[Rezydent wieży. Księga I] Recenzja

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki "Rezydent wieży. Księga I"!

"Rezydent wieży" to powieść, która zwyciężyła w konkursie literackim "Nowej Fantastyki". Jej autorem jest Andrzej Tuchorski, który przed wydaniem omawianego tu utworu, na swoim pisarskim koncie miał zaledwie jedno opowiadanie opublikowane w ww. czasopiśmie. Sam fakt wybrania właśnie tej powieści spośród stu dwudziestu innych może świadczyć o jej walorach. Czy jednak słusznie nadano jej miano "(prawdopodobnie) najlepszej książki na świecie"?... Czytaj dalej!

Komentuj, dyskutuj, dziel się z innymi swoim zdaniem!

Odpowiedz
Jak dla mnie twoja końcowa ocena jest nieco zbyt surowa.

Koncepcja osobnych opowiadań luźno ze sobą połączonych, zupełnie jak u Ćwieka, i mnie nie przypadła do gustu. Przekształcone przysłowia, od których gęsto na samym początku książki, również i u mnie wywoływały jedynie uczucie politowania.

Aczkolwiek ja jednak odebrałem całą powieść bardziej jako pastisz wszelkich opowiadań fantasy typu miecza i magii, niż poważną lekturę. Fakt, że pojawiają się niby jakieś poważniejsze wątki, ale Klavres co i rusz wyśmiewa wszelkich bohaterów, a kulminacja tego znajduje się w teorii magii opowieści.

Zupełny brak tutaj czegokolwiek odkrywczego, ale powieść jest krótka (niestety nie zawsze wciągająca) i szybko się ją czyta. Daję 5,5/10 i z chęcią sięgną po drugą część w ramach niewymagającej lektury


Tonari no Totoro!
Odpowiedz
← Artykuły

[Rezydent wieży. Księga I] Recenzja - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...