"Słońce Słońc" – recenzja na GameExe!


słońce słońc, recenzja, ars machina, karl schroeder, virga

Nadszedł czas, aby opublikować recenzję "Słońca Słońc", najnowszej pozycji wydanej przez Ars Machinę. Czy warto przeczytać książkę Karla Schroedera? Przekonajcie się sami!

Po poprzedniej książce wydanej przez wydawnictwo "Ars Machina" wiedziałem, że kolejna pozycja, jaką wybiorą do przedstawienia polskim czytelnikom będzie równie dobra, a może nawet lepsza. "Rozgwiazda" Petera Wattsa postawiła poprzeczkę niezwykle wysoko, ale skoro sam Watts do spółki z Larrym Nivenem zachwalali dzieło Karla Schroedera, zasiadłem do czytania jego książki dosyć spokojny o jej poziom. Jak się okazało, nie byłem bardzo daleki od prawdy.

"Słońce Słońc" to Pierwsza Księga Virgi, pięciotomowego cyklu autorstwa wspomnianego już Karla Schroedera. Akcja książki toczy się w dalekiej przyszłości, w świecie znanym pod nazwą Virga. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że owa Virga, to wypełniony powietrzem balon, w którym można znaleźć jeszcze tylko kawałki skał, przemierzające przestrzeń kule wody i różne dziwaczne stworzenia – od malutkich owadów zbierających "paliwo" dla słońc, aż do gigantycznych robali przewyższających rozmiarem spore miasto. Ludzie zamieszkujący to uniwersum nie znają pojęcia stałego lądu czy gór, a żyją w zawieszonych w przestrzeni miastach i miasteczkach, które, dzięki ruchowi kołowemu, wytwarzają coś, co można nazwać namiastką grawitacji. Reszta przestrzeni oferuje jedynie stan nieważkości.

Centralnym punktem Virgi jest "Słońce Słońc", Candesce, olbrzymie słońce uznawane za matkę wszystkich ognistych gwiazd porozsiewanych w różnych miejscach tego ciekawego świata. Oczywiście byłoby zbyt miło, gdyby ciepłe światło docierało do najdalszych zakątków balona. Tam, gdzie nie dociera już nawet najmniejszy promyk, znajduje się zima. Czarna, mroźna przestrzeń, która oferuje swoje wątpliwe dobra jedynie renegatom, wygnańcom czy bandom powietrznych piratów, którzy korzystają z faktu, że mało kto zapuszcza się na tamte tereny.

Czytaj dalej...

- Tak, tak. Ja za każdym razem mówię co innego. - Aha. I?

- I nic. Uważam to za cnotę. (...) Dziennikarka pyta mnie, czemu ciągle zmieniam zdanie, a ja jej odpowiadam: "Żeby się uwiarygodnić". - "Uwiarygodnić"?

- Oczywiście. Bo zawsze mówię to, co w danej chwili czuję. Nie kalkuluję, nie kombinuję. Uwiarygodniam się przez to, że sobie zaprzeczam. - Przewrotne.

- Tak. I jutro temu zaprzeczę.
Odpowiedz
← Nowości

"Słońce Słońc" – recenzja na GameExe! - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...