[Dragon Age: Początek] Recenzja

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry "Dragon Age: Początek"!

Od dnia premiery sagi Baldur’s Gate, która na długie lata wyznaczyła standardy dla całego gatunku cRPG, minęło już ponad 10 lat. W tym czasie pojawiło się wiele interesujących gier fabularnych, jednak żadnej z nich nie udało się osiągnąć tak wielkiej popularności, jaką cieszyła się seria przygód o dziecku Bhaala.... Czytaj dalej!

Komentuj, dyskutuj, dziel się z innymi swoim zdaniem!

Odpowiedz
Jak dla mnie, to najlepsze cRPG w jakie gralem, nie bawiłem sie tak dobrze od czasów baldurów i planescape !
Odpowiedz
To przereklamowana gra. Nic już nie będzie jak Baldur. ;(
Odpowiedz
Hmm... Troszkę się zawiodłem, erpeg świetny, ale sadze BG na pewno nie dorównuje - a miał to być jej duchowy następca... Bawiłem się dobrze, ale liczyłem na więcej.
Odpowiedz
ja dla mnie zdecydowanie najlepszy RPG w historii, i jedna z 3 najlepszych gier wszechczasów (obok HoM&M3 i Rome Total War). Przeszedłem ją w 100% i wciąż chce do niej wracać
Odpowiedz
Gra świetna, ma swoje wady i zalety.
Niektóre rozwiązanie według mnie lepsze jak w BG.
Ja bym dał 9/10
"To przereklamowana gra. Nic już nie będzie jak Baldur" - Gra wcale nie jest przereklamowana, może i nie dorównuje BG, ale i tak wnosi wiele nowego i tak jak napisałem wyżej w niektórych rozwiązaniach przebija BG. Moim zdaniem od czasu BGII:TB , nie było lepszego RPG, no dobra może..... KoTOR.
Odpowiedz
"To przereklamowana gra. Nic już nie będzie jak Baldur. ;("

Piszesz bzdury. Baldur to nie jest gra doskonała a na pewno nie zasługuję na opinię wręcz legendę gry idealnej!!!! Baldurowi brakuje sporo do P:Torment-a który moim zdaniem idealny też nie jest. Fakt jest taki że BGI oraz II no i oczywiście P:T to gry przełomowe, bardzo dobre ale nie idealne i nie mogą być na dzień dzisiejszy wyznacznikiem : Jak powinna wyglądać idealna gra cRPg!!!! DA:O to także nie jest gra idealna, ma masę uproszczeń w stosunku do systemu D&D ale na dzień dzisiejszy lepszego cRPG nie ma!!!! Zrozumcie wreszcie nie będzie już gry w formule BG itp ponieważ jest ona nie strawna dla dzisiejszych graczy!!!!!
Odpowiedz
"To przereklamowana gra. Nic już nie będzie jak Baldur. ;("

