Freeware i nie tylko

Tutaj zamieszczamy PEŁNE (powiedzmy, że ciekawe triale też mogą być - Ekhtelion) wersje darmowych i bardzo przydatnych programów. Proszę także, żeby do każdego linka była podawana krótka informacja do czego owy program służy, jego plusy i minusy i.t.d ;p

ATNotes

http://atnotes.fr.st/

Popularne żółte karteczki w wersji elektronicznej. Dowolnie sformatowane wiadomości (kolor tła, czcionka, rozmiary, położenie na ekranie, przeźroczystośc) możemy przykleić na pulpit na stałe lub kazać komputerowi uaktywnić je dopiero o określone porze. Ciekawe jest to pierwsze zastosowanie: okienko z ustaloną treścia może być cały czas widoczne na wierzchu pulpitu, dzięki czemu staję sie niezłym pojemnikiem na informacje i ogranicza potrzebę przełączania się między wieloma aplikacjami w poszukiwaniu jakiś specyficznych danych.

Każdej notatce przypisujemy indywidualny sygnał dźwiękowy (lub jego brak) oraz akcję, która będzie związana z uaktywnieniem alarmu. Akcją może być pojawienie się żółtej karteczki na pulpicie, otwarcie specjalnego okna potwierdzającego odczytanie informacji albo uruchomienie wybranej aplikacji. Ta ostatnia opcja pozwala nam skonfigurować ATNotes tak, aby pod naszą nieobecność odpalane były wskazane programy np. downloader plików. Inną niezłą funkcją jest możliwość wysyłania notatek przez sieć LAN, oczywiście zakładając że pozostałe komputery posiadają owy program

Ze strony można ściągnąć łatkę polonizującą !

PS1 Póżniej postaram się podać więcej programików.
PS2 To nie jest reklama szanowni moderatorzy/admini Pamiętajcie ja jestem user frendly i podaje fajne programy za darmo w sieci!
Odpowiedz
K O N N E K T


http://www.konnekt.info/

Co to jest? Konnekt to multi komunikator internetowy, ale nie tylko! Dzięki rozbudowanej konfiguracji i licznym dodatkowym wtyczkom można dostosować go do swoich potrzeb. Może być zarówno rozbudowanym 'centrum' komunikacyjnym, jak i małym programikiem do wysyłania wiadomości SMS. Wybór należy do Ciebie.

Co potrafi? Całkiem sporo! Przy jego pomocy porozmawiasz w sieciach Jabber, GaduGadu, Tlen, WPK, LAN, ICQ*, AIM* i Yahoo*. Konnekt posiada również obsługę SMS, przesyłanie plików i obrazków (w tym zrzutów ekranu!), tablicę do wspólnego rysowania. Dostępnych jest również mnóstwo dodatków jak choćby automatyczna sekretarka, czy schematy wyglądu. Wszystko to w przyjemnej, wygodnej i dostosowanej do Twoich potrzeb oprawie.


Tyle można się dowiedzieć ze stronki. Ja od siebie dodam, ze to bardzo fajny komunikator obsługujący GG, TLEN i Jabbera. Dzięki tej ostatniej sieci uzyskujemy dostęp do słowników języków obych, chatów (ale takich poważniejszych) oraz np. rozkładu jazdy ZTM!. Poza tym. konnekt obługuje cała mase wtyczek (dostepnych na stronce). Dzieki nim moze ci migac scroll lock kiedy przyjdzie wiadomość, moze sprawdzać emaile albo zmieniać opisy gg zgodnie z tym czego slychamy w winampie oraz wiele wiele innych... Jak dla mnie jedt to świetna alternatywna dla ograniczonego gg.


S T R O K E I T


http://www.tcbmi.com/strokeit/downloads.shtml

StrokeIt is an advanced mouse gesture recognition engine and command processor. What is a mouse gesture? Mouse gestures are simple symbols that you "draw" on your screen using your mouse. When you perform a mouse gesture that StrokeIt can recognize, it will perform the "action" associated with that gesture. In short, it's a nifty little program that lets you easily control programs by drawing symbols with your mouse.

