Podczas świętowania Portalconu 11, prezes Portali Ignacy Trzewiczek zapowiedział, że w 2019 roku ukażą się od dawna wyczekiwane dodruki klasycznych RPGowych hitów, a także almanachów dla Mistrzów Gry.
class="lbox">Z okazji 20-lecia wydawnictwa zbudowanego na publikacji gier RPG a także artykułów na temat grania, chcemy przybliżyć wam ten gatunek i dostarczyć opracowania, które rozpalały wyobraźnię graczy w całej Polsce.
Poniżej znajdziecie listę tytułów, których powrotu możecie się spodziewać:
De Profundis
Dodruk niedostępnej od lat polskiej gry RPG. Wydana w roku 2001, była drugą grą Portalu, która doczekała się wydania zagranicą. Miała swoje wydanie anglojęzyczne (Hogshead Publishing), hiszpańskie (Edge Enternainment) oraz niemieckie (Krimskrams Kiste). Została tam zauważona i doceniona, czego wyrazem była nominacja do nagrody „Diana Award For Excelence in Gaming”. Autorem gry jest znany fanom Portalu Michał Oracz!
De Profundis narodziło się z fascynacji prozą H. P. Lovecrafta, jej specyficznym klimatem grozy i szaleństwa. Gracze w De Profundis nawiązują do niej, tworząc niesamowite opowieści rodem z opowiadań mistrza z Providence. Czynią to – w przeciwieństwie do klasycznego RPG – nie na sesjach, lecz za pomocą listów, preparowanych materiałów, za pomocą korespondencji.
De Profundis wciąga graczy w wędrówkę po krainach wyobraźni, każe spojrzeć na rzeczywistość z innego, dziwnego, niesamowitego punktu widzenia. To przede wszystkim gra dla dojrzałych, aktywnych graczy, którzy znajdują przyjemność w przygotowywaniu kolejnych fragmentów korespondencji tak, by była ona jak najbardziej inspirująca dla współgraczy, by tchnęła autentyzmem i grozą.
Graj trikiem
Dodruk Almanachu Mistrza Gry Graj Trikiem, którego autorami są Ignacy Trzewiczek, Michał Oracz oraz Mateusz Wielgosz. Podręcznik w całości poświęcony jest przygotowaniu sesji RPG. Dziesiątki porad dotyczą tego jak zaskoczyć graczy i pogłębić atmosferę na sesji poprzez odpowiednie przygotowanie miejsca do gry, dobranie muzyki, oświetlenia, czy specjalnych gadżetów na sesję.
Z podręcznika Mistrzowie Gry poznają szereg sztuczek pozwalających wykonać niezwykłe listy na sesję, mapy, dowiedzą się jak wykorzystać kości, by zwiększyć emocje na sesji, jak rozpocząć przygodę, jak zaskoczyć graczy niezwykłym gadżetem oddającym nastrój miejsca, w którym toczy się przygoda.
Graj z głową
Drugi tom cyklu almanachów Mistrza Gry. Autorem podręcznika jest Ignacy Trzewiczek. Graj z głową skupione jest wokół jednego tematu i w całości poświęcone relacjom pomiędzy graczami, a Mistrzem Gry. Dziesiątki porad i trików dotyczą tego jak wywołać pozytywne i dobre relacje pomiędzy wszystkimi ludźmi, którzy współtworzą sesję RPG i jak dbać o dobre relacje wewnątrz grupy graczy.
Podręcznik podzielony jest na cztery duże rozdziały:
- Gracz – w którym znajdują się techniki związane z budowaniem relacji pomiędzy MG i graczem, wyjaśnienie tego, czego pragną gracze na sesji i jak realizować ich potrzeby
- Drużyna – w którym znajdują się metody, dzięki którym MG może zespolić graczy i zmienić ich w dobrze współpracującą, ciekawą drużynę BG
- Punkty doświadczenia – w którym znajdują się porady i sztuczki związane z przyznawaniem graczom PD
- Bohater gracza – zawierający techniki poświęcone postaciom graczy i takim zagadnieniom jak śmierć postaci, czy metodom ubarwiania Bohaterów Graczy
Całość materiału jest dodatkowo ubarwiona i wzbogacona szeregiem ramek zawierających dodatkowe pomysły i uwagi, przygotowane przez Michała Oracza oraz Rafała Szymę.
Graj fabułą
Dodruk trzeciego tomu uniwersalnych almanachów dla Mistrzów Gry traktuje o tworzeniu przygód. Znajdują się w nim konkretne, opatrzone licznymi anegdotami i przykładami z gry odpowiedzi na pytania:
- Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do projektowania przygody?
- Jakich błędów unikać?
- Jak zaprojektować przygodę od podstaw?
- Jakimi erpegowymi przyprawami ją doprawić?
- Jak włączyć graczy w jej powstawanie?
Autorem podręcznika jest Mateusz Zaród.
Jesienna gawęda
Jubileuszowa publikacja z okazji 10-lecia Portalu, Jesienna gawęda, tym razem powraca do czytelnik na 20-lecie! Jest to zbiór artykułów Ignacego Trzewiczka publikowanych w Magii i Mieczu oraz w magazynie Portal. Dodatkowo w książce znajduje się scenariusz Opowieść o zemście. Książka ponadto zawiera współczesny komentarz Tomasza Z. Majkowskiego omawiający zjawisko Jesiennej gawędy, które opanowało wyobraźnię polskich miłośników Warhammera.
W sumie w zbiorze znajduje się więc 10 artykułów z cyklu, przygodę (Opowieść o zemście) oraz artykuł Tomasza Z. Majkowskiego.
Skrót do R'lyeh
Skrót do R’lyeh to cykl artykułów Miłosza Brzezińskiego publikowany w latach 1997-99 na łamach pisma Magia i Miecz. Jest – obok Jesiennej Gawędy – najsłynniejszym, najgłośniejszym cyklem tekstów poświęconych RPG w Polsce. Miłosz Brzeziński sprowadził grozę na sesje RPG, nauczył jak straszyć, jak budować nastrój grozy w prowadzonych przygodach. Pod wpływem uroku Skrótu do R’lyeh znalazły się całe rzesze Mistrzów Gry i graczy, a jego echa pobrzmiewają do dziś. To seria, która przeszła do legendy.
Zbiór – podobnie jak w przypadku Jesiennej gawędy – posłowiem opatrzył Tomasz Z. Majkowski, natomiast ilustrował Hubert Czajkowski.
Zombiaki 2: Atak na Moskwę
Zombiaki II: Atak na Moskwę to sequel najpopularniejszej gry karcianej Portalu, wydanych w 2003 roku Zombiaków. W tej odsłonie akcja gry ma miejsce w Rosji, na ulicach Moskwy zaatakowanej przez przebiegłe rosyjskie zombiaki pod przywództwem Iwana!
Zombiaki II to gra karciana przeznaczona dla dwóch graczy. Zawiera dwie 40 kartowe talie zawierające wiele nowych kart, takich jak Molotow, Kamaz, czy Zombie Czeczen. Dodano wiele nowych kart planszy (Trabant, Tramwaj, Kamaz, Kable i inne), zaś część z zombiaków posiadła umiejętność skręcania lub biegania!
Całość, podobnie jak pierwsza część, przepełniona jest klimatem i humorem, zawiera proste reguły pozwalające na ciekawą, taktyczną zabawę. Dodruk tego tytułu już w 2019!
Jest na co czekać prawda? Portal Games dawno nie miał tylko propozycji dla fanów RPGów. Czy to oznacza, że wydawnictwo wraca do gier fabularnych? Cóż, wszystko zależy graczy!