Chętni do pracy przy Dziale RPG

Słuchajcie, słuchajcie, obywatelki i obywatele GameExe! Z rozkazu jaśnie wielmożnego nam panującego Matthiasa Circello, Naczelnego Admina, kawalera Orderu Karmazynowej Godności, etc. etc. etc....

Dobra, dosyć tych wygłupów. Wśród wszystkich użytkowników forum i portalu GameExe, a także wszystkich graczy i władzy Faerun Game, poszukuję chętnych do pracy i współpracy przy tworzeniu, poprawianiu i poszerzeniu naszego działu RPG. Wśród tych chętnych znaleźć mogą się osoby, które:

a) Mają doświadczenie w graniu i / lub prowadzeniu sesji w dowolnych systemach RPG
b) Znają dowolny system RPG, choć nie mają doświadczenia w graniu lub prowadzeniu (przeczytały / posiadają podręcznik systemu, w którego sesji dotąd nie uczestniczyły)
c) Nie znają żadnego / danego systemu RPG, ale chciały go poznać, nie mając takiej możliwości (np. zawsze chciałem pograć w "Cośtam", ale nigdy nie zetknąłem się z podręcznikiem)
d) Są w jakikolwiek inny sposób chętne do pracy (choćby minimalnej) przy dziale RPG

Jeśli pasujesz do podpunktu a) - zgłaszaj się. Poprawianie tego, co na stronie, pisanie poradników, recenzji podręczników, kolejnych edycji, charakterystyk klanów, mechaniki, pisanie artykułów na tematy pośrednio i bezpośrednio związane z danym systemem - wszystko to z przyjemnością omówimy i będziemy robić. MGowie jak i gracze są tu równie mile widziani.

Jeśli pasujesz do podpunktu b) - zgłaszaj się. Wszelkie teoretyczne porady, nowości i poprawki są bardzo cenne. Recenzje, newsy dotyczące podręczników i systemów - także.

Jeśli pasujesz do podpunktu c) - zgłaszaj się. Bardzo chętnie pomożemy z dostarczeniem materiałów, które pozwolą Ci poznać (wreszcie) system, który z dawna już Cię interesował (grali koledzy, starszy brat, grałeś w coś na podstawie tego systemu na komputerze itd.) i dzięki którym jednocześnie będziesz mógł stworzyć coś na potrzeby działu. Zawsze też możesz oprzeć się na tym, co już w dziale się znajduje i dowiadywać się więcej na bieżąco.

Jeśli pasujesz do podpunktu d) - zgłaszaj się tym bardziej, a zorientujemy się czego potrzebujesz i jak możesz się wykazać.

Wszelkie pytania, sugestie i wątpliwości kierujcie do mnie w tym temacie, na PW lub na GG. Poza chętnymi do tworzenia działu równie chętnie powitam wszelkich MG, którzy chcieliby prowadzić forumowe sesje, niezależnie od posiadanego doświadczenia i wiedzy.

Czekam niecierpliwie i nie udawajcie, że Was nie ma!


-----------------------------------------------------------------------------

Ok, krótkie podsumowanie wstępnych ustaleń (później może zrobię rozpiskę, żeby było jeszcze bardziej przejrzyście, gdy już zaczną napływać Wasze artykuły).

Zgłosili się na PM i określili wstępnie:

Rangramil - DnD, recenzje podręczników
Maeg - Planescape, na początek wprowadzenie do świata i systemu
Sazanka - FR, magia Torillu i opisy-ciekawostki (klasy, rasy, zdolności, bóstwa, fragmenty historii itp.)
Krix - Cyberpunk, na początek poradnik MG i poradnik gracza, później w perspektywie SWk20
Kress - FR, chwilowo przerabia "Znane Postacie", potem może DnD, Planescape
eimyr - Mag: Wstąpienie
Ati - FR, regiony i "inne"
Dany - jeśli w tej chwili jesteś antykoncepcyjny w kwestii tworzenia czegoś nowego, to proponuję, żebyś wybrał jeden z działów o RPG, który znasz i przejrzał go pod kątem tego, co jest do poprawy a czego nie ma wcale. Może po drodze załapiesz ochotę na napisanie czegoś
Frey - Call of Cthulu, w tej chwili praca nad uniwersalnym schematem kwestionariuszowego opisu systemów.
Amral - Gasnące Słońca (póki co)