A pisząc po ludzku. Jest to program pozwalający nam na obsługiwanie komputera za pomocą gestow myszy. Może zostac skonfigurowany praktycznie do każdej aplikacji. I zamiast zapamiętywania skomplikowanych skrótów możemy sobie stworzyć łatwe i proste gesty. Ja np. mam ustawiony dostęp do każdego dysku pod innym gestem. Program zajmuje tylko ok 150kb. pamieci czyli to tak jakby go prawie nie było.

P.S. Dobry temat Tokar! Przyszpilam.
Odpowiedz
avast! Antivirushttp://www.avast.com/

Zdecydowanie jeden z najlepszych rozwijanych obecnie programów antywirusowych. Narzędzie darmowe jest jedynie do zastosowań domowych; firmy oraz instytucje muszą sięgnąć po płatną licencje(i częst to robią gdyż funkcjonalność avast! nie ustępuję droższym konkurencją) Użytkownicy prywatni muszą tylko dokonąć bezpłatnej rejestracji programu (przewidziany na to okres 60 dni).

avast! oferuję rezydentalną ochronę systemu. Dokładnie sledzi uruchamiane aplikacje, otwierane dokumenty, odbieraną( i wysyłaną) pocztę elektroniczną, a także pliki pobierane na dysk za pomocą popularnych aplikacji P2P oraz komunikatorów internetowych(ICQ, MSN, AIM, mIRC). Skaner pocztowy przeprowadza heurystyczną analizę listów, dzięki czemu zdolny jest wykryć również nieujęte jeszcze w bazie defiicji wirusów paskudztwa. Jeśli chodzi o skan dysku twardego, proces może przebiegać w trzech trybach(szybki, standartowy, gruntowny) oraz uwzględnic testowanie archiwó zip, rar i.t.p

Ciekawym rozwiązaniem jest skaning podczas pracy wygaszacza ekranu. Korzystając z nieobecności usera program uruchami specjalny moduł i weryfikuje pliki na dysku. Jeżeli mamy skłonność do częstego zostawiania włączonego komputera, to praktycznie jesteśmy zwolnieni z konieczności przprowadzania skanu na dysku. W razie wprowadzenia nowych uaktualnień, zostaniemy poinformowani przez program i spytani czy chcemy uzupełnić dane. Oczywiście program jest dostępny w Polskiej wersji językowej.

UWAGA ! program ma jedną wadę- dość często sygnalizuję obecność wirusów(trojanów) w plikach typu trainery/mody do gier, których to alarmów nie potwierdzają inne programy.......
Odpowiedz
[font="Geneva"]U D A G E N T [/font]


http://grid.livenet.pl/downloads.php?cat_id=1

Celem projektu jest wykorzystanie wolnej mocy obliczeniowej zwykłych komputerów do poszukiwania leku na raka. Szacuje się, że w przyszłości co czwarta osoba będzie miała problemy z nowotworami. Teraz także Ty możesz pomóc w badaniach nad nowymi lekami. Nie czekaj. Wystaw swój komputer do walki już dziś.

Nic dodać nic ująć. Macie włączone komputery na noc(np. przy ściąganiu plików) podzielcie się nie używaną moca obliczeniową. Może uda się dzięki temu w końcu pokonąc raka...

