Wiedźmin – Główny zwiastun - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!

Podgląd ostatnich postów

Mikeal,
Ale panowie spokojnie nie pozabijajcie się.
Szakal,
Skoro to jest serial amerykański, a nie polski to nie widzę nic złego w tym, że używają nazwy Witcher, a nie Wiedźmin. Najprawdopodobniej i tak wybiorę wersję z lektorem, albo jeszcze lepiej z napisami. Ale tak samo jak oni mogą po swojemu nazywać postacie z naszej literatury, tak ja mogę np. używać imienia Kobieta-Kot w odniesieniu do tej postaci, albo nazwy Londyn w stosunku to stolicy Anglii.
krzyslewy,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Atronel dnia piątek, 8 listopada 2019, 14:42 napisał

Ale czy po Polsku, czy po Angielsku, to ma takie same znaczenie... ale no tak, po angielsku, w takiej "polszy", to tak fajniej brzmi, oh i ah...
Dlaczego nie? U nas wymaga się oficjalnego używania ich nazw, tak trudno się nauczyć? My możemy, a oni nie... no smutne.


Nie wymaga się używania oryginalnych nazw, tak jak mówiłem, wszystko zależy od brzmienia i tego, jak to brzmienie jest traktowane przez nas (Polaków). Nie możesz generalizować, bo są przypadki, gdy coś jest tłumaczone, jak i takie, gdy coś nie jest tłumaczone. No i to też kwestia tego, czy na pewno da się coś przetłumaczyć - w sensie: czy istnieje odpowiednik w naszym języku o tym samym zakresie znaczeniowym. Tego nie wziąłem pod uwagę, mój błąd, ale "wiedźmin" jako nazwa męskiej profesji pochodzącej od "wiedźmy" się tutaj nie wlicza. W angielskim mają "witch" i od tego mogą utworzyć męski odpowiednik, tak jak tu Jezid pisze.

Język ma znaczenie, bo nie masz w angielskim głoski "dź". Ale i tak trzymanie się polskiej nazwy to paranoja, to musi mieć jakiś sens, równie dobrze możesz wymagać od nich całego scenariusza w polskim języku i żeby aktorzy się nim posługiwali w naturalny sposób. Bezsens. I po co to? I jak to zrealizować? I do kogo to kierować, głównie do kraju nad Wisłą? Poza tym to nie jest takie polskie, jakby niektórzy chcieli. Tak jak wspominałem, jest sporo inspiracji innymi kulturami. To nie jest Trylogia Sienkiewicza, w której ważne są realia polskie. Ale nawet polska kinematografia zna przypadki upraszczania w takich (historycznych) względach, bo w "Faraonie" religijne pieśni są po polsku, a to przecież Egipt Czyli zachowanie realiów historycznych pod kątem językowym można traktować umownie, a tu mówimy o totalnie fikcyjnym świecie fantasy, więc o żadnej nieścisłości ani żadnym upraszczaniu nie może być mowy.

Jasne, możesz wymagać wyboru polskiego dubbingu, ale na tym to się kończy.
Jezid,
Wiedźma rodzaju męskiego. W sumie się zgadza.
Atronel,
Ale czy po Polsku, czy po Angielsku, to ma takie same znaczenie... ale no tak, po angielsku, w takiej "polszy", to tak fajniej brzmi, oh i ah...
Dlaczego nie? U nas wymaga się oficjalnego używania ich nazw, tak trudno się nauczyć? My możemy, a oni nie... no smutne.
krzyslewy,
Nie ma to żadnego znaczenia, jeśli chodzi o semantykę. Ma za to znaczenie brzmieniowe i chodzi tylko o to, żeby tłumaczenie nie brzmiało żenująco (bo nie wszystko da się ładnie przetłumaczyć). A Witcher nie jest tłumaczeniem dla nas i nie można wymagać, żeby zagraniczni twórcy używali polskiej wersji.
Atronel,
Chodziło raczej o to ze jest to Polski twór!
Ktos tu ostatnio krzyczał, ze nie ma czegoś takiego jak Kobieta Kot tylko Cat Woman, bo została ona stworzona w Ameryce... i tak ma być nazywana.
Ale jak już coś Polskiego jest robione gdzieś indziej, to oczywiscie jak najbardziej zmieniamy wszystko, tak, by to tamtym pasowało... taka tam nie konsekwencja i hipokryzja z niektórych strony.
krzyslewy,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Atronel dnia środa, 6 listopada 2019, 13:40 napisał

Netflix, liczę na dubbing
I kto to jest Witcher? Postać nazywa się Wiedźmin...
Postać stworzona w kulturze słowiańskiej, i powinno się ją oryginalnie tytułować.
A nie na siłę tłumaczyć... według pewnej filozofii, promowanej tutaj!


