Czy Rosja zaatakuję Polskę?

Temat może głupi, ale chciałbym z Wami to przedyskutować, czy mamy się czego obawiać?
Odpowiedz
...a jaki interes ma Rosja w atakowaniu Polski?
Odpowiedz
W moich wyobrażeniach Rosja dąży do sojuszu z Polską Zresztą kiedyś czytałem plotki, że Putin subtelnie zapytał Tuska, czy by może razem nie zająć Ukrainy. Tusk uprzejmie zignorował pytanie.

Coś tam się mówi, że Rosja ma chrapkę na dalszą ekspansję, ale mi jest trudno ocenić, czy naprawdę do tego dążą, a jeśli tak, to jak bardzo im się spieszy, aby swój cel zrealizować.
Odpowiedz
Wątpię, czy wojna totalna z większością zachodniego świata (bo to by się stało po ataku na jednego z członków NATO) leży w interesie Rosji. Tym bardziej, że sama zabawa z Krymem i Donbasem już ich kosztowała zapaść gospodarczą, utratę wartości Rubla, praktyczny odpływ zagranicznych inwestycji oraz totalne zszarganie reputacji. Dodajmy do tego, że niska cena ropy miażdży rosyjski budżet, a ten kraj ciągnie jeszcze dlatego, że posiadał spore rezerwy ze "złotych czasów", które też się przecież kiedyś skończą.

Jak już rozpatrujemy mało realne scenariusze, to na pierwszy ogień poszłyby raczej Estonia i Łotwa, gdzie masz sporą mniejszość rosyjską (a więc i potencjalne "casus belli") niż Polska, bardzo homogeniczny kraj. Mołdawia jest też bardziej prawdopodobnym kierunkiem biorąc pod uwagę niejasną kwestię Naddniestrza i brak większego powiązania sojuszami (ani członek NATO, ani UE).

Nie siejmy paniki
Odpowiedz
Mówiąc najkrócej: Rosji się wojna totalnie nie opłaca. Tyle.
Odpowiedz
Widzę, że wiele osób odpisało, dziękuję za komentarze. Wracając do tematu, ale jesteśmy jednym ze słabszych państw NATO.
Odpowiedz
Frontalnie nas nie zaatakują, raczej stworzą z Polski panśtwo satelitarne.
Odpowiedz
Wypowiedzenie wojny to nie byle hop siup.
Ale na wszelki wypadek warto się przyzwyczajać. https://www.youtube.co...?v=lDQ7hXMLxGc
"Hi ho hi, it's off to war we go..."


Hedon, Rinsed in post-human shadows A monument scorned by the teeth of time
Odpowiedz
Moim zdaniem jest to bardzo, bardzo mało prawdopodobne, ale jak mawiali Rzymianie - chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Dlatego zwiększanie wydatków na zbrojenia jest jak najbardziej dobre i paradoksalnie służy właśnie pokojowi. O pacyfizmie, likwidowaniu sektorów armii i tak dalej będzie można mówić w świecie bez takich tworów jak Korea Północna, Państwo Islamskie.
Zgadzam się, że - jeśli już - na pierwszy ogień pójdą kraje bałtyckie. A i one to kompletnie inna para kaloszy niż Ukraina i zarazem one to też inna para kaloszy co nasza ukochana Polska.
Myślę, że tzw. wojna hybrydowa jest bardzo mało prawdopodobna, jeszcze mniej wojna "standardowa".
Z drugiej strony względem Rosji nasze ruchy są moim zdaniem często za bardzo oparte na emocjach (właściwie to chyba w ogóle w polityce zagranicznej). Ktoś też kiedyś powiedział, że wielu Polaków bardziej nienawidzi Rosji, że kocha Polskę co też - moim zdaniem - jest prawdą i jest złe.
Gott mit uns
Odpowiedz

Cytat

Zresztą kiedyś czytałem plotki, że Putin subtelnie zapytał Tuska, czy by może razem nie zająć Ukrainy. Tusk uprzejmie zignorował pytanie.


Heh no niestety zignorował, a przecież moglibyśmy tyle razem osiągnąć Nie no poważnie mówię - pamiętacie jak zaraz po Krymie Ukraina była otwarta na wpuszczenie polskiej armii na swoje terytorium? Przecież to wręcz idealna sytuacja by wjechać na zachód Ukrainy, który bądź co bądź historycznie nam się należy - Tusk mógł odzyskać Lwów, a teraz nic się nam z Ukrainy nie dostanie. Podobnie sprawa ma się z Litwą i kolejnym polskim miastem do odzyskania Wilnem xD Przynajmniej taki scenariusz się rozgrywa w moim mini futurystycznym uniwersum, które sobie zmyślam na boku ;p

Z tego całego zamieszania, bardzo ważna jest jedna obserwacja - zachód jest równie skory do działania co w latach trzydziestych. Sankcje ekonomiczne są dla Rosji niebezpieczne, jednak czas gra na korzyść Rosjan, bo ich gospodarka wytrzyma dłużej niż Ukraińska armia.
Odpowiedz
Poza historyczną przynależnością ten Lwów jest nam przecież w ogóle niepotrzebny. Ile kasy trzeba by tam wpompować, żeby wyrównać poziom życia z resztą Polski A skoro Lwów i Wilno się nam należy, to co ze Stettinem i Breslau?


Tonari no Totoro!
Odpowiedz
Myślenie tylko o aktywach, bez uwzględniania pasywów, nie jest rozsądne.
Odpowiedz
← Karczma

Czy Rosja zaatakuję Polskę? - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...