Nowy filmowy Superman będzie czarnoskóry

Cytat

Czy sztuka nie jest zawsze pod naporem jakichś idei i danych czasów? Bo ja bym nad tym tak nie rozpaczał i podchodził na zasadzie akceptacji - taki jest świat i tego nie zmienię.


Kolejny raz, ma prawo mi się to nie podobać. Uważam, na ten przykład, że kultura i sztuka przeżyła zajebisty regres w średniowieczu, który nastąpił po antyku. Jak widać nie każda zmiana jest zmianą na lepsze.
Odpowiedz

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Szakal dnia sobota, 8 maja 2021, 15:43 napisał

Wiesz dlaczego mi tak nie pasuje ta zmiana koloru skóry supermana? Właśnie dlatego, że przeczuwam, że zamiast skupić się na stworzeniu dobrego kina superbohaterskiego na pierwszy plan wysunie się polityka, rasizm i dyskryminacja i z postaci, która była do tej pory była postrzegana jako białas zrobi się na siłę popkulturowa ikonę ruchu black lives matter. Tobie może to nie przeszkadzać, ale ja nie cierpię polityki.


To ma sens, ja zakładam wręcz, że polityka, rasizm i dyskryminacja są tymi motywami, które mogą uczynić nowego Supka ciekawym Dodam tylko, że da się to fajnie zrobić i w kinie superbohaterskim. Społeczne problemy wybrzmiewały w "Jokerze", którego nie lubię, ale wielu przeciwnie, się zachwyca. A "Zimowy Żołnierz"? Może zacytuję recenzenta Popieleckiego z Filmwebu: "To film sceptyczny wobec politycznych wyborów USA, piętnujący kolejne grzechy ich rządu, krytykujący ciche przyzwolenie na mniejsze zło". Wspominałem "Watchmenów". No a w komiksie "Omega Men" fantastyczne światy są tak naprawdę analogią do sytuacji na Bliskim Wschodzie i amerykańskiej ingerencji. Imo super, gdy fikcyjne opowieści potrafią odnosić się do otaczającej nas rzeczywistości. No i polityczna jest "Wojna bohaterów" - choć nie zastanawiałem się, jak to się ma do naszego świata, to bohaterów poróżniły właśnie polityczne sprawy. Jednak możesz tej politycznej otoczki nie lubić, jasne.

I tak mi przyszło do głowy, że chciałbym, aby ten film zrobił np. Jordan Peele. Przecież on w "Uciekaj!" świetnie grał na podejrzliwości pod względem rasowych uprzedzeń, żeby potem wchodzić na coraz większy (celowy artystycznie) absurd i doprowadzić do krwawego finału. Supermanowe to w żaden sposób, ale takie komentarze społeczne w gatunkowcach są możliwe, a gość zawsze miałby nowe wyzwanie w swojej karierze - jak swoim stylem ugryźć Supermana. James Wan w sumie też przeniósł się z horrorów ("Obecność", "Piła", "Naznaczony") do DC ("Aquaman") i dał radę.

O, i słyszałem, że "Falcon i Zimowy Żołnierz" również porusza wątki nierówności rasowych.
Odpowiedz
Tu zachodzi obawa czy oni zrobią ten film w ciekawy, świeży sposób, czy raczej na siłę wypchają go propagandą. Raczej to drugie, w przeciwnym wypadku co to za różnica kto jest reżyserem biały, czarny, czy zielony w fioletowe paski. Widać, że ten film będzie nakręcony pod aktualne trendy polityczne, aby przypodobać się konkretnym grupom społecznym. Tak wiem, że tak zawszę było z kinem, ale w tym momencie biorą się za istniejącą od dziesięcioleci ikonę popkultury i to ich przerasta.
Odpowiedz
← Nowości

Nowy filmowy Superman będzie czarnoskóry - Odpowiedź

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...