"Wiedźmin" nie jest stworzony w kulturze słowiańskiej. Ta seria to tygiel różnych kultur. Żeby daleko nie szukać, masz motyw Śnieżki z braci Grimm albo dżina z kultury arabskiej, a do tego imiona celtyckie i nawet arturiańskie inspiracje.

Ten serial ma brzmieć, jak brzmi, bo nie jest robiony tylko dla Polaków i nie przez Polaków, ale oczywiście nie mam nic przeciwko ewentualnemu dubbingowi. Kto zechce, ten z niego skorzysta, wybór zawsze jest mile widziany
Atronel,
Netflix, liczę na dubbing
I kto to jest Witcher? Postać nazywa się Wiedźmin...
Postać stworzona w kulturze słowiańskiej, i powinno się ją oryginalnie tytułować.
A nie na siłę tłumaczyć... według pewnej filozofii, promowanej tutaj!
Courun Yauntyrr,
Podoba mi się ta scena w wannie, zupełnie jak z W3. Niby w Sadze też jakaś kąpiel była, ale tutaj ewidentnie puszczono oko do tych zagorzałych fanów, którzy mocno rozdzielają gry od książek.
Gizmo81,

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Jezid dnia piątek, 1 listopada 2019, 19:23 napisał

Ja bym poczekał jednak z werdyktem. Zwiastun niczego nie urywa, ale i nie śmieszy, więc nadzieja jest.

Mnie akurat bawi ????
Jezid,
Ja bym poczekał jednak z werdyktem. Zwiastun niczego nie urywa, ale i nie śmieszy, więc nadzieja jest.
Gość_Ryba*,
W końcu data premiery Będzie fajny prezent na święta
Ravn,
Tego co oni zrobili Cahirowi, to ja im nie wybaczę. Wygląda jak psychopatyczny pedofil na amfie w pancerzu ze styropianu xD
Wybaczcie, ale nie mogę z beki xD
Szakal,
Moim zdaniem nie ma źle. Co prawda nie było tu nic co by mi tyłek urwało, ale też nie zobaczyłem niczego co by mnie zniechęciło.
krzyslewy,
Niektórym nigdy nie dogodzisz

Jedyna wątpliwość to, czy nie chcą poruszyć za dużo wątków jak na jeden sezon, ale nie ma ani jednego dowodu na to, że zamieszają jak w polskiej ekranizacji.
Ravn,
Jeśli to ma prezentować to, co w serialu najlepsze, to biorę na premierę pół litra i robię drinking game - ilekroć coś mnie w serialu wkurzy, to wychylam kieliszek. Po pierwszym odcinku, coś czuję, będę leżał pod biurkiem

Ja rozumiem adaptację, ale na razie tutaj widzimy że Geralt będzie rachu-ciachu mieczykiem w czasie rzezi Cintry a do tego - choć to opowiadania - kilka scen każe sądzić, że już w pierwszym sezonie będą wydarzenia na Thanedd ("Czas pogardy"). No i owszem, adaptacje mają prawo do szerokiej interpretacji. No i Polska adaptacja szeroko już raz zinterpretowała Wiedźmina. A ta Calanthe, wyglądająca jakby zgonowała po udanej inbie jest doprawdy urocza. Prawie jak gumowy smok.
Mikeal,
Legolas skoczył na siłkę?
krzyslewy,

Pierwszy, jeszcze dość surowy, zwiastun "Wiedźmina" nie wszystkich musiał przekonać. Nowy, mający już nie zapoznawać widza ze światem, ale zachwycić i skłonić do wyczekiwania daty premiery, to inna sprawa.

wiedźmin class="lbox">wiedźmin

Wyraźnie widać, że ten materiał został przygotowany z myślą o zaprezentowaniu atutów nadchodzącej produkcji. Zróżnicowane kadry prezentują rozmach właściwy dla wielkiego fantasy, aktorzy mogą przekonać widzów (wsłuchajcie się w głos Yennefer), muzyka wreszcie jest dopasowana, a fragmenty akcji to obiecujący przedsmak tego, co nas czeka.

Premiera 20 grudnia na platformie Netflix.

Wczytywanie...