[Game Exe] Dlaczego Gandalf nie skorzystał z orłów?

Nie powiem, ciekawa koncepcja ale ma jedną wadę. Gandalf na wszelki wypadek zdradziłby komuś swój plan np. Aragornowi.
Odpowiedz
Owszem, ciekawa, ale faktycznie ma jeden ważny mankament, choć nie ten, o którym wspomniał Amral.

Rzecz w tym, że Gandalf od samego początku wyprawy Drużyny zamierzał iść przez Morię. Możemy dokładnie przeczytać o tym w rozdziałach 3 ("Pierścień rusza na południe) i 4 (Wędrówka w ciemnościach) Księgi 2 "Drużyny Pierścienia (strony 380-393 w wydaniu MuzySA). Jeszcze przed pierwszym zetknięciem z ptakami przepatrującymi szlaki dla Sarumana Gandalf wywiera presję na Aragornie, który kategorycznie odmawia rozmowy na "ten", wówczas nieznany, temat. To Aragorn forsuje przejście przez Caradhras, w trakcie której to eskapady z zamiecią w tle Gandalf parokrotnie wspomina, niby mimochodem, że należy przejść pod górą, następnie urabiają powiernika Pierścienia do podjęcia decyzji o porzuceniu daremnej górskiej przeprawy. W reszcie Gandalf wyraża otwarte stanowisko, że Moria to najlepsza opcja, licząc na spotkanie z jej władcami - ziomkami Gimliego, mocno zżymając się na marudzenie Legolasa i Boromira, przyrównującego kopalnię do więzienia Saurona. Ostatecznie zaś to nie zamieć i Saruman wygania Drużynę do Morii (Saruman wszak nie jest w książce wymieniony jako sprawca zamieci, to jedno z bardzo dobrych dopowiedzeń Jacksona), lecz atak wargów, ucinający wszelkie polemiki drużyny z Gandalfem.

Dlaczego Aragorn tak bardzo nie chciał iść przez Morię? Otwarcie powiedział, że nie boi się o trudy i zagrożenia takiej przeprawy czyhające na wędrowców, lecz na samego Gandalfa.

"I ja - poważnie rzekł Aragorn - Tyś poszedł za moim przewodem niemal w śmierć pośród śnieżycy, a ja nie usłyszałem od ciebie ani słowa wyrzutu. Pójdę teraz z tobą, jeżeli ta ostatnia przestroga cię nie odstraszy. Nie o Pierścień i nie o nas wszystkich się lękam, ale właśnie o ciebie, Gandalfie. I powiadam ci: nie przestępuj progu Morii, strzeż się, Gandalfie."

Tak też, jakkolwiek zręczna, teoria w łeb wziąć musi
Odpowiedz
Mega Fajne
Odpowiedz
← Artykuły

[Game Exe] Dlaczego Gandalf nie skorzystał z orłów? - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...