To, że ktoś wybrał jakiś temat nie znaczy, ze ktoś inny nie może. Kursywą zaznaczam tu sytuację, gdzie arty mogą się zdublować, więc albo w takiej sytuacji niech ktoś weźmie coś innego, albo niech osoby dogadają się między sobą czy jedna rezygnuje czy dzielą się tematem, albo też zgłoście się do mnie i ja to jakoś ustalę

Chętni, a jeszcze nie określili mi na PM:

Kwakwarakwa - FR


Dodatkowo potencjalni MG, którzy mogą w niedługim czasie mi się przydać w większej akcji, to:

eimyr
Dany
Maeg
Amral

Prosiłbym też, byście następne PMki nadsyłali pod tytułem Dział RPG. Będzie mi je łatwiej posegregować


Po przejrzeniu starego tematu z Warsztatu podsyłam takie ułatwienie w kwestii doboru tematów artów, jeśli ktoś jeszcze się waha. Głównie dla dedekowców.

Dungeons&Dragons
- Identyfikacja przedmiotów
- Podręczniki
- Rozpoczynamy przygodę z D&D
- Szukanie Graczy

Forgotten Realms (cały)
- Bóstwa Zapomnianych Krain
- Calimshan
- Chronologia Kara-Tur
- Czym są Zapomniane Krainy
- Dambrath
- Drizzt Do'Urden
- Mystra
- Orkowie
- Stworzenie świata
- Wierzenie Orków

Te teksty wymagają poprawy lub całkowitego przerobienia (najlepiej), więc jeśli coś z tych Was interesuje, to nie ma znaczenia, że jest już na stronie - piszcie!

Co do Regionów Faerunu - po namyśle i przeczytaniu stwierdzam, że skoro Ati już to od dawna robi, to niech najlepiej Ati to skończy (chyba, że Sazanka baaardzo będzie za tym płakać, to jeszcze pogadamy).
Odpowiedz
Znam systemy, różne. W sumie, niektóre raczej dobrze (FR), niektóre średnio (WH40K, Planescape) i... no, nieco tego znam. Nie jestem może encyklopedią, ale zawsze jestem gotowy, żeby się dokształcać.

Also, zawsze jestem gotowy do prowadzenia sesji.
We geexe żodyn niy wi iże jeżech gorol.


ŻODYN.
Odpowiedz
No i bardzo fajnie To powiedz co by Cię najbardziej interesowało (co byś chciał pisać, robić, i na jaki temat)
Odpowiedz
Ja się orientuję co nieco w FR, mam zestaw podręczników i trochę doświadczenia graczowego ; ) Nie wiem natomiast, jak będzie u mnie z czasem w drugim semestrze, ale trzydniowy weekend mam gwarantowany, więc - podnoszę rączkę ; p
Odpowiedz
Tak ogólnie to FR mam podręcznik i do ed 3.5 dedeka, jeszcze WFRP tylko czytałem kapkę podręcznik, no i Monastyr, ale to tylko tak ot co przejrzałem. Co do rozgrywek bym z chęcią spróbować mógł takiej sesji.
Odpowiedz
Ok, zatem zobaczcie sobie co jest w dziale o FR i DD, co byście chcieli dopisać od siebie, poprawić itd. i zgłoście się do mnie Ewentualnie jeśli nie macie kompletnie pomysłu, to powiedzcie mi w czym byście się najlepiej czuli i ja pomyślę co by Wam tu dać.

[Dodano po 8 minutach]

Jeśli wygodniej Wam będzie pisać i dopytywać się na PW, to zapraszam
Odpowiedz
Ja mam mały problem. Bo pomóc to bym nawet chciał. Trochę się na tym znam, ale potrzebowałbym poprowadzenia (u mnie kiepsko bywa z inicjatywą). Mogę pomóc jeśli ktoś będzie mówił w czym ta pomoc jest potrzebna. Znam DnD(Faerun, Rokugan -średnio, Grayhawk -średnio) 3, 3.5, 4. Star Wars d20, edycja 2 i 3. Wampir Maskarada 3. CP 2020. Byłem/jestem MG i graczem praktycznie we wszystkich wymienionych systemach. Poza tym poznałem Rodzinę Wschodu, Wampira rekwiem, nowy Star Wars. W każdej tej dziedzinie chętnie pomogę ale muszę być przy tym kontrolowany.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
O, to bardzo fajnie. A na ile się orientujesz w Cyberpunku i co byłbyś w stanie w nim zrobić? Miałbyś jakiś pomysł?
Odpowiedz
Wiktul mógłbyś napisać na jakich systemach chciałbyś się kupić + ewentualnie co byś chciał w nich widzieć. Recenzje podręczników, scenariusze, jakieś poradniki, jakieś gotowe elementy?

