Dzisiaj nauczyłem się...

Zastanawiałem się, czy założyć ten temat tutaj czy w Gildii Błaznów, ale zdecydowałem na Karczmę.

Codziennie w życiu jest nowy dzień. Codziennie się czegoś uczymy. A może by się tak podzielić tą wiedzą z innymi? Od tego własnie jest ten temat. Czego nauczyliście się dzisiaj?

Ja dowiedziałem się, że wół to wykastrowany byk.

A poza tym, nauczyłem się rozróżniać chód koni. Dla tych, co nie wiedzą:

Stęp:


Kłus:


Galop:


Cwał:


A czego ty się dzisiaj nauczyłeś, drogi użyszkodniku?


Starożytni mylili się. Świat nie opiera się na żółwiach ani słoniach. Jest trzymany przez dwa plugawe kozły.
I płonie.
Odpowiedz
Przecież to pierwsze to nie stęp tylko tzw. krok hiszpański. Używany tylko w ujeżdżeniu. To drugie też; jeśli mnie ślepia nie mylą, to kłus wyciągnięty, również pojawiający się jedynie na czworoboku tudzież paradach, cyrkach i innych cudach na kiju.

Wiem, szczegóły, szczególiki, ale tam tkwi diabeł. Ponoć
Odpowiedz
,,Dear Princess Celestia, today I learnt..." Dobra, niczego.

...

A nie, wróć. Dzisiaj się nauczyłem, że jednak mam w ,,to coś" i ładnie śpiewam.
Odpowiedz

Cytat

To drugie też; jeśli mnie ślepia nie mylą, to kłus wyciągnięty, również pojawiający się jedynie na czworoboku tudzież paradach, cyrkach i innych cudach na kiju.


Właśnie, bo o ile dobrze pamiętam to w kłusie co jakiś czas się trzeba unosić w siodle, prawda? Dlatego i mi jakiś ten kłus dziwny się wydawał.
Odpowiedz
Ati, niekoniecznie. Jest tzw. kłus ćwiczebny - tu anglezowanie nie występuje (czyli właśnie to unoszenie się). Nie pamiętam dokładnie, ale taki kłus to raczej 'normalny', gdzie jedyną różnicą jest właśnie kwestia anglezowania.
Odpowiedz
No nie?

Ale oczywiście, mogę się mylić, moja wiedza w tym zakresie jest mocno... zakurzona
Odpowiedz
Ale wyraźnie mniej niż moja.
Odpowiedz
Moi kochani, dzisiaj nauczyłem się...

Było w języku polskim takie coś, jak liczba podwójna. No właśnie, było. I z Wikipedii dowiedziałem się, skąd się wzięły nazwy liczebników sto, dwieście, trzysta.

Dla tych, którym nie chce się klikać w link do Wiki: Otóż, kiedyś w polszczyźnie było takie coś jak liczba podwójna. Mówiąc "kiedyś", mam na myśli czasy wieki temu. Jak łatwo się domyślić, liczba podwójna była jak mówimy o dwóch rzeczach. Liczba pojedyńcza o jednej rzeczy, podwójna o dwóch, mnoga o większej ilości. Kojarzycie polskie przysłowia "Trzy gęsi, dwie niewieście uczyniły jarmark w mieście albo "Mądrej głowie dość dwie słowie"? Domyślam się, że będzie jeszcze pasowało "Jeśli chcesz iść między wrony, musisz krakać tak jak ony", ale nie jestem pewien. Tego dowiedziałem się dzisiaj

No i dowiedziałem się też, skąd się wzięły nazwy liczebników takich jak sto, dwieście, trzysta etc.

Sto - liczba pojedyncza
Ście - liczba podwójna, stąd się wzięło dwieście
Sta - liczba mnoga, czyli trzysta, czterysta

Tylko skąd się wzięła reszta? Pięćset? Sześćset? Siedemset? Osiemset? Jakiś wyższy level liczby mnogiej czy co? A może po prostu odmiana słowa "sta" przez coś?
Kto? Co? Sta
Kogo? Czego? Set
Tylko po co odmieniać "sta" przez przypadki, żeby określić 500 albo 600? Taka modyfikacja żeby łatwiej było wymówić? Hmmm... Pięćsta, sześćsta, siedemsta, osiemsta... Brzmi dość łatwo do wymówienia, więc powód inny.

Hmm... Dzie-sięć, dwadzie-ścia, trzydzie-ści, czterdzie-ści, pięćdzie-siąt, sześćdzie-siąt... wielokrotności dziesiątki też pasują.

