Są już nominacje do Zajdla! - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Ati,

zajdel 2012, nominacje

Dzisiaj, tj. 26 czerwca 2012 roku, w warszawskiej KluboKawiarni Grawitacja ogłoszono nominacje do najgłośniejszej nagrody polskiego fandomu – im. Janusza A. Zajdla. Laureatów, jak co roku, poznamy podczas zamknięcia tegorocznego Polconu. Oczywiście zanim poznacie tak wyczekiwaną listę, ja skorzystam jeszcze ze swojego "czasu antenowego" i pokrótce zarysuję wam historię tejże błyszczącej statuetki.

Jej początki sięgają kwitnących dla polskiej fantastyki lat '80, a konkretniej roku 1984, kiedy to w Łodzi na spotkaniu klubów fantastyki powołano do życia nagrodę Sfinksa. Natomiast rok później, w Świnoujściu, postanowiono, że nagroda będzie przyznawana na każdym Polconie. Wtedy też, jako pierwszy, nagrodę tę otrzymał właśnie Janusz A. Zajdel za swoją powieść Paradyzja. Książka należała do nurtu fantastyki socjologiczno-politycznej, dość kontrowersyjnej, jak na tamte czasy. Opowiadała o totalitarnej antyutopii – sztucznej planecie Paradyzji będącej satelitą planety Tartar, której rząd w swej rozwijającej się paranoicznej obsesji nawet nie informuje społeczeństwa, chociażby o jej położeniu. Nieszczęśliwie autor zmarł tuż przed jej otrzymaniem, a statuetkę ku jego czci nazwano właśnie nazwiskiem pisarza.

Po dziś dzień laureaci tzw "Zajdlów" wyznaczają żelazny trzon polskiej fantastyki, a do ich grona należą takie nazwiska jak: Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Ewa Białołęcka, Marek S. Huberath, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Ziemiański, Jarosław Grzędowicz i wielu innych, bo chociaż nazwiska się powtarzają, nie sposób ich wszystkich wymienić. Ale przyznacie, że każdy z was słyszał większość z tych, które wymieniłam? Zatem nie sposób nie zapytać – których lubicie najbardziej?

zajdel, nagroda

No dobrze, już dobrze, powściągam swoją klawiaturę. Oto tegoroczne nominacje:

Powieść

  • Jacek Dukaj – Science fiction (Powergraph);
  • Maja Lidia Kossakowska – Grillbar Galaktyka (Fabryka Słów);
  • Jakub Małecki – Dżozef (W.A.B.);
  • Paweł Matuszek – Kamienna Ćma (Wydawnictwo MAG);
  • Krzysztof Piskorski – Krawędź czasu (Agencja Wydawnicza Runa);
  • Wit Szostak – Dumanowski (Lampa i Iskra Boża).

Opowiadania

  • Anna Brzezińska – Żar (w: Fantastyka Wydanie Specjalne 4/2011);
  • Jakub Ćwiek – Bajka o trybach i powrotach (w: Księga wojny, Agencja Wydawnicza RUNA);
  • Stefan Darda – Spójrz na to z drugiej strony (w: 15 blizn, Replika);
  • Magdalena Kozak – Strasznie mi się podobasz (w: Strasznie mi się podobasz, Fabryka Słów);
  • Marceli Szpak – Obcy (blog Masowa Konsumpcja Kultury Masowej).
Wczytywanie...