Podpisuję się pod tym oburącz. Recenzent najwyraźniej nie zauważył sztucznego i sztampowego świata (gdzie ten mroczny klimat, pytam się?), NPCów bez jakiejkolwiek AI, nudnych walk (wszystkie są takie same, nieważne z kim walczymy), naciąganej fabuły i kompletnego braku optymalizacji silnika. Zwykle nie zwracam uwagi na grafikę w grach, ale Dragon Age wygląda jak Oblivion, a ma wymagania Crysisa, a to już lekka przesada.
Odpowiedz
Moim zdaniem gra "Dragon Age: Początek" jest świetnym cRPG - giem i w 100% procentach zgadzam się z Gość_Hos* .
Sama fabuła jest bardzo wciągająca. Również gdy tworzysz "początek" nowej postaci też w pewnym sensie rozumiesz jej problemy
życiowe i dylematy.
Odpowiedz
Fajna gra ale duży minus bo mogła by być bardzo fajna gdyby wyeliminować minusy, które są tak na prawde niewielkie(małe lokacje, rzadko spotykane składniki do mikstur, trudne ale przebiegające tak samo walki). Są minusy które mozna by łatwo naprawić. W walkach przydało by się trochę różnorodności (jak np. walka ze smokami w BG2), gdzie trzeba zastosować inną taktykę.
Odpowiedz
nigdy nie zapomne tego niepowtarzalnego klimatu teh gry !!! 9/10
Odpowiedz
Zacząłem czytać od tabelki i na niej skończyłem. Plusy i minusy w dużej części spisane z sufitu a 9 jako ocena dobrana jest do nie właściwej skali. Skala x/10 to w tym wypadku za dużo. DA jest bardzo dobrym cRPGiem ale lista negatywów jest bardzo długa. No i te uczucie że Bioware chce mi tylko wyskrobać portfel..
Odpowiedz
@Bishin No w grze jest za dużo jest walk. kiedy byłem u elfów czy krasnoludów.... Słabe zadania poboczne, bo opierają się na przynieś coś np. miksturki. Z tymi nowicjuszami to się nie zgadzam, bo to był mój pierwszy drużynowy rpg i nie miałem żadnych problemów na normalnym, ani żadna pomoc co i jak używać nie była mi potrzebna.
Odpowiedz
Ja zawsze powtarzam(może nie na tym forum) ale skala ocen 1-10 jest no cóś, nieprecyzyjna. Bo czemu gry które uważane są za epickie dziś, kiedyś dostawały tylko 8 czy 7 a obok nich jakieś recenzje gier które zostaną zapomniane bo były tylko dobre. Takie spostrzeżenie naszło mnie gdy czytałem archiwalne CD-Action gdzie warcraft3 dostał bodaj 8, IceWind Dale nawet 7 a kilka stron dalej jakiś przeciętno dobry RTS czy cRPG, z racji tego że tylko dobry konkretów nie podam, dostawał 8+. Różne gry, różne ocenianie. 9 z baldura nie równa się 9 z DA. Są to różne ligi. Można powiedzieć że podział jest prosty. Na brąz, srebro i złoto. I z tego powodu DA może zostać na swej 9 lub nawet 10 w srebrnej lidze, lub na niższej ocenie jeśli na złotej.

Grałem w różne cRPGi i ich tworzenie(jak i innych gier) to sztuka. Są gry które wręcz oczarowały, ich plusy ciężko było wymienić w punkach w jakiś logiczny sposób. Są też gry które są dobre w takim i takim miejscu.

Kolejnym problem recenzji jest pisanie ich pod wpływem emocji. Zaraz na przykład po skończeniu. Grałem kilka dni pod rząd w ME2 i gdy ją skończyłem o mało orgazmu nie dostałem. Minął tydzień, entuzjazm opadł. Minął miesiąc, kompletne nic z tej gry nie kojarzę. Minął rok, i jedyne co mi pozostało po jej skończeniu to dwa czy momenty. Jest też drugi rpg. Weźmy aby długo nie szukać baldur. Gdy pierwszy raz w to grałem miałem osiem lat. Ja pie... to było z 8 lat temu. A pamiętam z tej gry wiele momentów, ba pamiętam jak wyglądał mój pokój te 8 lat temu.

Ale tu wątek o DA:O, zapomniałbym;p.
Odpowiedz
1) Bashin - ja w BG2 z 20 lat temu grałem i pamiętam wiele (jak chociażby to, że na sesji wieloosobowej grałem solo tal by wczytywać postać, zmieniać profesję , wczytywać, chciałem mieć wszystkie domy i dostać wszelkie smaczki na ostatecznej mojej postaci przed finałem). Gra BG2 (dużo lepsza od BG1 z ogromną ilością pustych lokacji) była wybitna bo tak w zasadzie wprowadziła mnóstwo rzeczy od razu (wspomniany przykład czyli zarządzanie własnymi ziemiami, biznesem, szajką, produkcją). Od tamtej pory jest tylko udoskonalanie. PT był wybitny bo to jedyna gra do tej pory którą odpaliłem kilka razy jeszcze dla..samych dialogów. Z drugiej strony dość współczesny Skyrim odpalany jest dla samych widoków, pejzaży, świata. Z ocenami jest też tak że są subiektywne. Ja DAO oceniałem na wstępie wysoko i po latach utrzymuję tę ocenę. A nawet wyżej cenię od BG2 bo (i tu odniesienie do wcześniejszej wypowiedzi Gość_tomek* ) bo BG2 mimo swego uroku tamtych czasów uroku współcześnie już nie ma. Wyrosłem z tej jakości gier. DAO jeszcze jest przyjemnie zjadliwy.
2) Gość_tomek* - masz rację
3) wiem, że piszę komentarz z ogromny opóźnieniem co do dyskusji ale właśnie postanowiłem jeszcze raz odpalić DAO z wszelkimi modami rasującymi grę. I smakować te danie powoli.
Odpowiedz
← Artykuły

[Dragon Age: Początek] Recenzja - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...