Europa Universalis

Europa Universalis - kolejna seria gier , którą osobiście uwielbiam Piszcie tu co o niej myślicie, wasze największe osiągnięcia i.t.p.

Dla tych co nie kojarzą pozwolę sobie krótko przybliżyć (pokrętnie, bo pokrętnie, ale postaram się ).

Jest to seria gier strategicznych (RTS) wyprodukowanych przez szwedzką firmę Paradox Entertainment. Gra pozwala się wcielić w dowolne państwo z danego okresu (to zależy od scenariusza, ale ogólne ramy to 1419-1819) i daje nam kontrolę nad całym państwem (armia, dyplomacja, handel, gospodarka, kolonizacja). Niewątpliwym plusem są występują w niej prawdziwe wydarzenia historyczne oraz rzeczywiści władcy państw, politycy, wojskowi , odkrywcy i to że możemy kompletnie zmienić biegi historii (nie ma to jak grając Polską i Litwą nie dopuścić do zaborów, zmiażdżyć Rosję czy Szwecję i podbić pół Europy ).

Początki są trudne - trzeba przyznać. Opanowanie wielu aspektów gry, wymaga kilku godzin spędzonych przed monitorem, lecz myślę że naprawdę warto. Zainteresowani niech poszukają reszty informacji w necie, bo kończy mi się czas

PS. I nie przejmujcie się grafiką, bo ona nie jest tu najważniejsza
Odpowiedz
A ja od razu uprzedzę napaleńców, to ze Tokar napisał RTS nie znaczy, że to jest coś w stylu Red Alerta.
Odpowiedz
EU jest grą niebywale ciekawą. Nie ma to jak wrócić do starych czasów średniowiecza ;] Gra wciąga chociaż graficznie nie jest wymagająca to grywalność stoi na bardzo wysokim poziomie. Prowadzenie polityki zagranicznej (sojusze, pakty, aneksje) i wojen przykuwa do monitora. Każdy ostateczenie chce aby jego państwo było "naj naj naj" więc siedzi i gra do upadłego. W dodatku muzyka również jest klimatyczna i miłą dla ucha.
Jestem Wampirem.
Jestem jedynym istniejącym Bogiem.
Jestem dumny z tego, iż żeruję na ludziach i oddaję honor moim zwierzęcym instynktom.
Odpowiedz
uuuu... Europa.... bardzo miło wspominam. Super gra, choć jeśli trochę sie dłużej pogra to trochę
meczy (chodzi o to ze przy stu iluś tam prowincjach, budowa budynków/obiektów/jednostek to
masakra). Moje osiągnięcia to Polska, w której przeciętny polak wybierając sie na wakacje zagraniczne
miał sążnego wała... bo prawie wsio moje było ;] (jejku jaki ja byłem dumny...). w sumie to zatrzymałem sie na Afryce pn. bo co turę miałem po 30-40 wiadomości ze cos sie skończyło budować,
i szlag mnie juz trafiał ...
Też polecam tą wspaniałą gierkę.

Pozdro!
GET WISE, LEGALIZE !!!!
Odpowiedz
To ja zadam takie pytanko, może mi ktoś pomoże

Gram właśnie ostatnio sobie Polską, wszystko ładnie, pięknie wasalizacja i aneksja Branderburgii, Mołdawii, Wołoszczyzny oraz Siedmiogrodu. Spora ilość wojska, ekonomia też na dobrym poziomie, król dyplomacja na 5. I nie wiem czemu Litwa nie chcę być mym wasalem... Ciągle odmawiają. W grę wchodzi tylko pokojowe rozwiązanie, bo nie będę atakował mego sojusznika przecież Ma ktoś jakiś pomysł co by tu zrobić ?
Odpowiedz
Ja znam tylko jeden przypadek, kiedy państwo zgadzało sie być wasalem: kiedy zostawała jedna,
dwie, góra trzy (w przypadku dużego kraju) prowincje i moja przewaga była miażdżąca...
Ja tam sie nie wgłębiałem zbytnio w dyplomację, chciałem Polskę od morza do morza i tyle...
hłe hłe taki Gajusz Cielsoniusz Cezar ze mnie był.
Dwa pomysły mam:
- poszczuj szpiegami ich, niech porobią śnieżną zadymkę na maksa, a potem jak już będą
tak stargani konfliktami wewnętrznymi, wojnami domowymi, inflacją itd no to wyciągnij do nich
swe Tokarowe, opiekuńcze skrzydełka, może sie zgodzą...
- wdaj się w wojnę z kimś sąsiadującym z Litwą, chodzi mi o takie położenie wroga, żeby do
Ciebie droga wiodła właśnie przez Litwę. Następnie pozwól wrogowi złoić Litwinów i gdy juz będą na
krawędzi, niech "skrzydełka" pójdą w ruch...Pilnuj tylko żeby owy wróg z takim samym pytaniem
nie przyszedł do Litwinów wcześniej od Ciebie.
GET WISE, LEGALIZE !!!!
Odpowiedz