Takie językoznawstwo to ciekawa sprawa

EDIT: Właśnie wymyśliłem. Wydaje mi się, że chodzi tu o zwykłą odmianę przez liczebniki.

Jedna niewiasta
Dwie niewiasty (lub jakby kilka wieków temu woleli: dwie niewieście)
Trzy niewiasty
Cztery niewiasty
Pięć niewiast
Sześć niewiast
I tak dalej...

Jak w odmianie przez liczebniki dochodzimy do piątki, to się normalnie zmienia odmieniane słowo. I dlatego:
Jedno sto
Dwie sta (w staropolszczyźnie dwie ście, czyli znane nam dwieście czyli 200)
Trzy sta
Cztery sta
Pięć set
Sześć set

Niewiasta, niewieście (w staropolszczyźnie), niewiasty, niewiast
Sto, ście, sta, set

Rozkminiłem to


Starożytni mylili się. Świat nie opiera się na żółwiach ani słoniach. Jest trzymany przez dwa plugawe kozły.
I płonie.
Odpowiedz
Dzisiaj dowiedziałem się, że język wegierski ma 29 przypadków.

Natomiast ów...

Hmmm... Problem jest taki, że ja nie znam przypadków. Wiem tylko, że jest ich siedem, ale jak się nazywają i jakie pytania zadają... Dobra, ok, Google is my friend, już szukam:



No to jedziemy. Ciekawe, czy mi się uda.

L. poj:

M ów
D owego
C owemu
B owego
N owym
Msc owym
W owie

L. mnoga:

M owe
D owych
C owym
B owe
N owymi
MSC owych
W owe

Udało mi się? Dobrze odmieniłem? *sprawdza*



Pomyliłem się w wołaczu liczby pojedynczej, no i nie uwzględniłem wszystkich rodzajów.

Ale można by uznać, że...

Panie Trzeci Kur, dzisiaj nauczyłem się poprawnie odmieniać słowo ów.


Starożytni mylili się. Świat nie opiera się na żółwiach ani słoniach. Jest trzymany przez dwa plugawe kozły.
I płonie.
Odpowiedz
Kurdę, fajny pomysł z tym tematem . Nawet Ów się można nauczyć odmieniać

Zły? Być może
Dobry? A czemu?
Nie tak wiele znów pychy we mnie
Dajcie żyć po swojemu, grzesznemu, a i świętym żyć będzie przyjemniej!


Odpowiedz
Ja dzisiaj się nauczyłem na czym polega water-boarding..



Ponoć bez fizycznych efektów ubocznych, za to szybko męczy psychikę...
Odpowiedz
Wolę nie pytać gdzie i jak się tego nauczyłeś
Odpowiedz
A ja się dowiedziałem, czym była Akcja N


Starożytni mylili się. Świat nie opiera się na żółwiach ani słoniach. Jest trzymany przez dwa plugawe kozły.
I płonie.
Odpowiedz
KTOŚ COŚ MÓWIŁ O JĘZYKU POLSKIM?!?!?!

Eerie, jeśli interesuje cię język polski, polecam zaznajomić się z zaawansowaną interpunkcją (istny Meksyk, kiedy dochodzi do np. słowa ,,czy", które to słowo ma aż osiem różnych przypadków, w których odmiennie stawiamy przecinek).

Co do słowotwórstwa, skoro już o tym mówimy, radzę zająć się podstawami (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), czyli archaiczną odmianą, oraz jego ewolucją. Jery i inne tego typu potrafią nie dać spokoju przez kilka dni

Dzisiaj upewniłem się, że matma jest prosta jak barszcz :3
Odpowiedz
Kontynuuj ten temat, Eerie, bo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć

Zły? Być może
Dobry? A czemu?
Nie tak wiele znów pychy we mnie
Dajcie żyć po swojemu, grzesznemu, a i świętym żyć będzie przyjemniej!


Odpowiedz
Dzisiaj nauczyłem się, że trzymając lewy alt i wciskając numerki na klawiaturze numerycznej, można pisać znaki specjalne.

O, na przykład taka nutka: ♫

To lewy alt + 14

A taka: ♪

To lewy alt + 13

A symbol kobiety: ♀

To lewy alt + 12


Starożytni mylili się. Świat nie opiera się na żółwiach ani słoniach. Jest trzymany przez dwa plugawe kozły.
I płonie.
Odpowiedz
← Karczma

Dzisiaj nauczyłem się... - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...