Stephen Rea

Stephen Rea
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Belfast, Irlandia Północna, Wielka Brytania
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Graham Rea urodził się w protestanckiej rodzinie, popierającej włączenie Północnej Irlandii do Republiki. Studiował na Uniwersytecie Queens (Queen's University of Belfast). Następnie występował na deskach teatrów w Dublinie. W 1980 założył, wspólnie z dramatopisarzem Brianem Frielem, teatr Field Day (Field Day Theatre Company). W ramach tego projektu współpracował także z wybitnym poetą, noblistą Seamusem Heaneyem.

Przez wiele lat występował w produkcjach telewizyjnych, jednak pierwszą poważną rolę kinową zagrał dopiero w "Angel" Neila Jordana. Od tego momentu stał się etatowym aktorem tego reżysera, a za rolę w "Grze pozorów" zdobędzie nominację do Oscara. U Jordana wystąpił ponadto w takich filmach jak "Towarzystwo wilków", "Michael Collins" czy "Chłopak rzeźnika".

Często występuje także w produkcjach amerykańskich i brytyjskich. Zagrał w "V jak Vendetta", adaptacji komiksu Alana Moore'a o tym samym tytule.

Przez 20 lat (1983-2003) był mężem bojowniczki IRA Dolours Price, w latach 70. skazanej na karę więzienia, za udział w zamachu bombowym.

Aktor

Underworld: Przebudzenie (2012) jako Dr Jacob Lane
Ondine (2009) jako Ksiądz
V jak Vendetta (2005) jako Finch
Wywiad z wampirem (1994) jako Santiago
Wczytywanie...