[font="Geneva"]W I N A C E [/font]


http://www.winace.com/

Jeden z najlepszych archwizerów jakie można znaleźć. Bije na głowę kompresje zip i rar oraz posiada liczne przydatne funkcje. (Wiem, że jest to tylko trial, ale można go używac w nieskończoność, jedynym mankamentem jest wyśietlanie banera przy starcie)

[font="Geneva"]R I V A T U N E R [/font]


http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163

Jest to program dla osób chcących wycisnąć wszystko co można ze swojego sprzętu. Umożliwia w prosty i przyjemny sposób podkręcanie zegarów karty graficznej. Od razu mówie, że wcześniej trzeba się rozejrzeć w temacie i zapoznać się z możliwymi następstwami (utrata gwarancji, uszkodzenie komputera). Ani ja, ani forum, ani twórcy programu nie biorą nawet odrobinki odpowiedzialności za to co wam z tego kręcenia wyjdzie. Miłej zabawy i wysokiego OC...
Odpowiedz
Dimension 4

http://www.thinkman.com/

Filigranowy programik o jednej, za to bardzo jasnej funkcji: synchronizacji zegara systemowego ze wskazaniami zegara światowego. Do prawidłowego działania aplikacji jest oczwiście potrzebny dostęp do internetu. Dimension 4 domyślnie uruchamia się w postaci zminmalizowanej- jego ikonka ląduję w pasku zadań. Klikamy w ikonkę prawym symbolem myszki, wybieramy opcję "Synchronize now"- i już po chwili zegar komputera jest prawidłowo wyregulowany. Aby dokładnie sprawdzić, o ile sekund (minut) nastąpiło przesunięcie, należy po prostu przez chwilę zatrzymać kursor myszki nad ikonką w trayu.

EasyCleaner

http://personal.inet.ti/business/toniarts/

Znakomite narzędzie pomagające utrzymać rejestr systemowy w dobrym stanie oraz porządek na dysku. Pierwszy z kluczowych modułów programu odpowiada za wyszukiwanie i usuwanie niepotrzebnych już wpisów w rejestrze. Kolejne dwa moduły EasyCleanera odnajduję zbędne lub zduplikowane pliki, których przetrzymywanie na dysku również nie jest konieczne- za to ich usunięcie pozwala uzyskać nieco wolnej przestrzeni. Czasami to "nieco" może oznaczać nawet kilkaset megabajtów.

EasyCleaner to również sposób na zarządzaniem listą uruchamianych przy starcie systemu aplikacji, czyszczenia błędnych wpisów w zawartości "Dodaj/Usuń Programy" z Panelu Sterowania, a także kasowanie tymczasowych plików Internet Explorera, historii odwiedzanych stron oraz nieodwracalne pozbycie się z dysku ciasteczek.

Program cechuję ogromna intuicyjność obsługi i mnogość użytecznych opcji. EasyCleaner jest dostępny w kilkunastu wersjach językowych, w tym oczywiście polskiej.

NetMeter

http://readerror.gmxhome.de/

NetMeter to mała aplikacja moniturująca przepływ danych na interfejsach sieciowych dostępnych w komputerze.Program w formie czytelnego wykresu przedstawia zakres wykorzystywanej przepustowości w połączeniach lokalnych i internetowych oraz szczytowe wartości downloadu/uploadu. w oparciu o te dane NetMeter prowadzi statystyki dzienne, tygodniowe, miesięczne i.t.d

Easy Gallery Generator

http://homepage.ntlworld.com/tirain/egg/

Coś dla amatorów fotografowania, którzy chcieliby opublikować swe dzieła w Sieci, lecz nie za bardzo wiedzą, jak zabrać się do budowy internetowej galerii. EGG rozwiąże ten problem. To nieskomplikowane narzędzie, którego jedynym zadaniem jest generowanie stron WWW stanowiących galerię wskazanych plików graficznych. Efekt jest ciekawy dla oka, a co najważniejsze-przychodzi wyjątkowo szybko. Kilka kliknięć myszką i po sprawie. Warto jednak poświęcić nieco czasu na poznanie i edycję opcji programu. Dzięki temu ostateczny rezultat nie będzie tylko zwykła kalką predefiniowanego szablonu.

