane przez siebie skecze, był wysoko oceniany przez krytyków i doczekał się łącznie czterech serii. Równocześnie obaj grali w tytułowych rolach, w serialu kostiumowym "Jeeves and Wooster".

Od połowy lat 90. Fry skupił się bardziej na pracy w filmie, występując m.in. w takich obrazach jak "Przyjaciele Petera", "Wilde", "Spice World", "Adwokat", "Odkrycie nieba", "Rozwód po francusku", "Gosford Park", "Autostopem przez galaktykę" czy "V jak Vendetta". W 2003 premierę miał jego całkowicie autorski, włączając w to reżyserię, film "Bright Young Things". W ostatnich latach Fry powrócił także do telewizji, grając główną rolę w sitcomie "Władza absolutna" i prowadząc program rozrywkowy w konwencji teleturnieju z udziałem gwiazd "QI". W latach 2000 - 2006 był stałym prowadzącym rozdania nagród filmowych BAFTA.

Inny obszar jego aktywności to działalność polityczna i dobroczynna. Przez wiele lat wspierał Partię Pracy, jest także bliskim współpracownikiem księcia Karola w jego organizacji charytatywnej Prince's Trust. Był jednym z gości zaproszonych na prywatne przyjęcie weselne księcia, po jego ślubie z Camillą Parker Bowles. Był także świadkiem na ślubie Rowana Atkinsona oraz ojcem chrzestnym wszystkich trojga dzieci Hugh Lauriego. W 2007 Kancelaria Premiera Wielkiej Brytanii, opublikowała na swojej stronie internetowej plik audio z rozmową na temat polityki, kultury i tego, co dzisiaj znaczy pojęcie "brytyjskość", jaką Fry przeprowadził z premierem Tonym Blairem.

Aktor

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014) jako Władca Esgaroth
Hobbit: Pustkowie Smauga (2013) jako Władca Esgaroth
Alicja w Krainie Czarów (2010) jako Kot z Cheshire (głos)
V jak Vendetta (2005) jako Gordon Deitrich
Autostopem przez galaktykę (2005) jako Narrator
Lustrzana maska (2005) jako Bibliotekarz

Dubbing w grach

Fable 2 (2008) jako Reaver
Wczytywanie...