Cytat

Ja znam tylko jeden przypadek, kiedy państwo zgadzało sie być wasalem: kiedy zostawała jedna,
dwie, góra trzy (w przypadku dużego kraju) prowincje i moja przewaga była miażdżąca...


Właśnie mam tak samo... Bez problemu "wchłaniam" państewka typu Branderburgia, Meklemburgia, Magdeburg, ale te większe państwa (z Węgrami i Litwą mam właśnie takie idealne stosunki na wasalizację) jakoś nie chcą przyłączyć się do mego królestwa :'/

Cytat

Ja tam sie nie wgłębiałem zbytnio w dyplomację, chciałem Polskę od morza do morza i tyle...
hłe hłe taki Gajusz Cielsoniusz Cezar ze mnie był.


Sam tak robiłem, ale takie działania mocno nadwyrężają stabilność i stosunki z innymi państwami. Potem cała Europa nie darzy cię zbyt szczególną sympatią i masz nie za wesołą sytuację, gdy bez przerwy atakują cię sojusze na czele, których są takie państwa Anglia, Francja czy Hiszpania

Sprobuję te pomysły co mi doradziłeś. Dzięki Cielson



[Dodano po chwili]

Jednak trzeba było poczekać na lipiec 1569 r. kiedy to odbyła się unia lubelska i spokojnie można było wchłonąć państwo litewskie Problem rozwiązany.
Odpowiedz
Grał ktoś w najnowszą odsłonę serii ? Ciekawy jestem, bo niestety sobie nie pogram przez te wymagania iście z kosmosu (pije tu do wymaganej karty graficznej)...
Odpowiedz
Nie wiem czy ja mam w EU3 jakiś błąd, ale nie mam żadnych eventów historycznych, chociaż przeglądając pliki gry, jasno widać, że takowe są przewidziane. Gdyby nie to, to naprawdę gra byłaby niemal idealna w swoim gatunku.
Odpowiedz

Użytkownik Orish Shanlen dnia Apr 3 2007, 09:35 PM napisał

Nie wiem czy ja mam w EU3 jakiś błąd, ale nie mam żadnych eventów historycznych, chociaż przeglądając pliki gry, jasno widać, że takowe są przewidziane. Gdyby nie to, to naprawdę gra byłaby niemal idealna w swoim gatunku.

[post="57293"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]



Mam dokładnie ten sam problem co ty Orish Shanlen. Nie mam żadnych wydarzeń historycznych, pojawiają mi się niehistoryczni władcy, nie pojawiają się postaci historyczne. Czy może już wiesz jak rozwiązać ten problem?
Odpowiedz
Grałem w EU1 i EU2 (oraz IIwś) i jestem fanem cyklu. W trzecią część nie grałem, ale ponoć jeszcze lepsza.
Osiągniecia ? Polska granicami sięgająca Zatoki Biskajskiej?
Znalazłem jedyne źródło i cel wszelkiej racji
Odpowiedz
Grałem w EU, EU 2 (no i jeszcze w Mroczne Wieki i II wojna światowa) i muszę przyznać, że te gry są genialne. Jedne z lepszych w jakie grałem. Nie dość, że wciągają to jeszcze można się z nich wiele nauczyć (lepiej mi idzie z historii ). Na prawdę polecam każdemu kto lubi dobrą zabawę i przy okazji naukę (może nikt nie lubi nauki, ale to jest gratis )
Odpowiedz
Ah uwielbiam cały cykl tych gier EU 2 - Polską pół Europy zdobyłem i skolonizowałem spory obszar Ameryki. Teraz podbijam Azteców.

