Sierpniowy playtest edycji Next należał do zdecydowanie najbardziej kontrowersyjnych ze względu na decyzję twórców związaną z wyrzuceniem z gry umiejętności. Dokładnie, "skille" w znanej nam formie wyparowały z gry! Miało to na celu wyeksponowanie jako najważniejszego elementu gry atrybutów postaci (czyli cech: siła, zręczność etc.), których testy decydować miały o pozytywnym bądź negatywnym wyniku działań postaci. Skille, wedle tej myśli, to raczej bonus wspierający pozytywne rozstrzygnięcie trudnego testu niż odwrotnie, jak to miało miejsce w edycji trzeciej i w pewnym sensie w czwartej, gdzie odgrywały rolę zdecydowanie pierwszorzędną (szczególnie na wyższych poziomach doświadczenia).
Pomysł zdecydowanie nie przypadł do gustu graczom, dlatego też Wizardzi postanowili rozwiązać kwestię skilli w inny sposób.
Jak podkreślił sam Mike Mearls, główny mózg stojący za piątą edycją:
"Osobiście cenię umiejętności jako narzędzie do indywidualizacji mojej postaci. Lubię sytuacje, kiedy mogę stworzyć kapłana z wysoce rozwiniętą zręcznością, wyposażonego w skórzany pancerz oraz broń dystansową, który ma umiejętności wspierające testy ukrywania się, sztuki przetrwania, a także percepcji, i grać nim bardziej jako traperem i myśliwym niż klasycznym klerykiem z maczugą i pancerzem kolczym na stanie."
Innymi słowy, szef projektu przyznał, że to ważny element gry, sprzyjający indywidualizacji postaci graczy. Jego zdaniem dobrze oddają to, w czym postać jest dobra. Powinny jednak nie ograniczać ani nie przytłaczać postaci – "inspirować i pomagać graczom, a nie ich ograniczać".
Umiejętności są podrzędne wobec atrybutów, dla przykładu: jeśli postać chce wspiąć się na wzniesienie – testuje "siłę", a nie skill "atletyka". Umiejętność ograniczona będzie, zgodnie z myślą przewodnią D&D Next, jedynie jako kontekstowe wsparcie atrybutu. Zatem w zależności od sytuacji, np. kiedy bohater nie chce się wspinać, a jedynie ocenić skalę wyzwania, jaką niesie za sobą wspinaczka, to testuje "mądrość", wspartą bonusem ze wspomnianej wyżej "atletyki".
Biegłości w umiejętnościach zapewniają "usprawnienie" zależne od poziomu bohatera (od "+2" do maksymalnie "+6"). Pożegnamy się zatem z losowym bonusem wynikającym z systemu testów opartego na kościach umiejętności (ten sposób był przez większość czasu trwania playtestów promowany), na rzecz stałego bonusu dodawanego do sprawdzanego atrybutu.
Dodatkowo specjaliści preferujący dane skille zostaną obdarzeni premią z umiejętności o wartości "+5" za bycie "ekspertem". Dzięki temu bonusowi przedstawiciele poszczególnych klas postaci wciąż będą sprawniejsi w swoich dziedzinach niż inni herosi z podobnym zestawem umiejętności – zatem łotrzyk w dalszym ciągu będzie mistrzem w rozbrajaniu pułapek, a łowca w sztuce tropienia.
Poniżej, za Mikiem Mearlsem, zamieszczam listę umiejętności wraz z najczęściej powiązanym z ich testem atrybutem:
- Akrobatyka (Zręczność)
- Postępowanie ze zwierzętami (Mądrość)
- Arkana (Inteligencja)
- Atletyka (Siła)
- Blef (Charyzma)
- Historia (Inteligencja)
- Zastraszanie (Charyzma)
- Leczenie (Inteligencja)
- Natura (Inteligencja)
- Percepcja (Mądrość)
- Występy (Charyzma)
- Perswazja (Charyzma)
- Religia (Inteligencja)
- Przeszukiwanie (Inteligencja)
- Wyczucie pobudek (Mądrość)
- Kuglarstwo (Zręczność)
- Ukrywanie się (Zręczność)
- Sztuka przetrwania (Mądrość)