Czy "po polskiemu" jak Ty to widzisz?
Odpowiedz
Znam się trochę na systemie D&D, a także nieźle na światach Forgotten Realms i Planescape. Małe doświadczenie w sesjach, więc jako MG się nie sprawdzę, ale mogę jakoś pomóc tymi strzępkami wiedzy, które gdzieś we mnie siedzą. W razie potrzeby zajrzeć do podręczników, które gdzieś tam się kurzą Problemem jest mało czasu, albowiem matura. Ale rozejrzę się po dziale i zastanowię, co bym tam wcisnął.
Odpowiedz
Odnośnie pytania Freya - przede wszystkim interesuje mnie to, co Wy wymyślicie. Brzmi to może jak reklamówka firmy ubezpieczeniowej, ale prawda jest taka, że jedyny sens w takim dziale na takim forum widzę wtedy, kiedy sami będziecie chcieli coś wrzucić.

Patrzę na dział o FR na którym się znam i widzę, że nie ma tam czegoś, co powinno być? Albo że coś, co jest, jest mierne lub błędne? Mów od razu, że chciałbyś to dopisać / poprawić.

Wiem na pewno, że oprócz różnych suchych faktów przepisanych z podręcznika {tabelki, mechanika itp.) chciałbym w każdym z działów widzieć rzeczy, które objaśniają potencjalnemu graczowi co to za świat, jak on działa, co można w nim robić i dlaczego warto. Możecie zrobić listę najnowszych profesji edycji 59.534.33.>?@#^ DeDeków, fajnie, będzie coś nowego i konkretnego. Ale jeszcze fajniej będzie, kiedy opiszecie te profesje tak, żeby zachęcało to do grania, do zapoznania się z systemem.
Dla każdego z działów przewidywałbym na początek coś w rodzaju wprowadzenia, ABC, poradnika - przewodnika dla kogoś nowego z systemem (sam coś podobnego napisałem do Maskarady. Nie chodzi o formę, a o samo założenie).

Umówmy się zatem na początek, że jeśli patrząc na dział nie wiecie, co byście chcieli dodać lub zmienić, to niech każdy wybierze sobie 1 system, w którym się czuje najlepiej i niech wybierze sobie 1 rzecz, którą by chciał napisać. Recenzja podręcznika, opis systemu, opis klas, poradnik, charakterystyka jakiejś krainy itp - dowolnie. Jeśli pomysły będą się powtarzać lub uzupełniać - pokombinujemy. Szczegóły możecie ustalać indywidualnie na PW.
Odpowiedz
Sugerowałbym raczej tworzenie rzeczy, które nie polegają na przepisywaniu podręczników, ale raczej na przelaniu wieloletniego doświadczenia na papier. Niech po lekturze takiego czegoś czytelnik liźnie przemyśleń, do ktorych dojście zajęłoby mu kilkanaście sesji.
Młodość i niedojrzałość mijają z czasem, ignorancję pokonać można nauką, a pijaństwo trzeźwością, za to głupota jest wieczna. - Arystofanes
Odpowiedz
No to do wymienionych systemów mogę opracować drobne poradniki dla graczy i mg. Ktoś to może później rozszerzyć jak będzie za mało. Chodziłoby o to co w jakim systemie się sprawdza, jak się dobrze prowadzi, co dobrze odgrywać. Opisy które podręczniki są przydatne.
Co do Cp to to co wyżej + przejście na technologię bardziej nam przystępną. CP było pisane w czasach kiedy Polska była Ludowa więc ich obraz technologii się różni od tego co mamy. Mieliśmy trochę roboty by osiągnąć jakiś konsensus między klimatem stworzonym przez podręczniki a wyobrażeniem naszym o przyszłości. Zrobić opis który podręcznik jest wart wyszukania dla jakiego prowadzącego. Są chromy które niosą sporo ciekawych nowinek i jest podręcznik z mechami dla dużych chłopców z jeszcze większymi gnatami. Napisać kilka pomysłów na Nightcity i Pustkowia. Mieliśmy też fajny pomysł na Europę w której toczy się wojna. Można z tego zrobić porady do kampanii dla prowadzącego.
Poza tym waga i dopasowanie muzyki na sesji.
A jeśli chodzi o jakieś stałe zajęcie to mogę się zaopiekować SW i pomagać przy reszcie. Ale tak jak pisałem trzeba mnie kontrolować podczas pracy, przypominać. Ktoś powinien być nawet dla mnie upierdliwy pod tym względem. No i język Polski jest niestety dla mnie językiem obcym. Duża szansa, że trzeba będzie redagować szyk i interpunkcję.
Nie liczy się cel a droga do niego

