[D&D] Drowy jako takie

Ponieważ w kolejce, jaką dojeżdżam na wydział zawsze cierpię na nadmiar czasu, zawsze nachodzą mnie dziwaczne rozmyślania. Dzisiaj zadałem sobie pytanie o następującej treści:

Dlaczego drowy wciąż są czarne?
Jak wiadomo, drowy wywodzą się z naziemnej elfiej podrasy, która już czarna była. Ale to było generacje temu. Ewolucja musiała w tym czasie coś powiedzieć. Czarne ubarwienie skóry jest oznaką wysokiego stężenia melaniny, będącej naturalną barierą przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

W Podmroku słoneczka nie ma, a biologia uczy, że nieużywany narząd zanika, zatem po iluś tam tysiącach lat od zejścia pod ziemię, ta cecha powinna zniknąć, jako niepotrzebna. Czyżby drowia nienawiść do elfów z powierzchni była aż tak silna, że wpływa nawet na kolor skóry?
Dzisiaj podzielę się z wami opowieścią o hipokryzji, kłamstwach i małych dzieciach.

Jak wszyscy dobrze wiedzą, nam Szajt został wykopsany z gry. I pewnego pięknego dnia, dostałem na forum taką oto wiadomość:

Cytat

Po namyśle uznałem, że dobrze zrobiłeś usuwając mnie. I to dla mnie samego. Chociaż szkoda mi konta, które tak długo pielęgnowałem, to przynajmniej już nie ryzykuję uzależnienia od zabawy oraz kontaktu z niektórymi idiotami. A więc dzięki, Rang.

Pozdrawiam.


Szajt! Z twoich ciągłych powrotów wnioskuję, że jednak skasowałem cię zbyt późno i uzależnienie jednak się rozwinęło. Zatem nie dziękuj mi, bo zawiodłem... Ale postaram się jak mogę, byś pozostał na odwyku, chociaż tak mogę ci jeszcze pomóc...
Odpowiedz
Forma naturalnego kamuflażu? Luźna myśl.
Odpowiedz
Obstawiam kamuflaż ale na drołach to się nie znam. Druga kwestia to drowy (chyba tak jak elfy) żyją w dnd po 700+ lat więc u nich procesy ewolucyjne zachodzą pewnie dłużej. Z drugiej strony drowy mają białe włosy co może być oznaką utraty pigmentów (czy jakoś tak, biolog zemnie średni mimo, że na bioli jestem).

A jeśli coś pomieszałem to piszcie z chęcią poszerzę swoją wiedzę.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
Drowy zostały zczernione przez klątwę, więc to, że trzymają się barwy można tłumaczyć działaniem magii (w fantastyce jest łatwo - jak coś nie ma wyjaśnienia, to znaczy, że działa magia )
Odpowiedz
Kamuflaż? Mają białe włosy, jak zostało zauważone, więc kamuflaż raczej nie. Zresztą w podmroku jedzie się na infrawizji, czyli widzeniu ciepła, a udowodnione jest, że czarne lepiej ciepło pochłania.

Teraz rozprawię się z długowiecznością: jakoś tak jest, że choć elfy żyją koło 700, większość dzieci rodzi się przed 200 rodziców, więc w stosunku do ludzi, ewolucja zachodzi około 10 razy wolniej (biorę pod uwagę, że przeciętna ludzka kobieta rodził mniej więcej w wieku 20 lat). Historia drowów liczy lat kilka tysięcy (na ludzkie lata ewolucji zatem paręset). Ludzie w tym czasie zmienili się z wojowników w naukowców. Zmniejszyła się przeciętna siła, wytrzymałość, za to poprawiła sprawność intelektualna, średnia długość życia.
Dzisiaj podzielę się z wami opowieścią o hipokryzji, kłamstwach i małych dzieciach.