Poza tym miałem identyczny problem z wasalizacją Litwy. Po prostu trzeba czekać, po 1570 roku będzie komunikat historyczny, który dotyczy aneksji Litwy.

Jeśli chodzi o EU 3 to uważam ją za szmelc. Swoją 3D grafiką po prostu rujnuje klimat. Na dodatek polska husaria jest jedną z najgorszych konnic w grze - żal.pl Szwedzi chyba chcą się zemścić za Kircholm

Ale Hearts of Iron 2 (kontynuacja II Wojny Światowej) jest według mnie arcydziełem Szwedów. Siadasz z kumplem do gry, włączacie multiplayer, wybieracie Niemcy i Rosję ... No i robicie porządek na świecie
"You know what capitalism is? Gettin' fucked." - Tony Montana.


Odpowiedz
Zapomniałes tylko dodać, że po multi jedna gra chyba trwa z miesiąc .
Odpowiedz
Jest takie zdanie w EU: trzeba doprowadzić do mariażu z Państwem Kościelnym. Zastanawiam się jak to zrobić? To w ogóle możliwe? Chyba nie .
Odpowiedz
Ty ... tam wiele jest dziwnych zadań, w ogóle nie mają jakby wyczucia czasu. Jak np. spór z Hiszpanią o Karaiby , a przypominam, że gram Rzeczpospolitą. To może jeszcze dadzą mi zadanie aneksji Chin ?

A mariaż jest możliwy Trzeba tylko sporo kasy wydać na poprawienie stosunków, mianowicie na wysyłanie listów, darów państwowych etc. Jak będzie na wysokim poziomie, to królewski mariaż masz jak w banku. Chyba, że masz króla-niedorobka z marnymi statystykami
"You know what capitalism is? Gettin' fucked." - Tony Montana.


Odpowiedz
Tylko, ze jemu chodziło o mariaż z królestwem kościelnym. A na jego czele jest chyba papież, który raczej córek na wydaniu, że tak powiem technicznie nie powienien mieć .
Odpowiedz
Mi mariaż z P.K wychodził. To mnie też trochę zastanawia ... Może prócz papieża urzędował tam inny, "konwencjonalny" władca Tak na marginesie w tym samym czasie miałem 10 innych mariaży z innymi państwami
"You know what capitalism is? Gettin' fucked." - Tony Montana.


Odpowiedz
W końcu Papież to też Ojciec...tak się przynajmniej mówi
Odpowiedz
Ja właściwie postawiłem głównie na podbój militarny. Grałem oczywiście Polską. Do 1819 miałem całą Europę ( Z wyjątkiem stolic tych państw których nie da się zaanektować), Afrykę i Azję. Zawsze brakuje mi czasu na Ameryki:/ No i archipelag Indonezyjski. Generalnie gra nad którą spędziłem najwięcej czasu. Jak mnie najdzie ochota to instaluje, odinstaluje jak mi się nudzi i tak w kółko.
Tril adminem moim i nie brak mi niczego. Na Forum Game Exe pasie mnie, przed Oftopami broni mnie.

KP (1-1), Księga Nowego Faerunu)



O szczęście niepojęte, Tril sam PW przesyła mi,
już klikam by ją czytać, z radości serce drży.

KP (3-1), Księga Nowego Faerunu)



Dobry Triiiilu, a naaasz paaaaanie, daj nam wieeeczne Faaae trwaanie.

KP (4-20), Księga Nowego Faerunu)



Jako Bogu cześć Mu dali, a witając zawołali z wielkiej radości (...)

KK (1-11-15), Księga Nowego Faerunu)

Odpowiedz
← Gry ogólnie

Europa Universalis - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...