Who's the more foolish: the fool, or the fool who follows him?- Obi-Wan Kenobi
Odpowiedz
Korekta i upierdliwość to już nasza rzecz

Recenzje podręczników do kolejnych edycji D&D wziął Rang, ale oczywiście możesz zrobić masę innych rzeczy - poradniki, opisy profesji, krain. Dla wszystkich doświadczonych graczy i MG (kategoria "a" ) proponowałbym tak, jak napisał eimyr - dzielenie się doświadczeniem w różnych aspektach grania.

SW - proszę uprzejmie, opisz co chcesz: podręczniki, system, grę, mechanikę. Sam niedawno to znalazłem i jeszcze nie ogarnąłem, Maeg też coś tu myślał, choć chwilowo co innego mu przydzieliłem.

CP - Moje Nightcity 2020 leży w wieeelkim segregatorze jeszcze od czasów podstawówki, pierwszy podręcznik, który czytałem. Możesz się z tym pobawić w dowolny sposób, uzupełnić o jakieś nowsze edycje jeśli znasz. Niemniej uważam, że przyda się po prostu zrobić opis tego świata, jego funkcjonowania, profesje itd. słowem tak, jak w innych działach. Mnie osobiście nie wydaje się, żeby coś było tak przestarzałe, by koniecznie to zmieniać, a jeśli ktoś będzie chciał koniecznie zmienić, to zrobi to na potrzeby własnej gry. Możesz napisać wprowadzenie do CP, uzupełnić je o jakieś nowe nawiązania (jeśli chcesz), do filmów, książek - zrób jak uważasz.

Wybierz sobie z pośród tych coś, co najbardziej Ci się widzi i daj mi znać na PM
Odpowiedz
Wiktul, ty życia nie masz, że piszesz o 4 nad ranem?
Mam nadzieję, że Tobie się uda, bo jak ja szukałem chętnych do działu, to zostałeś tylko Ty
Mogę być MG, ale średnio chce mi się siedzieć i pisać różne rzeczy, chyba że niewielkie. Jakby co to znam/grałem w: Neuroshimę, Warhammera, Wiedźmina, D&D, Świat Mroku (Mag, Wampir), Dzikie Pola, Toon, Star Wars, minimalnie Cthulhu.
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
Ej, kurde, ja FRy cały czas bazgram u siebie, więc dodam, że jeżeli ktoś chce się w to bawić może pominąć regiony Faerunu, są już w trakcie pisania. Najgorszy problem mam teraz z brakiem czasu ;p
Odpowiedz
Właściwie to samo z Magiem Wstąpienie, którego dział jest w może 50% już napisany.
Młodość i niedojrzałość mijają z czasem, ignorancję pokonać można nauką, a pijaństwo trzeźwością, za to głupota jest wieczna. - Arystofanes
Odpowiedz
Pomyśl co to za życie Danny Nie bój się, jakoś Cię wykorzystam (hie hie). Informacje od Ati i eimyra przyjąłem.
Odpowiedz
Rozumiem. Odpowiedziałeś mi dość konkretnie. Sam kiedyś chciałem stworzyć jakiś wzorzec takiego opisu systemu "dla każdego". Odezwę się do Ciebie prawdopodobnie jutro, coś Ci pokarzę może Ci się spodoba (a może nie).

Ja sam bardzo skory do pisania w dziale RPG nie jestem, choć doświadczenie mam dość spore i pojecie co najmniej ogólne o kilku systemach również. Ale może coś tam kiedyś pomogę. Generalnie z tych systemów co wy mówicie to raczej nie orientuje się zbyt dobrze Co do Fearunu, to jest on tak wielki że ciężko się wypowiedzieć, po za tym tam ciągle wszystko się zmienia
Odpowiedz
Jeszcze raz napiszesz Danny, a nie Dany, to Cię poszczuję Zul'zorą
Ash nazg durbatulűk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulűk agh burzum-ishi krimpatul.

Odpowiedz
← Ogólnie

Chętni do pracy przy Dziale RPG - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...