Jak wszyscy dobrze wiedzą, nam Szajt został wykopsany z gry. I pewnego pięknego dnia, dostałem na forum taką oto wiadomość:

Cytat

Po namyśle uznałem, że dobrze zrobiłeś usuwając mnie. I to dla mnie samego. Chociaż szkoda mi konta, które tak długo pielęgnowałem, to przynajmniej już nie ryzykuję uzależnienia od zabawy oraz kontaktu z niektórymi idiotami. A więc dzięki, Rang.

Pozdrawiam.


Szajt! Z twoich ciągłych powrotów wnioskuję, że jednak skasowałem cię zbyt późno i uzależnienie jednak się rozwinęło. Zatem nie dziękuj mi, bo zawiodłem... Ale postaram się jak mogę, byś pozostał na odwyku, chociaż tak mogę ci jeszcze pomóc...
Odpowiedz
Czarny kolor skóry to zapewne celowe podkreślenie przekleństwa rzuconego na drowy. Miały się wyraźnie odróżniać od pozostałych elfów, aby nie było mowy o pomyłce.

Cytat

Czarne ubarwienie skóry jest oznaką wysokiego stężenia melaniny, będącej naturalną barierą przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

W tym też coś jest, choć nie wiem, czy ojcowie D&D kierowali się biologią.

Cytat

Czyżby drowia nienawiść do elfów z powierzchni była aż tak silna, że wpływa nawet na kolor skóry?


To tylko domysły, ale nie wydaje mi się, by te dwie rzeczy miały ze sobą związek. Może gdyby fantazjować o tym, iż Lolth specjalnie uczyniła ich wygląd właśnie taki, ale nie zapominajmy, iż to Seldarine rzuciło klątwę, a to wysoka magia o ile się nie mylę. A z taką magią to jak wiadomo można zdziałać wiele.

Nazwę tematu ciut bym zmienił.
Znalazłem jedyne źródło i cel wszelkiej racji
Odpowiedz
Co do melaniny, to popatrzmy na takiego krecika. Żyje pod ziemią, skrobie glebusię, a futerko ma czarniuchne jak węgielek. Podobnie jest z Drowami, natura .

Można podrzucić to pod magię, ale to takie proste.

A może to po prostu brud? Tyle lat żyją pod ziemią, że kurz do nich przywarł xD.

A może to typowy stereotyp. Zły=czarny strój/skóra. A do tego ta historia Drowów, ich panteon i powiązanie z pajęczakami. Wszystko stawia ich w złym świetle.
Odpowiedz
Świat w DnD jest bardzo 'teistyczny', więc należałoby się zastanowić, czy rozpatrywać jego (w tym i życia na nim) powstanie poprzez pryzmat nauki - superstruny i ewolucja - czy religii - 'odręczna' boska kreacja.

Ja bym tu stawiał raczej na kreację ('tu', czyli w DnD, a nie w realnym świecie). Czy też jakąś połowiczną kreację. Możemy przyjąć, że elfy pochodzą od małpy (oh, gosh!), i te w wersji naziemniej są w pełni efektem ewolucji, tymczasem drowy powstały nagle - kreacyjnie - ręką kogośtam (wybaczcie moją totalną ignorancję w dziedzinie historii opisanej w podręcznikach do DnD, ale mam dosyć problemów z tą opisaną w moim podręczniku szkolnym [no patrzcie, a w Stanach tego syfu w ogóle nie uczą, no!]), kto 'przyczernił' elfy naziemne. Przyciemnił, żeby były mroczne.

Z drugiej strony w Podr Gracza stoi, że 'Garl odkrył gnomy i sprowadził je do tego świata'. Chyba jednak światy w DnD powstawały według świadomych projektów, a karnacja drowów wynika tylko i wyłącznie z tego, że ich stwórca stwierdził, że z czarną skórą będą bardziej evil. BrrrrrrrraaaaaAAAAAARRRRGGGGHHHHHH!!!!!!
Ech, te RPGi.
Odpowiedz
Drowy są czarne bo Ilithiri byli czarni, a 10 000 lat (tyle trzeba liczyć od zejścia do podmroku) to za krótko na zmiany ewolucyjne nawet u ludzi. Ludzie wyewoluowali jakieś 150 000-200 000 lat temu i do dziś nie wiele się zmieniliśmy:) (ewolucja to bardzo długi proces...)

