Czarnoksiężnik
Ilość postów: 885
Klasa: Czarownik
Mimo że słucham głównie metalu to znam Kaczmarskiego (znaczy jego piosenki) i bardzo mi się podobają, polecam go dla tych co go nie słuchali jeszcze. Moje ulubione jego utwory to" Mury, Obława i Walka postu z karnawałem. Trzba też pamiętać że Kaczmarski nie śpiewał i tworzył sam mało kto to pamięta ale z nim śpiewali zwykle Zbigniew Łapiński i Przemysław Gintrowski, którzy są moim zdaniem nie doceniani. Sława Kaczmarskiego była też dzięki nim a nikt teraz o nich nie pamięta.
Czarnoksiężnik
Ilość postów: 885
Klasa: Czarownik
Możliwe żer masz racje, ale i tak sadzę że ich nie doceniono, chociaż możliwe że i tak Jacek był od nich lepszy.
Uczeń Doliniarza
Ilość postów: 532
Klasa: Złodziej
Swego czasu słuchałem Kaczmarskiego dość intensywnie.
Pewno jakimś ignorantem się teraz wydam - i słusznie - ale utwory na temat PRLu akurat do mnie nie przemawiały, bo okresem tym jakoś specjalnie się nie interesuję. Znacznie ciekawsze są imo te nawiązujące, powiedzmy, do mitologii, do Biblii, jak i rozmaite inne. "Hiob", na ten przykład. "Walka Jakuba z aniołem". "Lament tytana". "A my nie chcemy uciekać stąd". "Ja". Wszystko warte uwagi.
Przemieniony
Ilość postów: 14
Klasa: Wampir
Genialny twórca poezji śpiewanej. Oprócz tego co wymieniliście dodam jeszcze genialne przetłumaczenie piosenek Wałodzi Wysockiego ( któremu zresztą napisał Epitafium ). Co do Gintrowskiego to jego piosenka ze Zmienników coraz leci w TVP
Czarnoksiężnik
Ilość postów: 885
Klasa: Czarownik
A czemu tak nie lubisz murów?
Może nie są arcydziełem ale są dobre,
a na pewno (częściowo) najbardziej znane.
Czarnoksiężnik
Ilość postów: 885
Klasa: Czarownik
Czemu się dziwić w tym że nie śpiewają ostatniej zwrotki, śpiewają to jako rewolucyjną pieśń (zwiastującą rewolucję lub towarzyszącą rewolucji, i w tym podobnych sytuacjach), a ostatnia zwrotka mówi właściwie o wadach, minusach, złych skutkach rewolucji.
P.S. Rewolucja czy też raczej powstanie.
Bard
Ilość postów: 328
Klasa: Bard
Ale jest to bardzo...wybiórcze inspirowanie się utworem. Powiem wręcz, że jest to wypaczenie sensu piosenki..
Czarnoksiężnik
Ilość postów: 885
Klasa: Czarownik
Faktycznie można to tak nazwać, ludzie niszczą idę którą chciał przekazać Kaczmarski, moim zdaniem źle robią, ja jak śpiewam to z kolegami to w całości (z ostatnią zwrotką).
Ale też nie wiadomo czy Kaczmarski nie dopisał tej ostatniej zwrotki żeby móc w ogóle ją śpiewać, on ją napisał w czasie komunizmu, gdzie piosenki o powstaniach lub rewolucjach były raczej zakazane, a piosenka którą napisał mówiła też że rewolucja jest zła i dzięki temu mógł ją przekazywać.
To są tylko moje przypuszczenia, nie wiemy i nie dowiemy się raczej jak było naprawdę.
Bard
Ilość postów: 328
Klasa: Bard
Ale każda interpretacja jest w zasadzie nadinterpretacją. Nigdy nie wiadomo co autor tak naprawdę chciał przekazać, można się tylko domyślać.
Niemniej wnioski się wyciąga na podstawie analizy całości utworu, nie wybranych fragmentów.