Gaim

http://gaim.sourceforge.net/win32/

Wywodzący się z linuksa komunikator internetowy, którego główna zaleta tkwi w liczbie obsługiwanych protokołów. Gaim pozwala w jednym czasie korzystać z konta(a nawet z kilku kont w obrębie jednej sieci !) Gadu-Gadu,ICQ, MSN, Jabbera, Yahoo Messengera i mIRC-a. Rzecz użyteczna szczególnie dla tych, którzy zwykli posługiwać się kilkoma komunikatorami, a chcieliby w końcu ograniczyc się do jednej aplikacji, nie tracąc przy tym możliwości kontaktu z żadnym ze znajomych.

Gaim nie zapewnia wszystkich funkcji podstawowego komunikatora dla każdej z obsługiwanych sieci, ale z drugiej strony- oszczędza zmagań z tymi mniej przyjemnymi aspektami standartowego oprogramowania(jak choćby reklamy czy toporny interfejs). Są także opcje, których próżno szukać w GG czy MSN Messengerze, a bez których użytkownicy Gaima nie wyobrażają sobie życia. Jedna z nich to możliwość ustalania akcji wywołanych po przejściu określonego kontaktu w stan "dostępny"- na przykład automatyczne wysyłanie określonej wiadomości(np. już jestem)

Hotkeycontrol XP

http://www.digital-miner.com/

Zdecydowałeś się na zakup klawiatury multimedialnej ? Przemyśl to jeszcze raz. Możliwe bowiem, że darmowy HotkeyControl XP pozwoli ci zaoszczędzić zgromadzone fudusze. To do jego kompetencji należy obsługa nowych kombinacji przycisków, dzięki którym dostęp do ulubionych aplikacji będzie prostszy niż kiedykolwiek. Ale Hotkeycontrol to nie szybsze uruchamianie programów. Narzędzie to oferuję także szereg skrótów realizujących proste polecenie systemowe: regulacja poziomu głośności, resetowanie i wyłączanie komputera, otwieranie CD-Rom-u, zarządzanie okienkami Windows.

Możliwe jest ponadto ustalenie kombinacji powodującej wyświetlanie się na wierzchu ekranu wybranego pliku graficznego. Bez zaciągania do pracy jakichkolwiek przeglądarek- za to z opcjonalną transperentnością.
Odpowiedz
T O T A L C O M M A N D E R


Niby to nie freeware ale trial nie posiada zabezpieczeń które uniemożlwiają poprwną prace (w wersji której posiadam wystraczy nacisnąc 1 z 3 przycisków by uruchomić). Ogólnie mówiąc Total Commander to następca słynnego Norton Commandera. To manager łączący w sobie przeglądarke zawrtości komputera z narzędziami do wyszukiwania, archiwizowania, dzielenia i łaczenia plików oraz obsługe serwków FTP i wiele innych. Oczywiscie w dobie windowsa XP może się ten program wydawać prymitywnym ale niektórzy preferują go własnie ze względu na ascetycznośc formy i szybkośc działania. Dla innych będzie to program w którym będą korzystać z pojedynczych funkcji (ja np. używam go do łączenia plików przy ratowaniu archiwów).

http://www.ghisler.com/
W sieci są dostępne również odpowiednie pliki spolszczające ( o ile sam prog ich nie posiada)

F O L D E R I C O N X P


"two clicks to change folder icon" - to chyba mówi wszystko. Program pozwala z menu kontekstowego zmieniać ikony folderów. Posiada dosć ciekawą biblioteke ikon.