A teraz proszę nie piszcie że w podmroku używa się infrawizji bo to nie prawda. Używa się widzenia w ciemnośćiach czyli spektrum czerni i bieli co pozwala odróżniać istoty i otoczenia. Infrawizja widzi jedynie ciepło więc jak by ktoś jej używał to by wpadał na ścianę i skały, które przecież nie wydzielają same z siebie ciepła. Widzenie w ciemnościach TO NIE infrawizja.
Odpowiedz

Cytat

A teraz proszę nie piszcie że w podmroku używa się infrawizji bo to nie prawda.

Prawda. Drowie grupy patrolowe porozumiewają się przecież nagrzanymi płytkami, co pojawiło się w którejś z powieści osadzonej w ZK. Nie pamiętam niestety w której.

Aczkolwiek temat widzenia w ciemnościach jest dla mnie sporny i pełen dziwactw. I tak źle, i tak niedobrze. A jeśli już by było dobrze, to nielogicznie i niezgodnie z fizyką.
Odpowiedz
No widzenie w ciemnościach zostało przedstawione w miarę logicznie jak na fantasy, natomiast infrawizja nie ma racji bytu. I jeżeli ktoś napisał w książce o drowach posługujących się infrawizją to ja jej na oczy nie chce widzieć bo to bluźnierstwo. Poza tym mroczne elfy nie potrzebują płytek bo mają swój migowy, który na marginesie nie istniałby, gdyby używali widzenia ciepła.
Odpowiedz
Dlaczego by nie istniał? Chyba myślimy innym tokiem

A Ty również nie potrzebujesz taczki, żeby przenieść z miejsca na miejsce worki z cementem - możesz je wziąć na plecy. Ale wygoda też się liczy
Odpowiedz
Nie zrozumiałeś mnie:) W infrawizji nie było by widać poruszających się palców, a jedynie smugi ciepła.
Odpowiedz
10 000 lat to nawet dla ludzi mało na jakąkolwiek ewolucję, jak to już Amral wspomniał. 10 000 lat temu byliśmy tacy sami, tylko że bardziej brodaci ;p

Cytat

Ludzie w tym czasie zmienili się z wojowników w naukowców. Zmniejszyła się przeciętna siła, wytrzymałość, za to poprawiła sprawność intelektualna, średnia długość życia.

To nie ewolucja. To się stało tylko dzięki wynalazkom człowieka. Zmniejszyła się siła i wytrzymałość, bo leżymy na kanapie, zamiast ganiać z dzidą za żubrami. Intelekt się poprawił bo mamy szkoły i korzystamy z dorobku intelektualnego naszych przodków. A średnia długość życia się zwiększyła bo mamy lepsze warunki życia, warunki sanitarne, szpitale, leki, medycynę itp.

Tak więc to nie ewolucja.


A czarna skóra? Cóż, czy to nie było jakieśtam przekleństwo, rzucone przez elfich bogów?
A propos dyskusji o widzeniu w fciemnościach:

Cytat

Poza tym mroczne elfy nie potrzebują płytek bo mają swój migowy, który na marginesie nie istniałby, gdyby używali widzenia ciepła.

Ale oni widzą w spektrum czerni i bieli. Są takie kamery na których w tym spektrum ciepło jest bardziej wyraziste. Może dlatego.

Odpowiedz
Terry, dzięki. W Thud na przykład poruszana jest kwestia krasnoludów. Krasnoludy, jak wiemy, w każdym uniwersum, to karłowata odmiana górników. Piękny stereotyp i dziękujemy jego podszycie prawdą z "fantasy" wpisanym w rodowód. Krasnoludy to istoty podziemne. Jednak po ich wyjściu na powierzchnię, co jednak nie powinno się dziać - nvm, okazuje się, że krasnoludzia cera jest jasna, a najulubieńsze krasnoludy wśród graczy są rude i bezczelne.
Rudzi byli skandynawowie i irlandczycy - bladzi i piegowaci (przekładając to na krasnoluda - mało słonka, jasne ubarwienie podatne bardzo na działanie promieni słonecznych. Moim zdaniem pasuje do faktów światów fantasy.). Ciemna skóra to przystosowanie do ciągłego otrzymywania dużych dawek napromieniowania słonecznego, co zgodzie z wyobrażeniem nie występuje zbyt chętnie pod ziemią. Do czego komplikuję?

Ano do tego, że czarność drowów nie ma nic wspólnego z domyślnym miejscem zamieszkania, bo wymuszałoby również na krasnoludach ten, a nie inny, kolor skóry. Czyli biologia na bok.

Czyli kara i klątwa. Byli niegrzeczni, to mają za swoje.

Problem tej kwestii polega jednak na tym, że staramy się realia, które stworzone zostały by cieszyć i niekoniecznie logicznie dać się wytłumaczyć, przeciągnąć na stronę świata prawdziwego, w którym wszystko poparte jest biologią, geografią, fizyką i matematyką.
Odpowiedz
Kami cała teoria bardzo ciekawa ale niestety się mylisz. Drowy wywodzą się od Ilithirii, którzy również byli czarni. Także drogą dziedziczenia mamy czarne mroczne elfy. Klątwa spowodowała wrażliwość na światło i wygnanie pod ziemię, a tam już nabyły zdolność widzenia w ciemności(spektrum czerni i bieli.) na zasadzie dostosowania.
Odpowiedz
Ilythiiri, Amral, ilythiiri. I z mojej pobieżnej wiedzy wynika, że wcale nie byli czarni, a ciemnoskórzy. Obsydianowa bądź mahoniowa cera to już efekt klątwy. Rad byłbym wysłuchać, co ma nam do powiedzenia Courun, jako osoba mająca to chyba w jednym palcu.
Odpowiedz
Mądrze mówisz, to był oczywiście brąz, ciemny odcień, do tego ciemne włosy. Słowem - obecne drowy to niejako przeciwieństwo tego, czym byli Ssri-tel-quessir. Pisałem w innym temacie, że "dobre drowy" przygarnął sierotowaty Corellon i ci zdrajcy wyglądem przypominają teraz mieszkańców Ilythiiru, tj. mają brązową skórę ale w przeciwieństwie do nich odpychające poglądy.
Co do mahoniowego odcienia - osobiście nie jestem fanem takiego określania koloru skóry. Widzieliście kiedyś mahoń? Bardziej jest brązowy niż czarny. Obsydian wydaje się być dużo lepszy. Nie wiem skąd ów mahoń - czy to wpadka polskiego tłumaczenia, czy też niekonsekwencja autorów rasy, czy też po prostu jest to jakaś ciemniejsza odmiana. Taki Drizzt miał niby mahoniową skórę a na każdej okładce tego brązu jakoś nie widzę. Nawet w 4 edycji ma ciemną skórę, dobrze mu tak.
Znalazłem jedyne źródło i cel wszelkiej racji
Odpowiedz
Mahoń rzeczywiście jest zupełnie chybiony, zawsze brałem to za powielony błąd jakiegoś autora. Spotykałem się też z określeniem 'hebanowa', brzmiącego o niebo lepiej, wszak heban ciemnym jest. Z kolei obsydian pasuje w każdym calu. Od biedy można by też przyjąć onyks.
Odpowiedz
← Ogólnie

Drowy jako takie - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...