(mam tylko 1 zatzreżenie do tego progsa, czasem się zdarza, ze inne programy nie widżą folderów ze zmienionymi ikonami. trzeba wtedy przywrócić domyślną)

http://meaningdata.com/foldericon/

A D V A N C E D F O N T V I E W E R


Tutaj w sumie sama nazwa wskazuje do czego służy program. Pozwala jednocześnie przeglądać kilkanaście fontów. Bardzo przydatne jak chcemy coś wybrać a nei chcemy się bawić w pisanie w wordzie probek. Ograniczeniem wersji trialowej jest to, ze chyba co 10 czcionka jest niewidoczna czyli w sumie nie wielka strata.

http://www.styopkin.com/
Odpowiedz
Evil Lyrics

http://www.evillabs.sk/evillyrics/

Absolutny niezbędnik dla miłośników muzyki z komputera. Szczególnie dla tych, którzy słuchając piosenek lubią mieć przed oczyma ich teksty. Evil Lyrics współpracuje z najpopularniejszym odtwarzaczem audio, jak Winamp, MediaPlayer9 czy RealPlayer i pobiera z nich tytuł oraz wykonawcę aktualnie odtwarzanego utworu. Następnie łączy się z serwisami udostępniającymi słowa piosenek i w zbiorach odnajduję właściwe dane, które po odpowiednim przetworzeniu (wycięcie wszystkich elementów nie bedących tekstem piosenki- w tym reklam !) trafiają do okna programu na nasz pulpit. Zależnie od szybkości łącza, proces ten trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Raz pobrane wyniki zostają zapisane na dysk, dzięki czemu przy kolejnym wywołaniu nawiązywanie połączenia nie jest wymagane.

Evil Lyrics charakteryzuje duża trafność w odnajdowaniu tekstów. Dotyczy to wszakże tylko tych znanych na świecie wykonawców. Większość polskich "artystów" się tu nie łapie, choć z drugiej strony- teksty ich utworów łatwo wychwycić ze słuchu. A są też takie, średnio nawet w Polsce kojarzone- choć Polskie- kapele, na których Evil Lyrics trafia bez problemu (że pozwolę sobie wymienić Acid Drinkers i Vader) Program posiada również funkcje karaoke, której jednak, ze względu na jej niedoskonałą jeszcze formę, polecać zanadto nie będę.

Camouflage


http://www.camouflage.freeserve.co.uk/

Coś a la mały szpieg. Camouflage pozwala wykorzystać pliki jako "kryjówkę" dla innych dokumentów. Przykładowo możemy do zwykłej mp3 dołączyć plik graficzny, przy czym spreparowany obiekt będzie nadal bez jakichkolwiek symptomów manipulacji odtwarzany w normalny sposób (mimo że zawiera inne ukryte pliki). Zakamuflowanie pliku to kwestia kilku prostych czynności z wykorzystywaniem menu kontestowego w Eksploatatorze Windows. Dodatkowym zabezpieczeniem dla danych jest niezbędne do odczytania hasło, chociaż w warunkach domowych sam kamuflaż jest już poważnym gwarantem bezpieczeństwa prywatnych zbiorów. Możliwe jest także kamuflowanie plików w..... innych zakamuflowanych plikach.

Przed użyciem programu polecam lekturę pliku readme, w którym autor wyjaśnia, dlaczego nie najlepszym pomysłem jest używanie jako "schowa" niektórych typu plików oraz jakie problemy mogą wystąpić podczas transferowania na konto ftp zbiorów poddanych w działaniu Camouflage.

W razie kłopotów z dostaniem się na stronę domową prgramu, udajcie się pod adres http://www.gratilog.net/securite1.htm.

Switch Off

http://yasoft.km.ru/eng/switchoff/

Na pierwszy rzut oka Switch Off to zwyczajny programik wyłączający komputer o ustalonej godzinie. Ale tylko na pierwszy rzut oka! I nie chodzi tu o to, że oprócz wyłączania PC Switch Off może też zrywać połączenie internetowe, przełączać system w stan hibernacji czy wylogowywać użytkownika. Główna niespodzianka tkwi gdzie indziej. Aplikacja ta daje się konfigurować..... zdalnie. Polecenia zamknięcia systemu wydać możemy z innego komputera podłączonego do internetu(względnie w sieci lokalnej)albo..... telefonu komórkowego obsługującego WAP. Mimo zaawansowanych funkcji obsługa prgramu pozostaje niesłychanie intuicyjna i nie sprawi trudności nawet zupełnym newbies.

PS. Coś ten temat cieszy się mało popularnością ~~ Czy tylko ja i Ekhtelion tu zaglądamy i coś dodajemy ?
Odpowiedz
Dzisiaj bedzie trochę 'inaczej. Przedstawie 2 bardzo sympatyczne pluginy do naszego poczciwego IE sprawiające, że użytkowanie tej przeglądarki stanie się przyjemniejsze. (wiem, że panuje moda na psioczenie na IE ale ja i tak będe obstawiał przy tym, że to dobry program )

B R O W S T E R


Jest to bardzo symaptyczna wtyczka pozwalajaca nam podglądać wyniki w wyszukiwarce. Jak na razie testowałem ją z google i msn search. Kiedy wpisujemy hasło w wyszukiwrce i pokażą sie wyniki to przy kazdym z nich pojawia się taki mały znaczek. Po najechaniu na niego pokazuje się okno z podgladem danej strony. Wtyczka pozwala zaoszczędzić czas i przyspiesza wyszukiwanie w najpopularniejszych wyszukiwarkach. UWAGA: zalecane jest raczej szybsze łacze (minimum pewnie 10-20kb/s). Na modemach raczej się ta wtyczka nei sprawdzi.

na stronce poniżej jest animacja dosyć skutecznei wyjaśniajace sposób działania wtyczki.

LINK

M S N__S E A R C H __ T O O L B A R


To kolejna wtyczka do IE. Dodaje mozliwośc bezpośredniego korzystania z wyszukiwarki MSN (podobnie jak google Toolbar). Oraz co ciekawsze, daje możliwość korzystania z zakładek. Koniec z otwieraniem kilku kopii przegladarki, teraz wystarczy otworzyć parę zakładek!

LINK
Odpowiedz
A ja mam pytanie... Zna ktoś może jakiś programik do obróbki plików mp3?
Odpowiedz
No tu przyciać tam złaczyć Zadowoliłbym sie windosowskim Movie Markerem ale to cholerstwo ma zablokowana opcję zapisu
Odpowiedz
Nero Wave Editor Nie jest najgenialniejszym programem ale ma wiele mozliwości. Jest załączony do Nero (program do wypalania płyt) Więc jeśli masz nagrywarke istnieje duze prwadopadobieństwo ze masz go u siebie na kompie
Odpowiedz
Dostałem najbardziej okrojoną wersję Nero... Poza tym to juz dwa latka mam. Cholera... samemu nic nie mogę znaleźć
Odpowiedz
Dobra... właśnie zobaczyłem jakim deklem jestem. *bije sie w głowę*

Ekhtelion współczuje tobie ze musisz siedzieć tu z takimi jak ja
Odpowiedz
No bez przesady

Remember young padawan, google is the strongest side of Force .
Odpowiedz
Że tak jeszcze wtrącę, osobiście polecam GoldWave'a. Prosty, i sympatyczny . Trzeba tylko za jednym pliczkiem się zakręcić, który hmm... rozszerza wersję, odblokowując wszystkie opcje. Jakbyś jeszcze był zainteresowany, pisz na PM.

I nadejdzie wkrótce ten dzień...

RTS
Odpowiedz
[font="Courier"]S T A R T U P C O N T R O L P A N E L[/font]


http://www.mlin.net/StartupCPL.shtml

Bardzo fajny program do usuwania zbędnych programów z autostartu. Po zainstalowaniu w panelu sterowania pojawia się ikona 'Startup'. Tam wybieramy czego nie chcemy, aby włączało się przy starcie systemu i 'odfajkowujemy' to. Trzeba tylko uważać, aby nie wyłączyć czegoś ważnego Szkoda tylko, że nie wszystkie procesy można wyłączyć (nie ma ich w ogóle na liście).


Tonari no Totoro!
Odpowiedz
← Karczma

Freeware i nie tylko - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...